Haberler
Prof. Dr. Şahin: “Türkiye, Barış Pınarı Harekâtında Çok Kısa Bir Sürede İstediğini Aldı”

MÜSİAD Konya Şubesi tarafından düzenlenen konferansa konuk olan Polis Akademisi Uluslararası Terör ve Güvenlik Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Şahin konuk oldu. Şahin, ‘Barış Pınarı Harekatı’nı değerlendirdi.

Programın açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Başkanı Ömer Faruk Okka, “Merkez Bankası, 250 baz puan faiz indirimine gidererek faizleri yüzde 14,00'e çekti. Bu, önceki indirimlerde olduğu gibi hızla piyasaya yansıyacaktır. Ancak, bu faiz oranları hala yüksek... Üreten ve yatırım yapan ekonomi için yüksek faiz döneminin bitirilmesini istiyoruz. Kamu ya da özel bütün bankaların piyasanın beklentisi doğrultusunda iş dünyasını rahatlatacak düzenlemeleri bir an önce yapmalarını bekliyoruz” dedi.

Polis Akademisi Uluslararası Terör ve Güvenlik Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mehmet Şahin konuk, “Barış Pınarı Harekatı, Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin güneyinde kurulmak istenen, bölgeyi zehirleyecek ve İsrail’in güvenliğine katkı sağlayacak uzun bir hat oluşturulacaktı. Kurulduğunda bu hattı koruma şansınız asla yoktu. Böyle bir yapılanmanın önüne geçmek için bu operasyon başlatıldı.

            Suriye'de ilk halk ayaklanmaları başladığında PYD ve YPG yani farklı isimlerle kendini adlandırıp dünyaya ve bölgeye kendini kabul ettirmek isteyen terör örgütü PKK, ilk önce Suriye'de Kürtleri öldürerek alan kazanmaya çalıştı. Kendisi gibi düşünmeyen ve Suriye'nin kuzeyinde etkin olan siyasetçi Mişel Temo’yu öldürerek işe başladılar. Terör örgütü PYD/PKK'nın, Suriye'de en büyük eziyeti Kürtlere yaptığını ve kendisi gibi düşünmeyen Kürt partileri dışladığını vurgulayarak, Kürt siyasetçilerin bu kanlı örgütün cinayetlerine kurban gitti. PKK, PYD ve YPG'nin alanda yürütmüş olduğu terör faaliyetinden dolayı öldürülen Kürt genci sayısı 25 binin üzerinde. Niçin? Bir terör örgütünün amacı gerçekleşsin diye. 

PYD/PKK'nın baskısından dolayı Türkiye’ye kaçan “gerçek Suriyeli Kürt” sayısının 350 bindir. Buranın altını çiziyorum, Türkiye’nin Kürtlerle sorunu yoktur, olamaz. Ama Türkiye’nin PKK ile sorunu var olacaktır da. Çünkü biz bin yıldır mayalanmış kardeşliğimizi birilerinin maşası haline gelmiş terör örgütlerine zehirletmeye müsaade etmememiz gerekiyor.

Oluşturulmak istenen 1000 km hattın bir özelliği daha vardır; bu ana hattın İslami düşüncenin inşa edildiği yerdir. Suni ve şii’nin başladığı yerdir burası. Bir medeniyeti yıkmak istiyorsanız, inşa edildi yerden yıkarsınız. Bu hattı yıktığınızda İslam dünyasının  

Güneyini ve kuzeyini, doğusunu ve batısını siyasal ve toplumsal ekolojik türbülansa sokarsınız. Bilinerek yapılan bir iştir bu.

Araplarla Türkleri, Türklerle Kürtleri, Kürtlerle Faslıları, yani İslam dünyasını zehirlemek için burada bir hat oluşturmak istediler. Bölge halkına baskı ve zülüm uygulanarak burada bir terör devlet inşa etmeye çalıştılar. Buna dur, hayır diyen biri çıktı mı? İşte Barış Pınarının özü budur. Türkiye, burada bir terör koridoruna müsaade ettirmeyecek ve etmeyecektir.

Suriye’nin bölünmesi yüzde yüz Türkiye’nin bölünmesi anlamına gelir. PKK devleti için Suriye’ye dış gebelik yaptırdılar. Ülkemizin gücünden dolayı, bizim topraklarımızda yuvalanamadığı için, Suriye’de yuvalandı. PKK, PYD ve YPG'nin uzantısı değildir, PKK’nın kendisidir.

            Türkiye, bütün unsurlarını bu operasyonda ortaya koydu. 9 gün gibi bir kısa sürede sonuç aldı. İHA ve SİHA teknolojisi ülkemize çok şey kattı. Kendi gözümüzle operasyona girdik ve sonuç aldık. Türkiye’nin büyük bir güç olduğunu bütün dünya gördü” diye konuştu.  

Önceki Haber Sonraki Haber