Haberler
Ocak Ayı SAMEKS Verileri Açıklandı

 Ocak ayi SAMEKS verileri Istanbul’da açiklandi. SAMEKS Bilesik Endeksi 2017 yili Ocak ayinda, bir önceki aya göre 0,5 puan azalarak 46,1 puana geriledi. SAMEKS, 2016 yilinin son çeyregine ait makroekonomik verilerin yilin 3. çeyreginde yavaslayan ekonomik aktivitenin toparlanma sürecinde oldugunu gösteriyor.

Müstakil Sanayici ve Isadamlari Dernegi (MÜSIAD), üniversitelerle ve çesitli akademik kesimlerle 1 yillik ortak çalismalarin neticesinde ön raporlarini hazirladiklari SAMEKS verilerini 48 aydir kamuoyu ile paylasiyor. Her ayin son is gününde kamuoyuna sunulan Satin Alma Müdürleri Endeksi (SAMEKS) Ocak ayi verileri açiklandi.

SAMEKS Bilesik Endeksi 2017 yili Ocak ayinda, bir önceki aya göre 0,5 puan azalarak 46,1 puana geriledi. Endekste gözlenen bu azalista, hizmet sektörünün önceki aya göre 3,6 puan azalis kaydederek 45,6 seviyesine gerilemesi etkili olurken, sanayi sektörü ise önceki aya göre 5,7 puan artarak 51,6 puana yükseldi. SAMEKS Bilesik Endeksi’nin 46,1 puanlik degeri, 2017 yili Ocak ayinda ekonomik aktivitenin önceki aya göre yavasladigina isaret ederken; 51,6 puana yükselen SAMEKS Sanayi Endeksi, Türkiye ekonomisinde sanayinin çarklarinin dönmeye devam ettigini gösterdi.

Yavaslayan ekonomik aktivite toparlanma sürecinde

Kasim 2016 döneminde hizmetler sektöründe gözlenen durgunlugun 2017 yili Ocak ayinda devam etmesi, mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Bilesik Endeksi’nin 0,5 puan azalarak 46,1 seviyesine gerilemesinde etkili oldu. Sanayi sektörünün hiz kazanarak 51,6 seviyesine yükselmesi ise Bilesik Endeks’te gözlenen düsüsü sinirlandirdi.

Sanayi sektöründe gözlenen bu artis; basta Aralik ayinda açiklanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu kararlari olmak üzere, son dönemde hükümet tarafindan alinan ek tedbir ve saglanan yeni tesviklerin piyasaya olumlu yansidigina isaret ediyor. Buna ek olarak, girdi alimlarinin 50 referans puani üzerindeki seyri, hizmetler sektörünün de önümüzdeki aylarda toparlanacagina isaret ediyor.

Sanayi Endeksi yeniden 50 referans puaninin üzerinde

Mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Sanayi Endeksi, 2017 yili Ocak ayinda, bir önceki aya göre 5,7 puan artarak 51,6 seviyesine yükseldi. Böylece Ocak ayinda mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Sanayi Endeksi 2 ay aradan sonra yeniden 50 referans puaninin üzerine yükseldi ve sektördeki toparlanmaya isaret etti. Sektöre ait girdi alimlarinin artmaya devam etmesi, önümüzdeki dönemde de sanayi üretiminin artis kaydedeceginin sinyalini verdi.

Hizmet Endeksi geriledi

Mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Hizmet Endeksi; 2017 yili Ocak ayinda, bir önceki aya göre 3,6 puan azalarak 45,6 degerine geriledi. Böylece SAMEKS Hizmet Endeksi son 7 ayda 6. kez sektördeki durgunluga isaret etti. Hizmet sektöründeki durgunlugun sürmesi ve önceki aya göre gözlenen düsüse ragmen 54,4 puanla artisini sürdüren girdi alimlari, sektörün ekonomiye olan güveninin sürdügüne isaret etti. Bununla birlikte 40,4 puana kadar gerileyen is hacmi, istihdami olumsuz etkileyerek sektördeki duraksamanin derinlestigini gösterdi.

TÜRKIYE EKONOMISI

2016 yilinin üçüncü çeyreginde %1,8 oraninda küçülen Türkiye ekonomisinde son açiklanan makroekonomik veriler, son çeyrekte ekonomik aktivitenin toparlandigina isaret ediyor. Ekim ayinda önceki yilin ayni dönemine göre %2,0 artis kaydederek son çeyrege pozitif bir giris yapan sanayi üretimi, Kasim ayinda da %2,7 artarak Türkiye ekonomisinde sanayinin çarklarinin dönmeye devam ettigini gösterdi.

Ithalat ve ihracat artti, dis ticaret açigi azaldi

2016 yili Kasim ayinda ihracat, önceki yilin ayni ayina göre %9,7 oraninda artarak 12,8 milyar dolara yükselirken, ithalat da %6,0 artarak 16,9 milyar dolar olarak gerçeklesti. Ihracatta gözlenen bu genisleme 2016 yilinin en hizli artisi olarak kayitlara geçerken, Kasim ayinda dis ticaret açigi %4,1 azalarak 4,1 milyar dolara geriledi.

