Haberler
YERLİ ÜRETİCİYİ MAĞDUR EDECEK HER TÜRLÜ İTHALAT POLİTİKASINA KARŞIYIZ

MÜSIAD Konya Subesi, düzenli olarak gerçeklestirdigi Cuma Konferanslari kapsaminda Konya Ticaret Odasi ve Konya Sanayi Odasi ile birlikte “Ithal Ürünlerin Türkiye Piyasasindaki Olumsuz Etkileri Için Sahada Tespit Yerinde Çözüm” konusunu masaya yatirdi. Programa T.C. Ekonomi Bakanligi Ithalat Genel Müdürü Kadir Bal, Daire Baskanlari Filiz Köseyener, Murat Gören ve Uzman Merve Bayata, Arzu Yildirim, Anil Gürtuna Kaya konuk oldu. Konferansa MÜSIAD Paris Baskani Hakan Kalayci, MÜSIAD Seydisehir Baskani Yasin Camci’nin yani sira MÜSIAD üyeleri, Genç MÜSIAD üyeleri ve çok sayida sanayici ve isadami katilim sagladi.

 

Konferansin açilis konusmasini yapan MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek, “Sanayici ve isadamlari olarak özellikle son yillarda uluslararasi pazarlarda agir rekabet sartlari ile karsi karsiya kaliyoruz. Bu rekabet sartlarindan dolayi üretmekten vazgeçerek üretim disi sektörlere yönelen mütesebbislerimizin sayisi da gün geçtikçe artiyor. Is dünyasinin temsilcileri olarak bu durum hiç arzulamadigimiz bir durum. MÜSIAD Konya Subesi olarak bizler üretim konusunun ülkemizin geleceginde dogrudan rol oynadigini ve 2023 hedeflerimize ulasmanin tek yolunun üretmekten geçtigini her platformda dile getiriyoruz. Günümüzde sanayici ve üreticilerimizin, agir rekabet kosullarinin yani sira ithalat konusunda da sorun yasadigi pek çok alan mevcut. Reel sektörün temsilcileri olarak, üretimi önceleyecek ve ithalatin önüne geçecek yeni sanayi ve üretim politikalarina da ihtiyaç duydugumuzu dile getirmek istiyoruz. Bu konferansimizda da ithalat konusunda birlikte neler yapabilecegimizi en yetkili isimden dinlemek istedik” dedi.

 

Ithalat Genel Müdürlügü olarak, Dünya Ticaret Örgütü, Gümrük Birligi ve Dünya üzerindeki ülkelerle ülkemiz arasindaki serbest ticaret anlasmalari mevzuatlari çerçevesinde çalisma yürüttüklerini belirterek konusmalarina baslayan Ithalat Genel Müdürü Kadir Bal, “Öncelikle kurum olarak sanayici ve isadamlarimizin ne kadar zor sartlar altinda üretim yapmayi sürdürmeye çalistiginin farkinda oldugumuzu ve faaliyetlerimizi de ona göre sekillendirdigimizi ifade etmek istiyoruz. Bu dogrultuda yerli üretimin zarar görmemesi, üreticilerimizin ithalattan dolayi herhangi bir sikinti yasamamasi ve magdur olmamasi için gerekli koruma önlemlerini aliyor, her türlü yaptirimi ve politikayi uyguluyoruz. Ülkemizin uluslararasi pazarda üretim noktasinda özellikle söz sahibi oldugu sektörlerde ithalati azaltmak için ciddi müdahalelerimiz ve yaptirimlarimiz söz konusu. Konya’nin da söz sahibi oldugu ayakkabi imalati sektöründen örnek verecek olursak; kurum olarak ayakkabi ithalatini azaltmak için deri ayakkabilarda %50, deri olmayan ayakkabilarda %30 oraninda gümrük vergisi uygulamasini yürürlüge koyduk ve bu uygulama sayesinde ayakkabi ithalatinda büyük bir düsüs sagladik. Bu durumdan yerli üreticilerimiz karli çikmis oldu. Ayrica herhangi bir sektörde genel anlamda bir artis söz konusu oldugunda derhal müdahale ediyor ve yerli üreticiyi korumaya yönelik tedbirler aliyoruz. Önceligimiz yerli üretici olmali ki, bu sayede üretim artsin ve milli servetimiz ülkemiz sinirlarinin disina çikmasin. Yine ithalatta haksiz rekabetin önüne geçmek için de bir takim yaptirimlarimiz mevcut. Ithal edilecek ürün, ihracatçi ülkede ülkemize satilan fiyattan daha yüksekse, bir baska tabirle o ürün Türkiye’ye satilirken damping uygulaniyor ve ülkemizdeki yerli üretici de bu durumdan zarar görüyorsa bu asamada biz devreye giriyor ve bir takim tedbirler uyguluyoruz. Ayrica kurum olarak uygun gördügümüz takdirde ülkemiz ve Avrupa Birligi üyesi ülkelerde üretimi olmayan ham madde ve ara mal ürünlerinin ithalati sirasinda uygulanan gümrük vergisinde indirim uyguluyor veya geçici olarak askiya aliyoruz. Yine ülkemiz ve Avrupa Birligi üyesi ülkelerde üretimi olmakla birlikte üretimi tüketimi karsilamayan ürünlerinde ithalat vergisini indiriyor veya geçici olarak kaldiriyoruz. Bu uygulamamizda ise sanayicimizin rekabet gücünü artirmayi, modernize olmalarini saglamayi, tüketici fiyatlarini düsürmeyi ve yeni is alanlari olusturmayi amaçliyoruz. Tabi tüm bunlari yaparken hem bizlere hem de sanayicilerimize büyük sorumluluklar düsüyor.

Ülkemizin daha fazla üretmek zorunda oldugu bir dönemde sürekli isbirligi içerisinde olmak ve birlikte hareket etmek zorundayiz” ifadelerini kullandi.

 

Konferansta ayrica Ithalat Genel Müdürlügü yetkilileri konferansa katilan sanayici ve isadamlarina sunumlar esliginde konuyla ilgili bilgiler aktardi.

 

Önceki Haber Sonraki Haber