Haberler
SAMEKS, bir önceki aya göre 0,8 puan azalarak 53,7 değerine geriledi

Ekim ayi SAMEKS verileri Istanbul’da açiklandi. SAMEKS Bilesik Endeksi, bir önceki aya göre 0,8 puan azalarak 53,7 degerine geriledi. Endekste gözlenen bu düsüste, sanayi endeksinin 4,7 puan azalarak 52,7 puana gerilemesi etkili olurken, hizmet endeksi de 1,8 puanlik azalisla 50,3 puana geriledi. Böylece SAMEKS, 53,7 puanlik degeriyle azalan ivmeye ragmen Ekim ayinda ekonomik aktivitedeki hareketliligin sürdügüne isaret etti. 

2017 yili Ekim ayinda mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Bilesik Endeksi, bir önceki aya göre 0,8 puan azalarak 53,7 degerine geriledi. Endekste gözlenen bu düsüste, sanayi endeksinin 4,7 puan azalarak 52,7 puana gerilemesi etkili olurken, hizmet endeksi de 1,8 puanlik azalisla 50,3 puana geriledi. Böylece SAMEKS, 53,7 puanlik degeriyle Ekim ayinda ekonomik aktivitedeki hareketliligin sürdügüne isaret etti.

Sanayi Endeksi 51,9 seviyesinde

SAMEKS Sanayi Endeksi, 2017 yili Ekim ayinda, bir önceki aya göre 4,7 puan azalarak 52,7 seviyesine geriledi. Bu gelismede firmalarin yeni siparislerinde meydana gelen 4,7 puanlik hiz kaybi belirleyici olurken, buna bagli olarak sektöre iliskin üretim 5,8 puan azalarak 51,9 seviyesine geriledi.

 

Hizmet Endeksi 50,3 degerinde

SAMEKS Hizmet Endeksi; 2016 yili Ekim ayinda, bir önceki aya göre 1,8 puan azalarak 50,3 degerine geriledi. Is Hacmi ve buna bagli olarak Istihdam alt endekslerinde gerçeklesen azalislar, hizmet sektöründe gözlenen hiz kaybinin en önemli belirleyicileri oldu.

 

TÜRKIYE EKONOMISI

2017 yilinin ikinci çeyreginde %5,1 oraninda büyüyen Türkiye ekonomisine iliskin Ekim ayi içerisinde açiklanan makroekonomik veriler, pozitif büyüme sürecinin yilin üçüncü çeyreginde de sürdügüne isaret ediyor.

 

Ihracat, ithalat ve dis ticaret açigi artti

2017 yili Agustos ayinda toplam ihracat hacmi 2016 yilinin ayni ayina göre %12,3 artarak 13,3 milyar dolar olurken, toplam ithalat hacmi de %15,3 artarak 19,2 milyar dolar olarak gerçeklesti. Böylece Agustos ayinda dis ticaret açigi %22,8 artarak 5,9 milyar dolara yükseldi. 

 

Cari açik 27,2 Milyar Dolar

2017 yili Agustos ayina ait cari islemler açigi, bir önceki yilin Agustos ayina göre 174 milyon dolar azalarak 1,2 milyar dolar olarak gerçeklesti. 2017 yili Ocak-Agustos döneminde cari açik ise, önceki yilin ayni dönemine göre 4,3 milyar dolar artarak 27,2 milyar dolar gerçeklesti. 

 

Sanayi üretimi %0,1 düstü

Büyümenin öncü göstergelerinden sanayi üretimi, Agustos ayinda, aylik bazda %0,1 düsüs gösterirken yillik bazda beklentilere uygun olarak %5,2 büyümüs ve yilin üçüncü çeyregine iliskin büyüme rakamlari için olumlu bir görünüm arz etti. 

 

Issizlik rakamlari artti

Haziran, Temmuz ve Agustos dönemlerinin ortalamasi alinarak hesaplanan Temmuz 2017 dönemi issizlik rakamlari, geçtigimiz yilin ayni dönemine göre herhangi bir degisim göstermezken, geçtigimiz aya göre ise 0,5 puan artarak %10,7 seviyesinde gerçeklesti.

 

Enflasyon 11,20 puan artti

2017 yili Eylül ayina iliskin tüketici fiyatlari, piyasa beklentilerine uygun sekilde, aylik bazda 0,65, yillik bazda ise 11,20 puan artti. Böylece yillik enflasyonda geçtigimiz ay baslayan artis egilimi Eylül ayinda da sürmüs oldu. 

 

DÜNYA EKONOMISI

2017 yili Ekim ayinda küresel ekonominin gündemi; FED’in Aralik ayinda faiz artirimina gidecegine yönelik beklentiler, Avro Bölgesi’ndeki toparlanma süreci, Çin ekonomisinde gözlenen büyüme ve IMF Küresel Ekonomik Görünüm Raporu üzerine yogunlasti.

ABD ekonomisinde yilin ikinci çeyregine iliskin büyüme orani %3,1 olarak açiklanirken, Eylül ayina iliskin tüketici fiyatlarinin son 8 ayin en hizli artisini sergileyerek %2,2 seviyesinde gerçeklesmesi; FED’in Aralik ayinda faiz artirimina gidecegine yönelik beklentileri artirdi. Yine Eylül ayina iliskin ISM imalat sanayi ve hizmetler endekslerinin beklentileri asmasi da faiz artirimi beklentilerini destekledi.

Avro Bölgesi’nde ise öncü enflasyon verisinin Eylül ayinda %1,5 seviyesinde gerçeklesmesinin yani sira son 10 yilin en yüksek seviyesine yükselen tüketici güven endeksi, Bölge ekonomisine iliskin olumlu sinyal verdi. Imalat sanayi PMI endeksinde artisin sürmesi ve %9,1 ile yaklasik 8 yilin en düsük düzeyine inen issizlik oranlari da Avro Bölgesi’ndeki toparlanma sürecinin sürdügüne isaret etti.

Çin ekonomisinde 2017 yilinin 3. çeyregine iliskin büyüme orani, beklentilere uygun sekilde %6,8 düzeyinde olurken; hizmetler sektöründeki hizli iyilesmenin korundugu gözlendi. Ülkede Eylül ayina iliskin sanayi üretiminin yillik bazda %6,6, perakende satislarin ise %10,3 oraninda artarak beklentileri asmasi da diger olumlu gelismeler oldu.

 

 

 

Önceki Haber Sonraki Haber