Haberler
RUANDA BÜYÜKELÇİSİ WİLLİAMS NKURUNZİZA MÜSİAD KONYA ŞUBESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Konya’ya gelen Ruanda Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Williams Nkurunziza, MÜSIAD Konya Subesi’ni ziyaret etti. Baskan Dr. Lütfi Simsek ile görüsen Büyükelçi Williams Nkurunziza’ya MÜSIAD ve Konya sanayisi hakkinda bilgiler verildi.

Ziyarette konusan Ruanda Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Williams Nkurunziza, Konya ile Ruanda arasindaki karsilikli ticaretin artirilmasi gerektigine dikkat çekti. Büyükelçi Nkurunziza,  “Konya üretiyor, üretmeyi seviyor ve çok üretken bir sehir. Konya ile Ruanda’nin is birligi konusunu gelistirmeliyiz. Ruanda ile Konya arasinda nasil ortak is çikabiliriz bunun için bu ziyaretimizi gerçeklestiriyoruz. MÜSIAD Konya subesinin çalismalarini yakindan takip ediyoruz. Konya ile Afrika arasindaki iliskiyi büyüttügünüz için hepinize ayri ayri tesekkür ediyorum. Konya’ya gelmekten ve MÜSIAD’ta olmaktan mutluyum.  DEIK Ruanda Is Konseyi Baskanligi görevini yürüten üyeniz Ibrahim Özen bey, iki ülke arasinda önemli bir is aktörü olmustur. Ikili iliskilerimizin gelistirilmesine katki saglayacagina inancimiz tamdir.

Ayrica  FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz darbe girisimine karsi Türk insanin direnci ve demokrasisine bu derece sahip çikmasi bizi çok etkiledi. Biz Türkiye ile birlikteyiz. Türk insanin göstermis oldugu birliktelik bütün dünyaya örnek olmustur” ifadelerini kullandi.

Ziyaretten duydugu memnuniyeti dile getiren MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek’te “MÜSIAD Konya subesi olarak son yillarda Afrika pazarini yakinen takip etmekteyiz. Bu anlamda birçok Afrika ülkesine seyahatler düzenledik. Bende aktif olarak bu ziyaretlere katildim. Ruanda’yla ilgili de güzel izlemler ve geri dönüsler almaktayiz. Konya olarak Ruanda’yi ve Afrika’yi önemsiyoruz. Bunun en açik göstergesi ise üyelerimizden üç isim Dis Ekonomik Iliskiler Kurulu’nda (DEIK), Afrika konseyinde baskanlik görevini yürütmektedir. Mehmet Ali Korkmaz Sudan Is Konseyi Baskanligini, Mehmet Ali Kuntoglu da Demokratik Kongo Cumhuriyeti Is Konseyi baskanligini ve Ibrahim Özen ise Ruanda Is Konseyi baskanligi görevini basarili bir sekilde sürdürmektedirler. Üyelerimiz içerisinde dis ticaret ve yeni pazarlarla ilgili bir is adami grubu olusturduk. Özellikle Afrika ile ilgili çalismalar yürüten gurubumuz her pazartesi günü toplanarak Afrika ile ilgili nerede ne yapabiliriz, ne üretebiliriz, ne satabiliriz ve ne satin alabilirinizin yollarini aramaktadir. Bu hafta sonunda Nijerya’ya bir heyetimiz yola çikacak. Heyetimiz Nijerya’nin 3 eyalettin de temaslarda bulunacaktir.

Türkiye ve MÜSIAD olarak Afrika’da yapilacak ve atilacak her türlü adimin her iki ülke insanina fayda verecek özelliklerde olmasini önceliyoruz. Tek tarafli kazanimlar ya da avantajlar uzun ömürlü ve insani olmaz. MÜSIAD’in felsefesinde de, eger biz bir kalkinma süreci içerisindeysek, muhataplarimizin da kalkinmasini önemseriz. Tek basina bizim kalkinmamiz ya da büyümemiz dünyada adaleti temsil etmez. Biz muhataplarimizla birlikte kalkinmayi önemsemekteyiz.

Türkiye, geçtigimiz günlerde büyük sikinti ve zorluklari atlatti. Türk milleti siyasi istikrarina ve güven ortamina fiili olarak kendisi sahip çikti. Milli irade Türkiye’de siyasi istikrarin ve güven ortaminin bozulmasina müsaade etmedi. Bu da sunu gösteriyor ki, önümüzdeki günlerde Türk is alemi yurt disinda daha da etkili isler yapacak. Bunun yanin da Türkiye yabanci yatirimcilarin hedefinde ve ilgi alanlarinda olacak.

Bu çerçevede biz de gerek Afrika ve gerekse de Ruanda ile ilgili üzerimize düsen her türlü gayreti gösterecegiz” dedi.

Baskan Simsek, ziyaretin anisina Ruanda Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Williams Nkurunziza’ya hediye taktim etti.

 

Önceki Haber Sonraki Haber