Haberler
Nisan Ayı SAMEKS Verileri Yükselişte

           Nisan ayi SAMEKS verileri Istanbul’da açiklandi. SAMEKS Bilesik Endeksi, bir önceki aya göre 3,2 puan artarak 53,6 degerine yükseldi ve ekonomik aktivitedeki canliligin sürdügüne isaret etti. 

Müstakil Sanayici ve Isadamlari Dernegi (MÜSIAD), üniversitelerle ve çesitli akademik kesimlerle 1 yillik ortak çalismalarin neticesinde ön raporlarini hazirladiklari SAMEKS verilerini 52 aydir kamuoyu ile paylasiyor. Her ayin son is gününde kamuoyuna sunulan Satin Alma Müdürleri Endeksi (SAMEKS) Nisan ayi verileri açiklandi.  

2017 yili Nisan ayinda mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Bilesik Endeksi, bir önceki aya göre 3,2 puan artarak 53,6 degerine yükseldi ve ekonomik aktivitedeki canliligin sürdügüne isaret etti. Endekste gözlenen bu artista, sanayi ve hizmet sektörlerinin 4,6’sar puan artarak sirasiyla 55,8 ve 54,7 puana yükselmesi etkili oldu.  

Sanayi Endeksi yükseldi

            SAMEKS Sanayi Endeksi, 2017 yili Nisan ayinda, bir önceki aya göre 4,6 puan artarak 55,8 seviyesine yükseldi. Üretim (4,1 puan), Yeni Siparis (5,0 puan) ve Istihdam (4,8 puan) alt endekslerinde gözlenen artislar, sanayi sektörünün hizlanmasinda belirleyici oldu. SAMEKS Sanayi Endeksi, yilin ilk çeyregindeki olumlu görünümünü Nisan ayinda da sürdürmüs ve 55,8 puanlik degeriyle sektördeki canliliga isaret etti. 

Hizmet Endeksinde olumlu görünüm sürüyor

SAMEKS Hizmet Endeksi; 2016 yili Nisan ayinda, bir önceki aya göre 4,6 puan artarak 54,7 degerine yükseldi. Is Hacmi (4,9 puan), Satin Alim (4,4 puan), ve Istihdam (2,9 puan) alt endekslerinde gerçeklesen artislar, hizmet sektöründe gözlenen hizlanmanin en önemli belirleyicileri oldu.  Böylece Hizmet Endeksi’nin 2017 yili Nisan ayinda 54,7 puana yükselerek sektöre yönelik olumlu görünümün sürdügüne isaret etti.

TÜRKIYE EKONOMISI

Türkiye ekonomisi 2016 yilinin son çeyreginde %3,5 ile beklentilerin oldukça üzerinde büyüme kaydetti. Geçtigimiz dönemde %4,5 olarak açiklanan ikinci çeyrek büyüme orani %5,3’e, %1,8 küçülme olarak açiklanan üçüncü çeyrek orani ise %1,3 küçülme olarak revize edildi. Böylece Türkiye ekonomisi 2016 yili genelinde %2,9 oraninda büyüdü. 

Ihracat azaldi, ithalat ve dis ticaret açigi artti

2017 yili Subat ayinda ihracat, önceki yilin ayni ayina göre %1,9 oraninda azalarak 12,1 milyar dolara gerilerken, ithalat ise %1,6 oraninda artarak 15,8 milyar dolar olarak gerçeklesti. Böylece bu döneme ait dis ticaret açigi, önceki yilin ayni dönemine göre %15 oraninda artarak 3,7 milyar dolara yükseldi.  

Cari açik artiyor

2017 yili Subat ayina ait cari islemler açigi, beklentilere uygun sekilde bir önceki yilin Subat ayina göre 564 milyon dolar artarak 2,5 milyar dolar olarak gerçeklesti. Böylece 2017 yili Ocak-Subat döneminde cari açik, önceki yilin ayni dönemine göre 1,1 milyar dolar artarak 5,3 milyar dolar gerçeklesti.

