Haberler
MÜSİAD Konya'nın 23. Olağan Genel Kurulu Bakan Varank'ın Katılımıyla Gerçekleştirildi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şubesi’nin 23’üncü Olağan Genel Kurulu Gala Programı Selçuklu Kongre Merkezi'nde düzenlendi. Programa Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekilli Leyla Şahin Usta, MÜSİAD Genel Başkan Vekili Mahmut Asmalı, Milletvekilleri Selman Özboyacı, Tahir Akyürek, Ahmet Sorgun, Gülay Samancı, Ziya Altunyaldız, Halil Etyemez, Orhan Erdem, Hacı Ahmet Özdemir, AK Parti İl Başkanı Hasan Angı, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, TOBB Başkan Yardımcısı-Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Seyit Faruk Özselek, KTO - Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, MÜSİAD Konya Şubesi 3’üncü Dönem Başkanı Ziya Özboyacı ve 5’inci Dönem Başkanı Arslan Korkmaz, 6. Dönem Başkanı Dr. Lütfi Şimşek, MÜSİAD ve Genç MÜSİAD üyeleri ile çok sayıda davetli, Yerel ve Ulusal Basın Mensupları katıldı. 

Programın açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka; MÜSİAD Konya’nın 25’inci yılı doldurmanın gururunu yaşadıklarını belirtti. Başkan Okka,  “MÜSİAD Konya adına dolu dolu geçen iki yılı geride bıraktık. Üyelerimize yeni kazanç kapıları açacak iş gezilerini planlayıp, dünyanın birçok yerinden davet ettiğimiz ticaret heyetlerini şehrimizde ağırladık. Aynı zamanda da şehrimizi yaşanabilir bir şehir kılmak için projeler hazırladık. Çünkü MÜSİAD, bir işadamı derneği olmanın ötesinde bir kurumdur. MÜSİAD üyeleri, Konya ve Türkiye için vardır. 

“MÜSİAD’da Durmak Yoktur”

 

MÜSİAD’da bir faaliyet tamamlanırken, bir yenisi planlanır. MÜSİAD’da durmak ve yorulmak yoktur. MÜSİAD, aşını, ekmeğini, hayatın tadını tuzunu paylaşmaktır; tahakküme cesaretle karşı duruş, iş ahlakı, öze dönüştür. İşte böyle bir kurumda iki yılda ürettiklerimizi, biraz önce birkaç karede özetlemeye çalıştık. Bu dönemde, bir yarımız Cumhurbaşkanımızın çağrısına cevap vererek Afrika’ya yönelirken, bir yarımız en büyük ihracat pazarımız olan Almanya’ya, kardeş ülke Azerbaycan’a gitti. Bir gün Afrika’dan gelen heyetlerle iş adamlarımızı buluşturduk, ertesi gün yeni bir heyete üyelerimizin fabrikalarını gezdirdik. İşimiz artsın, şehrimiz, ülkemiz kalkınsın istedik. 

“MÜSİAD EXPO’da Konya Ünvanını Korudu”

 

MÜSİAD EXPO’ya en fazla firma ve stand alanı ile katılan şube ünvanımızı koruduk. Fuara katılan üyelerimizi, basın mensuplarımızla birlikte EXPO’da ziyaret ettik. MÜSİAD Konya, High Tech Port’ta 4 firma olmak üzere, toplamda 14 firma ile temsil edilmektedir. 17. MÜSİAD EXPO’da, 14 firmamızla en fazla katılım ve 864 metrekarelik en geniş stant alanı ile katkı sağlayan Şube olma unvanımızı koruduk. Fuara katılarak stant açan üyelerimizi buradan bir kez daha teşekkür ediyorum.

 “Üye Memnuniyet Anketi Bizlere Yol Gösterecek”

Üyelerimiz MÜSİAD’dan ne bekliyor, biz ne yapabiliriz?” sorusuna cevap aradık. Eğitim komisyonumuzun hayata geçirdiği üye memnuniyet ve beklentiler anketi ile üyelerimizin fikirlerine başvurduk. Kesin ve net bilgilere ulaştığımız bu anket çalışmamızda bizler için yol gösterici olacak çıkan sonuçlar doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

 

“Ülkemizin Kalkınması Üretim ve İhracattan Geçmektedir”

 

MÜSİAD Konya olarak her platformda dile getirdiğimiz gibi ülkemizin kalkınmasının yolu da üretim ve ihracattan geçmektedir. 2018 yılında, ülkemizin açıkça ekonomik saldırıya maruz kaldığı bir yılda, ihracatımızı yüzde 7 artışla 168,1 milyar dolara ulaştırmış olmamız pozitif bir gelişme olmakla beraber, ülke olarak daha kat edilecek çok yolumuz olduğu da açıktır. Aynı yıl içerisinde Konya’mızın, ihracatını yüzde 15,2 artışla 1 milyar 803 milyon dolara ulaştırmış olması takdire şayandır. Yüzde 15,2, Türkiye ihracat artış oranının iki katından daha fazladır. Aynı zamanda Konya ihracatı için bir rekordur. Bu vesile ile şehrimizin ekonomisine yön veren sanayici ve iş adamlarımızı kutluyorum. Bu başarıda, MÜSİAD Konya’nın da bir katkısının olması bizler için onur vesilesidir.

