Haberler
Prof. Dr. Ataman, MÜSİAD Konya’da Kuzey Irak Referandumunu Değerlendirildi

             MÜSIAD Konya Subesi tarafindan düzenlenen konferansa Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Muhittin Ataman konuk oldu. MÜSIAD Konya Subesi brifing salonunda gerçeklestirilen konferansta “Öncesi ve sonrasi ile Kuzey Irak Referandumu”  degerlendirildi.

      MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka sözlerine saldiri sonucu yaralanan MÜSIAD Diyarbakir Sube Baskani Ismail Özsanli’ya geçmis olduk dileklerini ileterek basladi.  “Irak’taki referandumu bizim için yok hükmündedir” diyen Baskan Okka, “Referandum Türkiye’yi hem de bölgeyi bir kaosun içine sürükleme gayretinde. Yüzyil önce cografyamizda oynanan oyunlarin benzerleri ayni aktörler tarafindan, yeni kavramlar ve yeni politik söylemlerin ardina gizlenerek tekrarlanmak isteniyor. Bu dogrultuda, Kuzey Irak Bölgesel Yönetiminin referandumu, uluslararasi normlara aykiri, hukuksal dayanagi bulunmayan, bölgedeki gerilimi artirmaktan öte hiçbir anlami olmayan bir karar olarak degerlendiriyoruz.  Bu kararin bölgeye zarar vermek isteyenlere altin tepside sunulmus bir firsat oldugu da ortadadir. Irak’in kuzeyindeki terörist olusumlarin ilerlemesini ve ülkemizin güneydogusunda yeni bir devletin kurulmasi niyetiyle atilan adimlari durdurmak için atilan her türlü girisimin destekçisi olacagiz” dedi.

            Baskan Okka’nin ardindan sözü alan Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Muhittin Ataman, Irak’ta son yillarda mezhepçi çalismalarin yapildigini ifade etti. Ataman, “Özellikle mezhepçi siyaset yapilarak hem Sünni hem de Kürtleri ötekilestirilmesi ciddi kirilmalara neden oldu. Mezhepçi siyaset olmasaydi DAES Irak’ta hakim olmazdi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin terör örgütlerinin Ortadogu’da siyasetin temel aktörleri olmasini istemiyor. Siyaset devletlerarasinda yürütülmelidir. Özellikle bizim bir PKK faktörümüz var. Tamam simdi PKK bitti derken, Suriye’de daha da güçlü olarak ortaya çikiyor. PKK’nin Kuzey Irak’ta aktif olmamasini ve Irak’ta yasayan Türkmenlerin haklarina halel gelmesini istemiyoruz. Ülkemizin kirmizi çizgisi budur.

Irak ve Kuzey Irakla ekonomik iliskilerimizin devam etmesini istiyoruz. Çünkü Ülkemizin en fazla ihracat yaptigi ülkeler arasinda Irak 3’üncü sirada yer almaktadir. Kuzey Irak’ta ekonominin yüzde 80’nin Türk sirketlerinin elinde. Kuzey Irak’ta siyaset, ekonomiyi ciddi anlamda etkilememesi gerekiyor.

Sözlerime son verirken Irak ve özellikle de Ortadogu’da yasanan iç savas ve gelismeler yüzünden muhatap alacak devlet kalmadi” diye konustu. 

  Konferansin sonunda MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Muhittin Ataman’a günün anisina hediye takdim etti.

Önceki Haber Sonraki Haber