Haberler
PROF. DR. DÖNDÜREN: “HEM DÜNYA HEM AHİRETİ KAZANMAYI GAYE EDİNELİM”
         MÜSIAD Konya Subesi tarafindan Mutat olarak düzenlenen toplantilarin 1213’cüsüne bu hafta KTO-Karatay Üniversitesi Islam Ekonomisi ve Finans Bölüm Baskani Prof. Dr. Hamdi Döndüren konuk oldu. MÜSIAD Konya Subesi Toplanti salonunda gerçeklestirilen konferansta “Müslüman Tacirin Güncel Meseleleri” konusuldu. Konferansa çok sayida MÜSIAD ve Genç MÜSIAD üyeleri katildi.
 
           Konferansin açilis konusmasini yapan MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, “Islami Ticaretin temelinde güven vardir. Yani Müslüman sözünün eri bir kisi olmasi gerekmektedir. Toplumda saglikli ticaretin olusabilmesi için ön sart ahlaktir. Müslüman ahlakli ticaret yapmakla yükümlüdür. Onun için Müslümanlar sözlerine güvenilen insanlar olmalidir. “Bizi aldatan bizden degildir.” hadisi geregince ticaretin adalet terazisinin de iyi tartilmasi gerekmektedir” diye konustu.

Baskan Okka’nin konusmasinin ardindan KTO-Karatay Üniversitesi Islam Ekonomisi ve Finans Bölüm Baskani Prof. Dr. Hamdi Döndüren’in konusmaci olarak katildigi konferansa geçildi. Islam’in evrensel bir Din oldugunu vurgulayarak konusmasina baslayan Prof. Dr. Hamdi Döndüren, “Allah’in rizasi gözetilerek yapilan ticaret ve çalisma bir ibadettir. Müslümanlar olarak hayatimizin her aninda oldugu gibi ticaret hayatimizi da Islami esaslara göre düzenlemek zorundayiz. Müslümanlar olarak ticaret hayatimizda da kilavuzumuz Yüce Kitabimiz Kur’an-i Kerim ve Peygamber Efendimizin Sünneti olmalidir. Dini hassasiyeti olan isadamlarimizin ayni zamanda dini konularda da bilgi sahibi olmalari gerekmektedir. Kim hangi alanda ugrasiyorsa kendi alaninda acaba en güzelini nasil yapabiliriz, nasil ileri gidebiliriz diye bir çaba içerisinde olmalidir. Hepimiz yaptigimiz isin fikhini, kurallarini en iyi sekilde bilmeliyiz. O alanda ilerledikçe Allah’in sevgisi de arttigi hadislerle haber verilmistir.

Günlük hayatta en fazla karsilastigimiz problemlerden biri de alirken tam almaya çalisiyoruz ancak vermeye gelince güçlüysek eksik veriyoruz. Çalisanlarin gerçek hakki bellidir ama tam hakkini hesaplayip vermiyoruz. Belki de bereket oradadir. Onun içindir ki kazancinizin bereketi artmasi için çalisanlarinizin hakkini gözetmeden veriniz.

Bazi konularda hassasiyet göstermemiz gerekiyor. Peygamber Efendimizin (SAV) Hadisi Seriflerinde belirttigi gibi özellikle ticarette sözünde durmak oldukça önemlidir. Mâide Suresi 1. Ayet’te “Ey iman edenler! Akidleri tam olarak yerine getiriniz.” Verilen sözde sorumluluk vardir. Özellikle senede veya çeke imza attiginiz zaman bu borcu zamaninda ödemeye azmedersek Allah islerimizi rast getirir. 

Günümüz ticari hayatinda faiz konusu ile her an karsi karsiya kalabiliyoruz, bu nedenle ticaret yaparken helal ve haram konularina çok dikkat etmeliyiz. Insanlarin temel geçim kaynagi olan mallarin gereginden fazla stoklanmasi ve gereginden fazla stokta bekletilerek piyasayi darda birakacak noktaya gelmesiyle birlikte asil fiyatinin çok daha üzerinde satisinin yapilmasinin yasak oldugu bir dinin mensuplari olarak ekonomik hayatimizda dikkat etmemiz gereken pek çok konu vardir. Bunlarin basinda ise faiz konusu gelmektedir. Faiz, çok dikkat etmemiz ve Müslümanlar olarak kesinlikle uzak durmamiz gereken bir konudur. Dinimizin kesin hükümlerle yasakladigi faiz konusu günümüz ticaret hayatinda is adamlarimizin karsisina sikça gelmektedir. Içerisine faiz bulasmamis, her yönüyle helal yollardan elde edilen kazanç, Müslümanlar olarak bizleri hem bu dünyada hem de ahiret dünyamizda mutluluga eristirecek ve kazancimizi artiracak en önemli etkendir. Müslüman tacirler olarak ticaretimizi Peygamber Efendimizin ortaya koydugu kurallarin hassasiyeti ile yapmak zorundayiz, asil fetvayi kalbimizden almali kalbin süphe ettigi hususlarda o isi tercih etmemeliyiz.” ifadelerini kullandi.

Konferansin sonunda MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka tarafindan KTO-Karatay Üniversitesi Islam Ekonomisi ve Finans Bölüm Baskani Prof. Dr. Hamdi Döndüren’e hediye takdim etti. 

Önceki Haber Sonraki Haber