Haberler
MÜSİAD KONYA ÜYELERİ VE PROTOKOL MÜSİAD KONYA İFTARINDA BİRARAYA GELDİ

       Müstakil Sanayici Is Adamlari Dernegi (MÜSIAD) Konya Subesi'nde, Konya protokolü ve üyeler geleneksel iftar programinda bir araya geldi. Programa, AK Parti Konya Milletvekilleri Muhammet Ugur Kaleli, Abdullah Agarali, Ömer Ünal, Büyüksehir Belediyesi Baskan Vekili Senol Aydin, Adli Yargi Adalet Komisyonu Baskani Nuri Koçer, Sanayi Odasi Baskani Memis Kütükçü, Ticaret Borsasi Baskani Hüseyin Çevik, Ticaret Odasi Meclis Baskani Ahmet Arici, MÜSIAD Seydisehir Sube Yönetim Kurulu Baskani Yasin Camci, siyasi parti temsilcileri, Il Müdürleri, Daire Baskanlari, MÜSIAD Konya Sube Üyeleri ve Genç MÜSIAD Üyelerinin yani sira çok sayida basin mensubu katildi. 

Programin açilis konusmasini yapan MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek, Ülke ekonomisini ve gündemi degerlendirdi. Dünya ekonomilerindeki küçülmeye ragmen Türkiye'de 2015 yilinda yüzde 4’lük bir büyümenin tüm is âlemini umutlandirdigini kaydeden Dr. Simsek, “Ekonomik yapilanmanin saglandigini büyüme rakamlariyla dünyaya gösteren ülkemiz bundan sonra da gereken istikrari korumalidir. MÜSIAD Konya Subesi olarak dünya ekonomi piyasalarinda yasanan son gelismelere terör basta olmak üzere pek çok olumsuzluga ragmen üretmekten vazgeçmeyen ve ülkemizin büyümesinde kilit rol oynayan sanayicilerimizi ve isadamlarimizi bir kez daha tebrik ediyoruz. Istanbul Sanayi Odasi tarafindan her yil açiklanan Türkiye’nin 500 büyük sanayi kurulusu listesinde Konya’nin 10 firmayla temsil edilmesi is dünyasi olarak bizleri memnun etmistir. Ancak kendimizi temsil eden firmalarin bir önceki yila göre ayni sayida oldugunu görmekteyiz. Konya sanayisinin listede yeterli oranda bulunmadigini görmekteyiz. ISO 500 listesine giren firma sayimizin önümüzdeki yillarda katlanarak artmasi en büyük arzumuzdur” dedi.  

            65’inci Hükümetten Is âleminin temsilcilerinin beklentilerini Basbakan Binali Yildirim ve degerli kabine üyelerine ilettiklerini kaydeden Dr. Simsek, “MÜSIAD olarak yeni hükümetten ülkemizde huzur, güven ve istikrarin tesisini ve saglamlastirilmasini istedik. Ülkenin yaninda, Konya’mizda da ihtiyaç boyutu her geçen gün artan büyük ölçekli alt yapi yatirimlarinin bir an önce baslamasini, baslanmis olanlarin da ivedilikle bitirilmesini is âlemi olarak yeni hükümetimizden bekledigimizi ifade etmek istiyorum. Konya bunlari hak eden bir sehirdir. Konya sanayisi ve tarimi için önemli mamul ve ürünlerini limanlara ulastiracak ve dünyanin dört bir tarafina tasinmasini saglayacak Konya Lojistik Merkezinde biran evvel sona gelinmelidir. Mersin limanina Konya’yi baglayacak, Türkiye’ye alternatif bir Marmara kazandiracak olan Konya, Karaman, Mersin Ekonomi ve Sanayi Koridorunun temelini olusturacak yük ve yolcu tasiyacak olan hizli tren projesinin de denizi görmesini beklemekteyiz. Yine ayni evsaftaki Antalya Konya Kayseri hizli tren hattinin planlandigi gibi 2023 te hizmete açilmasini bekliyoruz. Kentimizi tam bir çember seklinde çevreleyecek, 122 kilometrelik Konya Çevre Yolu projesinin de baslandigi gibi bitirilmesini isterken, Türkiye’nin en büyük yol agi ihtiyaci olmasina ragmen hiç otoyolu olmayan Konya’ya esdeger kalitede bir çevre yolu yapilmasini bekledigimizi de buradan ifade etmek istiyorum. Son olarak da Kentimizin ihracat ve turizm potansiyeli göz önünde bulunduruldugunda, Konya’dan yurtdisina tarifeli seferlerinin baslatilmasi önem arz etmektedir. Bu vesile ile planlanan Konya Tahran hattinin en kisa zamanda açilip, ilave iç ve dis hat uçuslarinin da Konya’ya tahsis edilmesini bekliyoruz” ifadesini kullandi.     

Konya Sanayi Odasi Baskani Memis Kütükçü de Türkiye ekonomisi 2016'nin ilk çeyreginde yüzde 4,8'lik büyümesinin is dünyasini umut verdigini kaydetti. Kütükçü, “önümüzdeki dönemde Basbakan Binali Yildirim’in ifade ettigi Turkuaz halinin biran evvel üreticinin, sanayicinin ve imalatçinin önüne serilmelidir. 64’üncü Hükümetin Basbakan Ahmet Davutoglu’nun baslattigi 25 öncelikli dönüsüm programin ülkede olusturdugu olumlu havanin devam ettirilmesi gerekmektedir. Artik üretimin tesvik edilmeli ve desteklenmelidir” diye konustu. 

Programda konusan AK Parti Konya Milletvekili Muhammet Ugur Kaleli ise, Konya’nin kendisiyle beraber olan herkesle beraber oldugunu belirterek, “Hiç kimse merak etmesin Konya projelerini yakindan takip ediyoruz. Konya’yi marka sehir yapma yolunda ortak akilla, kentimizi tarihindeki serefli ve onurlu günlerine tekrar kavusturacagiz. Her zaman söylüyoruz, her zamanda söylemeye devam edecegiz. Konya vefadir, Konya güvendir, samimiyettir. Konya kendisiyle beraber olan herkesle beraber olmustur” seklinde konustu. 

Önceki Haber Sonraki Haber