Haberler
MÜSİAD KONYA TARİHİ TİCARETİ CANLANDIRDI
            MÜSIAD Konya Subesi tarafindan tarihi mirasa sahip çikmak ve geçmisten gelecege ticaretin gelisimini temsili olarak ortaya koymak için düzenlenen “Mâzi’den Âti’ye Ticaret Kervani Yürüyüsü” programi MÜSIAD Konya Kizilören Kuruçesme Kervansarayi’nda gerçeklestirildi. Programa AK Parti Konya Milletvekili Haci Ahmet Özdemir, Selçuklu Belediye Baskani Ugur Ibrahim Altay, Meram Belediye Baskani Fatma Toru, Ticaret Odasi Baskani Selçuk Öztürk, Sanayi odasi Baskani Memis Kütükçü, MÜSIAD Antalya, Isparta, Afyon ve Aksaray Sube Baskan ve Yöneticileri, MÜSIAD Konya Subesi 2. Dönem Baskani Hasan Angi, 5. Dönem Baskani Aslan Korkmaz, 6. Dönem Baskani Dr. Lütfi Simsek ile basin mensuplari ve çok sayida davetli katildi.

            Katilimcilar, yapilan duanin ardindan at ve develerden olusan temsili ticaret kervani ile 2,5 km yol yürüyerek Kizilören Kuruçesme Kervansarayi’na ulasti. Kervan katilimcilar tarafindan karsilandi. Daha sonra Konya’da ve çevre sehirlerde üretilen ürünlerin tasindigi yükler indirildi. Gerçeklestirilen kervan yürüyüsü ile birlikte ticaret geçmisine isik tutmus oldular.

            MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, “Geçmiste oldugu gibi bugünde Ticaret, insanlarin en önemli ugraslarindan biridir. Ticaretin daha kolay yapilabilmesi için geçmis yillarda yapilan birçok çalismayla günümüz ticaret anlayisi ortaya çikmistir. Anadolu cografyasinda hüküm süren Selçuklu ve Osmanli Devletleri ticareti daha iyi sartlar altinda sürdürmek için o günün sartlarinda önemli çalismalar yapmistir. Bunlarin basinda ise; ulasim ve konaklama imkânlarinin kisitli olmasindan dolayi ticaret kervanlarinin konaklamalari ve her türlü ihtiyaçlarini karsilamalari için islek ticaret yollari üzerine büyük hanlar ve kervansaraylar insa etmislerdir. 
Geçmiste önemli ticaret kervanlarinin geçis güzergâhi üzerinde yer alan Kizilören Kuruçesme kervansarayimizda, MÜSIAD Konya olarak tarihi degerleri yasatmak ve mirasimiza sahip çikmak için birçok organizasyon gerçeklestirdik ve yapmaya da devam edecegiz. Ahilik gelenegine sahip Anadolu girisimcisi olarak bizler Ahilik kavramini, toplumsal kimligimiz açisindan daima sahiplenmemiz gereken çok özel bir kültür olarak görüyoruz. Ahilik Teskilati, yüzyillarca karsilikli sevgi, saygi, hosgörü, dayanisma ve adalet bilincini tasiyan esnaf ve zanaatkârlar yetistirmistir. Ahi Evran, gelecegi arayanlar için, geçmiste yakilan bir isiktir. Bu çerçevede bizlere düsen en önemli görev, dünü ve bugünü iyi bilmeliyiz. Kökü maziden olan ati bilincini sürekli taze tutmaliyiz. Ticaret hayatinin temellerini olusturan tarihi degerlere, kültürlere ve miraslara sahip çikmaliyiz. Bu dogrultuda bizler de hem Sivil Toplum Kurulusu olarak hem de is dünyasinin temsilcileri olarak üzerimize düseni yapmaya devam edecegiz. 
Geçmiste oldugu gibi günümüzde de sanayicilerimiz, tüccarlarimiz ve girisimcilerimiz ticaretle ilgili birçok noktada sorun yasamaktadir. Özellikle günümüz ticaretinin önemli bir kismi deniz yoluyla saglanmaktadir. Sehrimizin denizlere uzakligi ve liman baglantisinin bulunmamasi Konyali sanayicilerimiz için önemli bir eksiklikti. Her platformda sehrimizin bu eksikligi biran önce giderilmesi çagrisi yaptik. MÜSIAD Konya Subesi’nce hazirlanan ve devlet projesi haline dönüsen Lojistik Merkez projemizle ilgili ilk kazmayi nihayet vuruldu. MÜSIAD Konya basta olmak üzere herkesi memnun etmistir. 
Kervanimizda Konya’mizda üretilen ürünlerin yani sira çevre sehirlerimizde üretilen ve MÜSIAD Sube Baskan ve yöneticilerimiz tarafindan getirilen ürünler tasinmistir. Kervanimizin yönü Sehrimizden Akdeniz’e dogrudur. MÜSIAD olarak ihracata verdigimiz önemi temsil etmesi açisindan oldukça önemliydi. Yüklerimizi indirdigimiz Kervansarayimizda Konya’nin ve çevre sehirlerin ihracatina çok büyük katki saglayacak olan Lojistik Merkezimizi temsil etmektedir. Umuyorum ki sadece kentimizin degil bölgemizdeki tüm sehirlerin de ihracatini artiracak olan merkezimizin açilisini da kisa bir sürede gerçeklestirmis oluruz” dedi. 

Program katilimcilar yemek ve asure ikrami ile sona erdi. 
 
Önceki Haber Sonraki Haber