Haberler
SEÇİMLER, ÜLKEMİZİN GELECEĞİ AÇISINDAN BÜYÜK ÖNEME SAHİP

MÜSIAD Konya Subesi Cuma Konferanslarinda bu hafta “Türkiye’nin Seçimi ve Bölgenin Gelecegi” konusu konusuldu. Konferansa konusmaci olarak katilan N.E.Ü Uluslararasi Iliskiler Bölüm Baskani Prof. Dr. Murat Çemrek, katilimcilara 07 Haziran’da gerçeklesecek genel seçimlerin önemi, seçimlerin bölge ve dünya üzerindeki etkileri hakkinda bilgiler verdi.

Toplantinin açilis konusmasini yapan MÜSIAD Konya Subesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Cuma Komisyonu Baskani Av. Mehmet Ali Özbugday, “Ülke olarak son günlerde en büyük gündemimiz genel seçimler. Bu seçimler sadece ülkemizi degil ayni zamanda bölgemizi ve dünyayi da yakindan ilgilendiriyor. Yeni Türkiye’nin insasina devam edilmesi açsindan bu seçimler büyük önem arz ediyor. Bizler de bu haftaki konferansimizda seçimlerin ülkemize ve bölgemize etkilerini incelemek istedik. MÜSIAD Konya Subesi olarak en büyük temennimiz, bu seçimlerin akliselim içerisinde, demokratik bir ortamda geçmesi ve kazananin milletimizin olmasidir” dedi.  

07 Haziranda gerçeklesecek olan seçimlerin milletimizin yani sira bölge ve dünya siyasetinde söz sahibi olan ülkeleri de ilgilendirdigini vurgulayarak sözlerine baslayan Prof. Dr. Murat Çemrek, “Gerçeklesecek seçimleri bu denli önemli kilan en büyük sebep ülkemizin bölgede ve dünya üzerinde küresel aktör olmasidir. Ülkemiz, bölgede artik söz sahibi konumda. Gerek bölgede gerekse de dünya üzerinde gerçeklesen olaylara karsi sesini yükseltmekte ve dogru olduguna inandigi sekilde pozisyon almaktadir. Seçimler bölgedeki dengeler açisindan da büyük önem arz etmektedir. Bölgeye kisaca göz atacak olursak, bölgenin gerek siyasi gerekse de ekonomik istikrarda uzak oldugunu, kaos ve savas ortaminin var oldugunu görürüz. Bölgede her alanda istikrar ve güven ortaminin saglandigi, ekonominin istikrarli bir sekilde büyüme gösterdigi tek ülke ise Türkiye’dir. Bu sebeple küresel aktörler gözünü ülkemizdeki bu seçimlere çevirmis durumda. Ülkemizde gerçeklesecek seçimlerden sonra yakin cografyalarda dengeler yeniden sekillenecek ve politikalar seçim sonuçlarina göre yeniden olusacaktir. Bu bakimdan seçimler ülkemizin bölgedeki gelecegi açisindan da son derece önemlidir. Milletimizi birinci derecede ilgilendiren seçimlerle ilgili pek çok senaryo üretilmektedir. Bunlardan en önemlisi de seçimlerin bir numarali gündem maddesi olan baskanlik sistemi ve yeni anayasa konusudur. Mevcut iktidarin seçimlerden güçlenerek çikmasi halinde baskanlik sistemi ve yeni anayasa çalismalari hiz kazanacaktir. Bu konular seçim sonrasi da ülkemizin konustugu en büyük gündem maddesi olmaya devam edecektir. Seçimler ülkemizin ekonomisini de yakindan ilgilendiriyor. Seçimlerden dolayi durgunluk gösteren ekonomimizin yeniden canlanmasi gerekiyor. Seçimlerden sonra yatirimlara devam edilmesi, piyasalarin yeniden hareketlenmesi, üretimin artmasi ve istikrarin sürmesi, ülkemizin hedefleri açisindan hayati öneme sahip. Tüm bu gelismeleri birlikte degerlendirdigimizde ülkemizin gelecegi açisindan bu seçimlerin ne derece önemli oldugu bir ez daha ortaya çikmaktadir. Su ana kadar demokratik ve olgun bir ortamda geçen seçim ortaminin seçim sonrasinda da sürmesi hepimizin en büyük dilegi. Seçimlerin sonucunda ülkede kazanilan istikrar ve güven ortami mutlaka devam etmeli, bölgede ve dünya üzerinde küresel aktör olma misyonu sürdürülmeli, ekonomide yakalanan ivme artirilarak korunmalidir” ifadelerini kullandi. 

Toplantinin ardindan MÜSIAD Konya Subesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Cuma Komisyonu Baskani Av. Mehmet Ali Özbugday, günün anisina Prof. Dr. Murat Çemrek’e hediye takdim etti. 

 

Önceki Haber Sonraki Haber