Cari açik artti

2016 yili Kasim ayina ait cari islemler açigi, bir önceki yilin Kasim ayina göre 32 milyon dolar artarak 2,3 milyar dolar seviyesinde gerçeklesti. Bu dönemde cari açigin beklentileri altinda kalmasinda, cari açik tablosundaki dis ticaret açigin azalmasi etkili olurken, parasal olmayan altin ticaretinde de net artis kaydedildi.

Sanayi üretimi 4. Çeyrek için olumlu bir tablo sundu

2016 yili Kasim ayinda sanayi üretimi, bir önceki aya göre yatay seyretti, yillik bazda ise %2,7 oraninda artis kaydetti. Ekim ayinda saglanan %2’lik artislarla son çeyrekte ekonomik aktivitenin yeniden hizlandigina isaret eden sanayi üretimi, artisini Kasim ayinda da sürdürmüs ve böylece 4. çeyrek büyüme verisi için olumlu bir tablo sundu.

Issizlik 1,3 puan artti

Eylül, Ekim ve Kasim dönemlerinin ortalamasi alinarak hesaplanan Ekim 2016 dönemi issizlik rakamlari, geçtigimiz aya göre 0,5, önceki yilin ayni ayina göre ise 1,3 puan artarak arindirilmamis veriye göre %11,8 seviyesinde gerçeklesti. %11,8’lik issizlik orani son 6,5 senenin (79 ay) en yüksek issizlik orani olarak kayitlara geçti. Issizlik en son Mart 2010 döneminde %12,8’le %11,8’lik Ekim 2016 issizlik oraninin üzerinde gerçeklesmisti.

Enflasyon beklentilerin üzerinde

2016 yili Aralik ayi tüketici fiyatlari aylik ve yillik olarak beklentilerin üzerinde artis kaydetti. Aylik olarak %1,64 artis kaydeden tüketici fiyatlari (beklenti %0,90 artis olacagi yönündeydi), yillik bazda da %8,53 (beklenti %7,60 artis olacagi yönündeydi) artis kaydetti. Böylece manset enflasyonda Agustos ayinda baslayan düsüs Aralik ayinda sona erdi, yilsonu enflasyonu %8,53 düzeyinde gerçeklesti.

DÜNYA EKONOMISI

2017 yilinin ilk ayinda küresel ekonominin baslica gündemleri; 20 Ocak’taki yemin töreniyle baskanlik görevini resmi olarak devralan Donald Trump’in izleyecegi muhtemel ekonomi politikalari, Çin ekonomisinde beklentilerle paralel gerçeklesen 2016 yili büyüme verisi ve Avro Bölgesi’nde toparlanmaya isaret eden makroekonomik veriler oldu.

Trump ekonomik büyümeyi amaçlayan planlarini açikladi

20 Ocak’ta ABD baskanligi görevini devralan Donald Trump’in, seçim kampanyasi kapsaminda verdigi ekonomik vaatlere yönelik hizli bir baslangiç yaptigi gözlemlendi. Önce ABD’yi Trans Pasifik Ticaret Ortakligi (TPP)’ndan çeken Trump, önümüzdeki 10 yilda 25 milyon kisiye istihdam yaratmayi ve yillik %4,0 büyümeyi amaçlayan planlarini açikladi. Bu kapsamda Amerikan is alemi üzerindeki regülasyonlarin en az 3/4’ünün kaldirilmasi planlanirken, Amerika menseili sirketlerin üretimlerini ABD’ye tasimalari için vergi kesintisi ve petrol üretiminin artirilmasi öngörülüyor. Bunlara ek olarak FED’in 2019 yilina kadar faiz artirim sürecini sürdürmesi ve politika faizinin %3 seviyesine kadar çekilmesi orta vadeli hedefler arasinda yer aliyor.

Çin ekonomisi için 2017 zor geçebilir

Çin ekonomisinin, piyasa beklentilerine uygun sekilde 2016 yilinda %6,7 büyüdügü açiklandi. Bununla birlikte 2017 yilinin Çin ekonomisi için önemli zorluklar içermesi bekleniyor. ABD’nin yeni baskani Donald Trump’in Çin’e karsi takinacagi siyasi ve ekonomik tutumun sert olmasi durumunda, Çin’in ihracat gelirlerinde ciddi düsüsler olmasi beklenirken; ülkede özel sektör borçlarinin yüksek seviyede seyretmesi nedeniyle ortaya çikan riskler genisleyici para politikasinin sürdürülecegine isaret ediyor.

Avro Bölgesi’nde sanayi üretimi beklentileri asti

Avro Bölgesi’nde ise yilin son ayinda %3,2 artis kaydederek beklentileri asan sanayi üretiminin yani sira, yaklasik 6 yilin en yüksek seviyesine ulasan imalat sanayii PMI verisi; bölge ekonomisine dair pozitif sinyaller verdi. Bu gelismelere ek olarak, %1,1 ile son 3,5 yilin en yüksek seviyesine çikan enflasyon, deflasyon riskinden nispeten uzaklasildigina isaret etti.

Önceki Haber Sonraki Haber