Haberler
SAMEKS Haziran Ayında da Ekonomik Aktivitenin Canlılığını Gösterdi

            Haziran ayi SAMEKS verileri Istanbul’da açiklandi. SAMEKS Bilesik Endeksi, bir önceki aya göre 1,0 puan azalarak 54,5 degerine geriledi. Endekste gözlenen bu azalista hizmet endeksinin1,3 puan azalarak 55,2 puana gerilemesi etkili olurken, sanayi endeksi de 0,4 puan azalisla 55,4 puana geriledi. Gözlenen azalisa ragmen SAMEKS’in 54,5 puanlik degeri, Türkiye’de ekonomik aktivitenin canliligina isaret ediyor.
 

            2017 yili Haziran ayinda mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Bilesik Endeksi, bir önceki aya göre 1,0 puan azalarak 54,5 degerine geriledi. Endekste gözlenen bu azalista hizmet endeksinin 1,3 puan azalarak 55,2 puana gerilemesi etkili olurken, sanayi endeksi de 0,4 puan azalisla 55,4 puana geriledi. Gözlenen azalisa ragmen SAMEKS’in 54,5 puanlik degeri, Türkiye’de ekonomik aktivitenin canliligina isaret etti.

Sanayi Endeksinde olumlu görünüm sürüyor

SAMEKS Sanayi Endeksi, 2017 yili Haziran ayinda, bir önceki aya göre 0,4 puan azalarak 55,4 seviyesine geriledi. Endeks, Ocak 2017 döneminde baslayan olumlu görünümünü Haziran ayinda da sürdürdü ve 55,4 puanlik degeriyle sektördeki canliliga isaret etti.

Hizmet alt endekslerindeki artislar istihdama olumlu yansiyor

SAMEKS Hizmet Endeksi; 2016 yili Haziran ayinda, bir önceki aya göre 1,3 puan azalarak 55,2 degerine geriledi. Önceki aya göre gözlenen bu yavaslamalara ragmen alt endekslerde gözlenen artislarin sürmesi, sektöre yönelik istihdama olumlu yansimaya devam ediyor.

TÜRKIYE EKONOMISI

Türkiye ekonomisi 2017 yilinin 1. çeyreginde %5 ile piyasa beklentilerinin oldukça üzerinde büyüme kaydetti ve Türkiye ekonomisinde pozitif büyüme sürecinin, hizlanarak devam ettigini gösterdi.

Ihracat ve ithalat ve dis ticaret açigi yükseldi

2017 yili Nisan ayinda ihracat, önceki yilin ayni ayina göre %7,4 oraninda artarak 12,8 milyar dolara yükselirken, ithalat da %9,9 oraninda artarak 17,8 milyar dolar olarak gerçeklesti. Böylece bu döneme ait dis ticaret açigi, önceki yilin ayni dönemine göre %16,7 oraninda artarak 4,9 milyar dolara yükseldi.

Cari açik artti

2017 yili Nisan ayina iliskin cari islemler açigi, piyasa beklentilerine uygun bir sekilde, geçtigimiz yilin ayni ayina göre %17,6 oraninda artti ve 3,6 milyar dolar olarak gerçeklesti. Turizm sektöründen gelen toparlanma isaretlerine karsin cari açigin, sinirli bir sekilde artmaya devam edecegini tahmin ediliyor.

Sanayi üretimi artti

Büyümenin öncü göstergelerinden sanayi üretimi, Nisan 2017 döneminde, bir önceki aya göre %2,3, bir önceki yilin ayni ayina göre %6,7 artis kaydetti. Sanayi üretiminin %6,7 gibi yüksek bir oranda artis kaydetmesi, 2017 yilinin 2. çeyregine iliskin, yilin ilk çeyreginde gösterilen performansi da asan, oldukça olumlu bir tablo sunuyor.

Issizlik iki aydir geriliyor

Subat, Mart ve Nisan dönemlerinin ortalamasi alinarak hesaplanan Mart 2017 dönemi issizlik rakamlari, geçtigimiz aya göre 0,9 puan azaldi, önceki yilin ayni ayina göre ise 1,6 puan artti ve arindirilmamis veriye göre %11,7 seviyesinde gerçeklesti. Böylece issizlik, 9 aylik yükselis trendinin ardindan üst üste ikinci ayinda da geriledi.

Ayrica, Istihdam Seferberliginin etkilerinin yogun bir sekilde görülmeye baslandigi bu dönemden itibaren issizlik oraninda kademeli bir düsüs bekleniyor.

Enflasyondaki artis egilimi sonlandi

Mayis ayinda bir önceki aya göre %0,45 olarak gerçeklesen TÜFE, önceki yilin ayni ayina göre %11,72 seviyesinde gerçeklesti ve böylece enflasyondaki 5 aylik artis egilimi sona erdi.

DÜNYA EKONOMISI

2017 yili Haziran ayinda küresel ekonomideki temel gündem maddeleri FED’in politika faizini 25 baz puani artirmasi ve Avro Bölgesi ekonomisinde toparlanma sürecinin hizlanmasi oldu.

Politika faizini beklentiler paralelinde 25 baz puan yükselterek %1-1,25 araligina çikaran FED, portföyünde tuttugu varliklari 2017 yilindan itibaren aylik bazda 10 milyar dolar ile azaltmaya baslayacagini açiklarken, ekonomideki gelismelerle birlikte bu tutarin 1 yil içerisinde kademeli olarak 50 milyar dolara kadar çikarilabilecegini açikladi. Toplanti sonrasi yayimlanan notta iktisadi faaliyete yönelik iyimser beklentilerin güç kazandigi görülürken; özel tüketim harcamalarinin isgücü piyasalarindaki gelismelerle birlikte son aylarda hizli artis egiliminde oldugu, yatirim harcamalarinin ise canlandigi vurgulandi.

Avro Bölgesi’nde ise Nisan ayinda issizlik orani %9,3 ile 2009’dan bu yana en düsük seviyesine gerilerken, Imalat PMI da Mayis ayinda 57,0 puan ile yaklasik son 6 yilin en yüksek seviyesine çikararak ekonomik aktivitedeki toparlanmanin hizlandigina isaret etti. Avrupa Merkez Bankasi (ECB) ise gerçeklestirdigi para politikasi toplantisinda ekonomiyi destekleyici politikalarini korurken, beklentiler paralelinde politika faizinde ve varlik alim programinin büyüklügünde herhangi bir degisiklige gitmedi.

Önceki Haber Sonraki Haber