 

MÜSİAD, birçok konuda Türkiye’ye örnek teşkil edecek çalışmalara imza attığı gibi, kurumların işleyişlerinin kişilerden bağımsız olması konusunda da çok önemli bir ilkeyi gelenek haline getirmiş, MÜSİAD Yönetim Kurullarında aralıksız görev süresi 6 yıl ile sınırlandırılmıştır.  Bu ilke gereği, 6 yıl dolu dolu MÜSİAD hizmetinde bulunup artık işlerine dönme zamanı gelen arkadaşlarıma bugüne kadar derneğimize vermiş oldukları katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Sizlerle çalışmak güzeldi, yönetim kurulumuzdaki hizmetlerinizle ve hayırla anılacaksınız” dedi.

 

 MÜSİAD Genel Başkan Vekili Mahmut Asmalı da, “MÜSİAD, ülkemizin en güzel sivil toplum örgütlerinden bir tanesidir. Yurt içinde 86 şubede, yurt dışında 91 ülke 220 noktasında faaliyetlerini sürdürmektedir. MÜSİAD Konya'nın bütün şubelerimize örnek teşkil etmektedir. Kuruluşundan bugüne bütün Başkanlarımıza Teşekkür ediyorum. Allah Birlik ve beraberliğimizi daim etsin" dedi.

 Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise “Biz belediye olarak şehrimizi güzelleştiriyoruz ama şuna inanıyoruz ki, bir şehirde üretim ve ticaret yoksa insanların yaşaması için bir gerekçe yok. Bu şehrin sanayicilerine ve üreticilerine teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. 

 AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta’da, “Konya’nın sadece tarım değil, aynı zamanda sanayi şehri olarak anılmasına vesile olan iş adamlarımızı kutluyorum. Sayın Bakan’ım bir isim değişikliği olabilir mi? Müstakil İş adamları değil, Müstakil iş insanları şeklinde diye bir öneride bulundu. Bu salonda bulunan iş adamlarımızın hepsinin arkasında ciddi emek veren ve her zaman onları destekleyen eşleri var” diye konuştu.

 

 Konya’nın tarım ve sanayisindeki yükselişe vurgu yaparak konuşmasına başlayan Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak ise, “Konya tarımın yanında, sadece Türkiye pazarında değil, dünya pazarına araç parçası gönderen bir sanayi kenti haline dönüşmüştür. MÜSİAD Üyelerine şehrimize ve ülkemize sunmuş oldukları katma değerden dolayı teşekkür ediyorum. MÜSİAD Konya’nın da büyük katkısıyla ihracat rakamları daha da yukarı seviyelere çıkacaktır” ifadelerine yer verdi.

 

Programda son olarak kürsüye Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank geldi. Varank, Türkiye’nin hedeflerine ulaşmasında MÜSİAD’ın çok önemli rol oynadığını ifade etti. Bakan Varank, “Birlikte Konya’yız diyorsunuz ya, gerçekten birlikte Türkiye’yiz. Büyük hedefleri ve ulaşmak istedikleri idealler var.  MÜSİAD, bizi hedefe götüren bu yolda önemli bir yol arkadaşımız. İki ay önce İstanbul'da düzenlenen ve ülkemizin en büyük uluslararası ticaret fuarı olan MÜSİAD EXPO'da Türkiye'den dünyaya güzel mesajlar verdik. Küresel ticaret savaşları gündemi meşgul ederken biz, 'yeni işbirliklerini yeşertmenin ve birlikte kazanmanın peşindeyiz' dedik. Fuar alanındaki çeşitliliğe, katılımcıların gözlerindeki heyecana ve yatırım yapma şevklerine bizzat şahit oldum. Bugün de Konya'da diyoruz ki 'üreterek büyüyecek, katma değerle gelişeceğiz'. Bu amaçla sanayicinin üzerindeki ilave yükleri azaltmaya ve yatırımları teşvik etmeye var gücümüzle devam edeceğiz. İş adamlarının tüm enerjisini yatırıma ve istihdama odaklaması gerekiyor”

 

 “14,7 milyar lirayla işverenlerimize destek verdik”

Hükümet olarak sanayicinin yanında olduklarını dile getiren Varank, şöyle devam etti:

