Haberler
SAMEKS Bileşik Endeksi, bir önceki aya göre 1,6 puan azalarak 54,8 değerine geriledi

Eylül ayi SAMEKS verileri Istanbul’da açiklandi. SAMEKS Bilesik Endeksi, bir önceki aya göre 1,6 puan azalarak 54,8 degerine geriledi. Endekste gözlenen bu azalista hizmet endeksinin 3,0 puan azalarak 52,2 puana gerilemesi etkili olurken, sanayi endeksi de 1,7 puanlik azalisla 58,0 puana geriledi. Böylece SAMEKS, 54,8 puanlik degeriyle Eylül ayinda ekonomik aktivitedeki hareketliligin devam ettigine isaret etti. 

2017 yili Eylül ayinda mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Bilesik Endeksi, bir önceki aya göre 1,6 puan azalarak 54,8 degerine geriledi. Endekste gözlenen bu azalista hizmet endeksinin 3,0 puan azalarak 52,2 puana gerilemesi etkili olurken, sanayi endeksi de 1,7 puanlik azalisla 58,0 puana geriledi. Böylece SAMEKS, 54,8 puanlik degeriyle Eylül ayinda ekonomik aktivitedeki hareketliligin sürdügüne isaret etti.

Sanayi Endeksi 58,0 seviyesinde

 

SAMEKS Sanayi Endeksi, 2017 yili Eylül ayinda, bir önceki aya göre 1,7 puan azalarak 58,0 seviyesine geriledi. Bu gelismede firmalarin yeni siparislerinde meydana gelen 1,4 puanlik hiz kaybi belirleyici olurken, buna bagli olarak sektöre iliskin üretim 3,6 puan azalarak 58,1 seviyesine geriledi.

Hizmet Endeksi 52,2 degerinde

SAMEKS Hizmet Endeksi; 2016 yili Eylül ayinda, bir önceki aya göre 3,0 puan azalarak 52,2 degerine geriledi. Is Hacmi (6,0 puan), Satin Alim (8,2 puan), ve Istihdam (1,4 puan) alt endekslerinde gerçeklesen azalislar, hizmet sektöründe gözlenen hiz kaybinin en önemli belirleyicileri oldu.

TÜRKIYE EKONOMISI

2017 yilinin ilk çeyreginde %5,2 büyüyerek oldukça basarili bir performans sergileyen Türkiye ekonomisi, devam eden çeyrekte de %5,1 oraninda büyüdü ve böylece yilin ilk yarisinda 5,1 puanlik bir büyüme kaydetti.

Ihracat, ithalat ve dis ticaret açigi artti

2017 yili Temmuz ayinda toplam ihracat hacmi 2016 yilinin ayni ayina göre %28,3 artarak 12,6 milyar dolar olurken, toplam ithalat hacmi de %46,2 artarak 21,5 milyar dolar olarak gerçeklesti. Böylece Haziran ayinda dis ticaret açigi %82,5 artarak 8,8 milyar dolara yükseldi.

Cari açik beklenilenin altinda

2017 yili Temmuz ayinda cari açik, beklentilerin bir miktar altinda gerçeklesti ve 5,1 milyar dolar olarak oldu. Bu gelismede altin ithalatinda kaydedilen artisla dis ticaret açiginda gözlenen genisleme belirleyici olurken, turizm gelirlerindeki artis cari açiktaki genislemeyi sinirlandirdi.

Sanayi üretimi beklentilerin üzerinde büyüdü

Büyümenin öncü göstergelerinden sanayi üretimi, Temmuz ayinda, aylik ve yillik bazda beklentilerin oldukça üzerinde büyümüs ve yilin üçüncü çeyregine iliskin büyüme rakamlari için olumlu bir görünüm arz etti. Bu dönemde aylik bazda sanayi üretimi %2,3, yillik bazda sanayi üretimi ise %14,5 artis kaydederken; böylece yillik bazdaki sanayi üretimindeki artis trendi 10 aya çikti.

Issizlik rakamlari azaldi

Nisan, Mayis ve Haziran dönemlerinin ortalamasi alinarak hesaplanan Mayis 2017 dönemi issizlik rakamlari, geçtigimiz aya göre 0,3 puan azalmis, önceki yilin ayni ayina göre ise 0,8 puan artmis ve arindirilmamis veriye göre %10,2 seviyesinde gerçeklesti. Böylece Ocak ayinda %13,0’e kadar yükselen issizlik orani, Subat 2017 döneminden itibaren üst üste dördüncü ayinda da geriledi.

Enflasyon 0,52 puan artti

2017 yili Agustos ayina iliskin tüketici fiyatlari, aylik bazdaki beklentileri bir miktar asarak 0,52 puan artti. Buna bagli olarak yillik bazdaki fiyat artisi da piyasa beklentilerinin üzerine çikarak %10,68 seviyesinde gerçeklesti. Böylece yillik enflasyonda Mayis, Haziran ve Temmuz ayinda gözlenen 3 aylik düsüs egilimi sona erdi.

DÜNYA EKONOMISI

2017 yili Eylül ayinda küresel ekonominin gündemi; basta FED’in faiz karari olmak üzere ABD ekonomisine iliskin son gelismeler, Avrupa Merkez Bankasi’nin para politikasi ve küresel petrol fiyatlarinda gözlenen artislar üzerine yogunlasti.

ABD Merkez Bankasi (FED), Eylül ayi içerisinde gerçeklestirdigi toplantisinda politika faiz oranlarinda herhangi bir degisiklik öngörmezken, 4,2 trilyon dolar tutarindaki tahvil portföyünü azaltmaya Ekim ayinda baslayacagini açikladi. Geri alim tutarini aylik 10 milyar dolar azaltmayi planlayan FED’in, her üç ayda bir bu tutari 10 milyar dolar artirarak 2018 yili sonuna gelindiginde aylik azalislari en fazla 50 milyar dolar seviyesine çekmeyi hedefledigi belirtildi.

Avro Bölgesi’nde ise; Avrupa Merkez Bankasi (ECB), küresel krizden bu yana gerçeklesen en güçlü ekonomik büyümeye ragmen gevsek para politikasinda degisiklik yapmazken, Bölge’ye iliskin 2017 yili ekonomik büyüme tahmininin yukari yönlü revize edilmesi dikkat çekti. 2017 yili için büyüme tahminini %1,9’dan %2,2 seviyesine çeken ECB, bu döneme ait enflasyon tahminini ise %1,5’te birakti.

OPEC üyesi ülkelerin Mart 2018’e kadar uzatilan ham petrol üretimi kesintisi kararinin üç ay daha uzatilacagina yönelik açiklamalariyla yükselise geçen Brent türü ham petrolün fiyati, 1 Eylül ile 16 Eylül arasini kapsayan dönemde yaklasik %12 artis kaydederek 60 dolar seviyesine yaklasti.

Önceki Haber Sonraki Haber