Haberler
NİJERYA’NIN ABUJA VE KANO EYALETLERİNDE MÜSİAD KONYA RÜZGÂRI ESMEYE DEVAM ETTİ

 Ülkemizin ve sehrimizin 2023 ihracat hedeflerine katkida bulunmak amaciyla çalismalarini sürdüren MÜSIAD Konya Subesi heyeti, 7 gün süren Nijerya Yurtdisi Is Seyahatini tamamladi. Gezinin ikinci bölümü olan baskent Abuja ve Kano eyaletlerinde de çok önemli temaslarda bulunuldu. MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek, görüsmeler kapsaminda her iki eyaletin is alemi ve ticaretinde önde gelen isimleri Konya’ya çagirdi.  

MÜSIAD Konya heyeti, Nijerya’nin Abuja ve Kano eyaletlerindeki temaslarinda da B2B görüsmeleri gerçeklestirdi. Baskan Dr. Lütfi Simsek ve MÜSIAD Konya heyeti, Abuja eyaletinde faaliyet gösteren Müsiad Nijerya Sube Baskani Hüseyin Öztunç’u da makaminda ziyaret etti. Öztunç’tan Nijerya hakkinda bilgi alan Baskan Simsek, özellikle Ortadogu’da yasanan savas ve çatisma ortaminin hem Türkiye’nin hem de Konya’nin ihracatini olumsuz yönde etkiledigini vurguladi. Bu sebeple alternatif ihracat pazarlarina Konya’li sanayici ve isadamlarinin siddetle ihtiyaçlari oldugunu belirtti. Konya ile Nijerya arasindaki ticaret hacminin artirilmasi konusunda her iki tarafindan üzerine düseni yerine getirecegini ifade eden Simsek, “2023 ihracat hedeflerimize katki saglamak amaciyla bu tür geziler, yasanan kaybin telafisi açisindan son derece önemlidir” diye konustu. Simsek, Müsiad Nijerya Baskani Öztunç’u, Abuja’da faaliyet gösteren sirket ve holdinglerin temsilcilerini Konya’ya davet etti. Özellikle satin alma gruplarinin olacagi bu ziyaretten Konya’li üreticilerimizin çok faydalanacaklarini ifade etti. 

Baskan Dr. Simsek, Hüseyin Öztunç’a ziyaretin anisina Konya hatirasi plaket ve hediyeler takdim etti. Müsiad Nijerya Subesinde ki bulusmada ev sahibi isadamlari ve Konya Heyeti çesitli istisarelerde bulunarak, pazar arastirmasi için sahaya indiler ve Abuja piyasasini yerinde görme firsati buldular. Isyeri ziyaretleri ve potansiyel ticari isbirlikleri tartisildi.

 

Heyetin Nijerya’daki son duragi ise Kano eyaletiydi. Nijerya’nin orta–kuzey kesiminde yer alan Kano Eyaletinin nüfusunun büyük bir çogunlugunu Müslüman kesim olusturmakta ve bu özelligi sebebiyle de Konya’da üretilen ürünler ve markalar yakinen bilinmektedir. Ciddi anlamda yabanci yatirimda alan Kano eyaletindeki temaslar çerçevesinde MÜSIAD Konya Heyeti, is adamlariyla B2B görüsmeleri yapti. Kano Eyalet valisinin vekâletiyle KANO Ticaret Erbabi ve eyaletin önde gelen isadamlariyla bir araya gelen MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Simsek ve ekibi, karsilikli bilgi alisverisinde bulundular. Karsi heyete Konya’da yatirim ortami, yabanci yatirimcilara sunulan kolayliklar ve Konya sanayisi ile ilgili bilgiler aktaran Baskan Dr. Lütfi Simsek, Kano Eyalet Valisini ve önde gelen isadamlarini temaslarda bulunmak üzere Konya’ya davet etti. Konyali isadamlari Kano Ticaret Odasini da çalismalarinin sonunda ziyaret ederek oda baskaniyla görüs alisverisinde bulundular. 

MÜSIAD Konya Subesi heyeti, Nijerya’daki temaslarini tamamlayarak son duraklari olan Kano’dan yurda döndü.

Önceki Haber Sonraki Haber