“En ufak bir dalgalanmanın istihdam politikalarınızı değiştirmesine izin vermemelisiniz. Biz de hükümet olarak sizlerin yanındayız. Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz ay reel sektöre yönelik çok güzel müjdeler verdi. Bu sene ve önümüzdeki yıl ilk defa işe alınacak her işçinin, asgari ücret üzerinden tüm sigorta ve vergi giderlerini devlet üstlenecek. Geçen sene asgari ücret desteğini ilk 9 ay uygulamıştık. 9,5 milyon vatandaşımız bu destekten faydalandı ve 7,5 milyar liralık bir ödemeyle sanayicimize destek verdik. Asgari ücret desteğini bu sene tüm yıl boyunca vereceğiz. Yine geçen sene tüm işverenlerimiz, sigorta prim teşvikleri kapsamında 5 puan indiriminden faydalandı. Böylelikle 10 milyon kişiye ulaştık ve toplamda 14,7 milyar lirayla işverenlerimize destek olduk”

 

 

 

 

“İthalata bağımlılık sorununu çözmeyi hedefliyoruz”

 

Varank, devlet desteklerinin 2019 yılında da devam edeceğini belirterek, şunları söyledi:

“TÜBİTAK ve KOSGEB’in bu seneki toplam destek bütçesi 5,6 milyar lira. Bu tutarı, 'Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi' vizyonunu esas alarak araştırmacı, girişimci ve sanayicilerimizle en etkin şekilde buluşturacağız. Yerlileştirme alanında atacağımız adımlarla ülkemizin en önemli yapısal problemlerinden olan ithalata bağımlılık sorununu çözmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda yatırım, Ar-Ge ve Ür-Ge teşviklerimizi yerlileştirme alanındaki önceliklerimizle koordineli olarak kullandıracağız. Böylelikle ödemeler dengesi pozisyonumuzu güçlendirip dış finansman kaynaklı kırılganlıkları azaltmış olacağız. Siz değerli sanayicilerimizin OSB’lerdeki ve endüstri bölgelerindeki yatırımlarını teşvik etmek adına önemli birtakım düzenlemelerimiz yolda. Çok yakında da kamuoyuyla paylaşacağız. KOSGEB'in yeni vizyon ve desteklerini duyurduk. KOSGEB, büyümeyi ve istihdamı odağına alarak, katma değerli yatırımlara öncelik verilecek”

 

“KOBİ'lerin büyük işletmelerle işbirliğine destek”

 

Girişimciliği Geliştirme Destek Programını, yüksek teknolojiye uyarladıklarına değinen Varank, şunları kaydetti: "İş Birliği Destek Programı ile ilk kez teknoloji düzeyi yüksek KOBİ'leri büyük işletmelerle işbirliği yapmaları halinde 10 milyon liraya kadar destekleyeceğiz. Daha önce bu rakam 1,5 milyon liraydı. İki KOBİ bir araya gelerek bu destekten faydalanabilecek. Yeni girişimci programımızla hem geleneksel girişimcileri desteklemeye devam edecek hem de imalat sektöründe faaliyet gösteren ileri teknoloji girişimcilerin yanında olacağız. Eğitimini almış, işletmesini kurmuş ve yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet gösterecek girişimcilerimize 360 bin liraya kadar destek sağlayacağız. Orta yüksek ve yüksek teknoloji alanındaki ürünlere de 5 milyon liraya kadar destek vereceğiz."

 

“Konya'da 12 bin KOBİ'ye bugüne kadar 113 milyon lira destek verildi”

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Konya'da farklı sektörlerde düzenlenen bin 348 teşvik belgesiyle 12,4 milyar liralık sabit sermaye yatırımını desteklediklerini belirterek, "KOSGEB aracılığıyla 12 bin KOBİ'ye bugüne kadar 113 milyon lira destek verdik. Yine 15 bin işletmeye 61 milyon liralık kredi finansman desteği sunarak, 601 milyon liralık kredi hacmi oluşturduk. Güçlü bir Ar-Ge ekostemi ile beraber hareket etmeyen sanayi, yüksek büyümeye ulaşamaz. Bu bilinçle Konya'da farklı sektörlerde faaliyet gösteren 23 Ar-Ge merkezini destekliyoruz" ifadesini kullandı. 

Konuşmaların ardından MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka, MÜSİAD Genel Başkan Vekili Mahmut Asmalı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a günün anısına hediye takdim etti. 

Programın sonunda yeni yönetim kurulu üyeleri tanıtıldı. 

 

Daha sonra MÜSİAD Konya’da 20’inci yılını dolduran üyelere plaket verildi. 

Programda son olarak yeni üyelere rozetleri, TOBB Başkan Yardımcısı-Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka, 3’üncü Dönem Başkanı Ziya Özboyacı, 5’inci Dönem Başkanı Arslan Korkmaz ve 6. Dönem Başkanı Dr. Lütfi Şimşek tarafından takıldı.

 

Önceki Haber Sonraki Haber