Haberler
Yrd. Doç. Dr. Yılmaz: “Türkiye, Tarihinin En Yoğun Saldırısıyla Karşı Karşıyadır”

             Müstakil Sanayici ve Isadamlari Dernegi (MÜSIAD) Konya Subesi tarafindan düzenlenen konferansa Polis Akademisi Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Levent Yilmaz konuk oldu. MÜSIAD Konya Subesi brifing salonunda gerçeklestirilen konferansta “Ortadogu’daki Gelismelerin Türkiye’nin Ekonomi Güvenligine Etkisi” konusu degerlendirildi. 

            Çok sayida MÜSIAD ve Genç MÜSIAD üyesinin katildigi konferansta, Polis Akademisi Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Levent Yilmaz, Ortadogu’daki gelismelerin Türkiye’nin ekonomi güvenligine etkisini anlatti. Yilmaz, “Türkiye Cumhuriyeti, tarihin en yogun saldirisi altindadir. Bu saldiri terör gruplarinin üzerinden silahli, FETÖ gibi terör unsurlari tarafindan ihanet seklinde, disarida Avrupa Birligi üzerinden ekonomik baskilarla, Amerika tarafindan terör örgütlerine silah yardimi seklinde, içeride bazi gruplarin siyasi istikrari bozmaya yönelik saldirilar seklinde düzenlenmektedir. Bu saldirilari önceki saldirilardan farkli degerlendirmemiz gerekiyor. Bu saldirilara karsi her zamankinden daha fazla uyanik ve bir beraber olunmalidir. Bu saldirilarin bir kismi bize Ortadogu üzerinden gelmektedir. Ortadogu’da su anda gözlemlenen mezhep ve etnik köken çatismalaridir. Ama Ortadogu’da faaliyet gösteren hiçbir grubun faaliyeti, kendi amaçlarini yansitmamaktadir. Bu oyunu gören ve bozacak olan tek ülkede Türkiye’dir. Bunu da gördükleri için Türkiye yogun bir saldiri altindadir. 

            Türkiye’nin gönül cografyasini batili devletler, bazen petrol üzerinden, bazen de ticaret yollari üzerinden kontrol etmek istedi. Bati en sonunda anladi ki buralari kontrol etmek çok pahaliya mal oluyor. Bunu da önlemek için sözde halife ve dini liderlerle kontrol etmeye çalisti. Ama bunda da basarisiz oldu. Recep Tayyip Erdogan adinda bir lider çikti ve batinin bütün planlarini altüst etti. Türkiye’ye saldirilarin artmasindaki en önemli neden Erdogan’in sahsinda, Milli iradeyi indirmekti. Erdogan dünyanin en çok tehdit alan lideridir. Almanya parlamentosunun önünde Putin ile beraber fotografini astilar ve dediler ki öldüren bu arabayi alsin. Bu Almanya parlamentosunun önünde yasandi. Hedeflerinde Erdogan’in sahsinda Milli irademize kast vardir.

            Türkiye gelismekte olan bir ülkedir. Türkiye üzerinde oynanan oyunlari görüp ona göre hareket etmek zorundayiz. Karsilastigimiz sorunlari zamanla çözüp bu süreci atlatacagimiza inaniyorum. Türkiye, Firat Kalkani operasyonunu baslatmasaydi, su anda dogunun nasil kurtarilacagini konusuyor olacaktik. Türkiye’nin baslattigi operasyon ve üstlendigi rolü bati dünyasi asla kabul etmedi. Türkiye Suriye’deki Müslümanlari ile ülkemizdeki Müslümanlari birlestiriyor.  Bakü’den Kars’a ilk tren seferi Sali günü baslayacak. Ilk seferi de Cumhurbaskani Erdogan gerçeklestirecek. Ekonomimiz güçlü olmasaydi bunlari gerçeklestirmek imkânsiz olacakti.

            Barzani’nin sözde referandum hikâyesini konusmak zorundayiz. Türkiye, 21. yüzyilin en önemli diplomatik hareketini burada yapti. Öyle bir kurgu düzenledi ki Bagdat, Tahran ve Ankara üzerinden yürütülen diplomatik adimlar, Barzani’yi geri adim attirdi. Ve bugüne kadar kazandigi bütün kazanimlari da kaybetti. Buradan sunu iyi anlamaliyiz, Türkiye’nin istemedigi bir seyi bu cografyada yaparsan birak bir sey kazanmayi elindeki her seyi de kaybedersin. Türkiye bu adimi atarken de o kadar saldirinin altinda yapti. Türkiye bunu basardi. Türkiye bölgede birlestirici rolüne oynamaya devam edecek. Türkiye, bu role devam ettigi sürece saldirilarin da ardi arkasi kesilmeyecek. Onun için hep beraber bütün siyasi ideolojilerden siyrilarak bir ve beraber olmaliyiz.

            Dolardaki yükselise de deginecek olursak, dolardaki inis çikislar sekerimizin düsmesi ve tansiyonumuzun yükselmesi gibi bizi rahatsiz edebilir ama ekonomik krize neden olmaz.Türkiye’nin dis borcunun ödeyememesi gibi bir durum söz konusu degildir. Önümüzdeki süreci rahatlatacak çalismalar yürütülüyor. Karsilastigimiz sorunlari atlatacagimiz ve ekonomi güvenligimizi saglanacak adimlar atiliyor. Önümüzdeki günlerde piyasamiz rahatlayacak. Bati’nin en büyük operasyonu sudur; bir ülkeye ve millete umutsuzluk asilamak. Bizimde önümüzde umutsuz olacagimiz hiçbir durum yok. Su asamadan sonra önümüze çikacak bütün firsatlari çok iyi degerlendirmemiz gerekiyor” dedi.

             Konferansin sonunda MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, Polis Akademisi Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Levent Yilmaz’a hediye takdim etti.

 

Önceki Haber Sonraki Haber