Haberler
TAYYAR: “15 TEMMUZ MÜCADELESİ BİR KURTULUŞ MÜCADELESİ GİBİ TARİHİ BİR ÖNEME SAHİP”

MÜSIAD Konya Subesi tarafindan 1211’incisi düzenlenen Cuma Konferanslarina bu hafta AK Parti Gaziantep Milletvekili Samil Tayyar konuk oldu. MÜSIAD Konya Subesi toplanti salonunda gerçeklestirilen konferansta konusan Samil Tayyar, 15 Temmuz Darbe girisimi ve referanduma iliskin önemli açiklamalarda bulundu. Konferansa çok sayida MÜSIAD ve Genç MÜSIAD üyeleri katildi. 

 

Konferansin açilis konusmasini yapan MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, “MÜSIAD’in kuruldugunu günden bugüne kadar her hafta düzenledigimiz Cuma konferanslarimizda sehrimizin ve ülkemizin gündemini degerlendiriyoruz. MÜSIAD Konya Subesi’ndeki yeni dönemde ilk konugumuz olan sayin Milletvekilimiz Samil Tayyar beyi agirlamaktan son derece mutluyuz. Bizi kirmayip tefrislerinden dolayi kendisine tesekkür ediyorum” dedi. 

Baskan Okka’nin konusmasinin ardindan AK Parti Gaziantep Milletvekili Samil Tayyar’in konusmaci olarak katildigi konferansa geçildi. 15 Temmuz’un bir isgal girisimin oldugunu belirterek konusmasina baslayan Tayyar, “bunu herkesin iyi okumasi gerekiyor. Ben 15 Temmuz’u geçmisten bagimsiz hiçbir zaman degerlendirmedim. O karanlik gecede 200 yillik sivil ve askeri güç, millet eliyle yikildi. Bu Türk halkinin alisik olmadigi bir tablo. Geçmis dönemlerde de devlet içi iktidar mücadelelerinde zaman zaman el degistirmeler yasaniyordu. 200 yillik derin devlet mücadelesine baktigimiz zaman devlet içinde iktidarlarin ortalama 10 yilda bir el degistirdigi görüyoruz. Hükümette hangi siyasi parti olursa olsun devlette on yilda bir el degistirtiliyordu. Her el degistirmeden sonra geçis süreçleri yasaniyor.

Türkiye suan bir geçis sürecinde. Bu süreçte 15 Temmuz’dan sonra basladi. Yeniden sandiga gidecegimiz 2019 kadar tarihin en önemli en kritik sürecine gidiyoruz. Burada bize düsen görev ise Erdogan’in sahsindaki bu gücün kurumsallastirilmasi lazim. Onunda çaresi baskanlik modelidir. Bizim yaklasimiz bu. Türkiye Baskanlik modelinde geçtigi zaman gelecege daha olumlu bakacaktir. Önümüze koydugumuz 2023, 2051 ve 2071 projelerimizi hayata geçirmemiz için bu sistemsel dönüsümü gerçeklestirmeliyiz. Sayet olmazsa hedeflerimize ulasmamiz asla mümkün olmayacaktir. Süreci iyi degerlendiremezsek gelecek nesillere borcumuzu ödeyemeyecegimizi düsünüyorum. Önümüzdeki 3 yil tarihi öneme sahiptir.

MIT operasyonu, Gezi parki olaylari ve 17 Aralik operasyonundaki asil hedef Erdogan’siz Türkiye projesini hayata geçirmekti. Hiç birinde basarili olamayinca TSK içindeki izole olmus, uyutulmus kriptolar, 36 yil sonra bir darbe tesebbüsünde bulundular. Tankla, tüfekle, topla darbeye kalkistilar. Bu süreç henüz bitmedi. Bunlar rahat durmayacaklar. Bu süreç bir kurtulus mücadelesi gibi çok tarihi bir dönem. Peki, bunlarla nasil mücadele edecegiz. Türkiye’nin bu tür sikintilari bir daha yasamamasi ve bu tür operasyonlara karsi devletin milletle beraber güçlü bir direnç gösterebilmesi için bizim bu önümüzdeki 3 yili iyi degerlendirerek, Devletimizi yerli ve milli eksende yeniden yapilandirmamiz gerekiyor. Önümüzde tarihi bir firsat var. Ilk defa oyuna müdahil olan millet artik sözü ben söyleyecegim dedi. 15 Temmuz’un oyun kurucusu haliyle millettir. Bu gücü suanda kullananda Cumhurbaskanimiz Recep Tayyip Erdogan’dir. Biz bu devleti yeniden yapilandirmamiz lazim. Benim tezim budur. Aksi halde sandiktan yüzde 60’da alsaniz bunlar size iktidar gücünü kullandirtmazlar. Türkiye’nin yarini takip edebilmesi ve önüne koydugu hedeflere ulasabilmesi için Baskanlik sistemine biran evvel geçmesi gerekiyor” ifadelerine kullandi.  

MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka konferansin sonunda AK Parti Gaziantep Milletvekili Samil Tayyar’a hediye taktim etti. 

Önceki Haber Sonraki Haber