Sanayi üretimi ilk çeyrek için olumlu izlenim veriyor

Büyümenin öncü göstergelerinden sanayi üretimi, 2017 yili Subat ayinda, önceki aya göre %0,4 oraninda azalis kaydederken; yillik bazda %1 oraninda artti. Önceki yilin ayni ayina göre saglanan bu artis, Ocak ayinda gerçeklesen %2,6’lik artisla birlikte, yilin ilk çeyregine yönelik büyüme orani için olumlu bir izlenim verdi. 

Issizlik oraninin azalmasi bekleniyor

Aralik, Ocak ve Subat dönemlerinin ortalamasi alinarak hesaplanan Ocak 2017 dönemi issizlik rakamlari, geçtigimiz aya göre 0,3, önceki yilin ayni ayina göre ise 1,9 puan artarak %13 seviyesine yükseldi. %13’lük Ocak ayi issizligi 10,2 puanlik bu hedef için olumsuz bir görünüm arz etse de, Istihdam Seferberliginin etkilerinin görülmeye baslandigi Mart ayi ile birlikte issizlik oraninda kademeli bir düsüs bekleniyor. Önümüzdeki ay açiklanacak olan Subat ayi issizligi; Ocak, Subat ve Mart aylarina iliskin verilerin ortalamasi alinarak hesaplanacagi için, bu dönem itibariyle issizlik oraninin azalmasi bekleniyor. 

Enflasyon oranlarinda fiyat artti

TÜFE, 2017 Mart ayinda bir önceki aya göre %1,02 artarken, bir önceki yilin ayni ayina göre ise %11,29 artis gösterdi. Çekirdek enflasyon ise %9,46 olarak gerçeklesmistir. Böylece %11,29 seviyesindeki yillik enflasyon orani, Ekim 2008 döneminde gerçeklesen %11,99’luk enflasyon oranindan sonraki en yüksek yillik fiyat artisi olarak kayitlara geçti. 

DÜNYA EKONOMISI

2017 Nisan ayinda küresel jeopolitik risklerin artis göstermesi, bu dönemde piyasalarin dalgali bir seyir izlemesine neden oldu. ABD ve Rusya’dan gelen Suriye meselesine yönelik açiklamalarin yani sira Kuzey Kore ile ABD arasinda tirmanan gerilim, küresel piyasalarda risk ortaminin belirginlesmesine neden oldu.

ABD ekonomisi 2016 yilinin son çeyreginde piyasa beklentilerini asarak %2,1 oraninda büyürken; enflasyon ve istihdam verileri de ekonomideki olumlu görünümün sürdügüne isaret ediyor. Tüketici fiyatlari Mart 2017 döneminde yillik bazda %2,4 artis kaydederken, issizlik oraninin %4,5 ile son 10 yilin en düsük seviyesine geriledigi görüldü.

Çin ekonomisinde ise 2017 yilinin ilk çeyregine iliskin büyüme oranlari beklentileri asarak olumlu bir görünüm sundu. Bu dönemde %6,9 büyüyen Çin ekonomisi, %6,5 seviyesindeki yillik büyüme hedefi için umut vadederken; Mart ayinda beklentilerin üzerinde gerçeklesen dis ticaret fazlasi ve son 5 yilin en yüksek seviyesine yükselen imalat PMI endeksi de ekonomiye iliskin pozitif bir tablo ortaya koydu.

Avro Bölgesi’nde ise Mart ayina iliskin yillik bazli tüketici fiyatlarinin piyasa beklentilerinin gerisinde kalarak %1,5 seviyesinde artis kaydetmesi ve tüketici güveninde gözlenen gerileme, ekonomik aktivitedeki toparlanma sürecinin nispeten yavasladigina isaret etti.

Özetle; 2017 yili Nisan ayinda gelismis ekonomilerde “ilimli büyüme” sürecinin devam ettigi gözlenirken, mevcut ekonomik büyümeyi desteklemek amaciyla düsük faiz ortamina devam edilecegi tahmin ediliyor.

Önceki Haber Sonraki Haber