Haberler
MÜSİAD Konya Şubesi Üyelerine 6736 Sayılı Kanun ve Yeni Kurulan İhtisas Vergi Daireleri anlatıldı
          MÜSIAD Konya Subesi tarafindan Mutat olarak düzenlenen toplantilarin 1225’cisine bu hafta Konya Vergi Dairesi Baskani Musa Kazim Ünver konuk oldu. MÜSIAD Konya Subesi brifing salonunda gerçeklestirilen konferansta “6736 Sayili Alacaklarin Yeniden Yapilandirilmasi Kanunu ve Yeni Kurulan Ihtisas Vergi Daireleri” konusu anlatildi. Konferansa çok sayida MÜSIAD ve Genç MÜSIAD üyesi katildi.
 
           Konferansin açilis konusmasini yapan MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, “ “6736 sayili kanundan yararlanabilmek için ilk iki taksitin mutlaka 31 Mayis 2017 tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir. 6736 sayili kanundan yararlanmak için taninmis olan bu firsatin kaçirilmamasi son derece önemlidir”” dedi.

6736 Sayili Alacaklarin Yeniden Yapilandirilmasi Kanunu ve Yeni Kurulan Ihtisas Vergi Daireleri hakkinda bilgi veren Vergi Dairesi Baskani Musa Kazim Ünver, “6736 sayili kanundan yararlanabilmek için getirilmis olan önemli sartlardan biri de ilk iki taksitin mutlaka süresinde ödenmesidir. Borçlarini yapilandiran mükelleflerimizin pesin veya ilk iki taksit ödemelerini 31 Mayis 2017 tarihi bitimine kadar yapmalari gerekmektedir. Kanun kapsaminda ilk taksitlerini Kasim 2016’da ödeyen mükelleflerimiz de ikinci taksit ödemelerini 31 Mayis 2017 tarihi bitimine kadar yapacaklardir. Ilk taksitlerini süresinde ödemeyen mükelleflerimiz ise ilk iki taksitlerini içinde bulundugumuz Mayis ayi sonuna kadar ödemedikleri takdirde yapilandirma kanunundan yararlanma hakkini kaybedeceklerdir. Özellikle birikmis borçlarin ödenmesine büyük kolaylik saglayan 6736 sayili kanundan yararlanmak için taninmis olan bu son sansin mükelleflerimiz tarafindan kaçirilmamasi gerekir” dedi.

Istisare toplantilari ile birlikte sorunlarin karsilikli konusularak çözüme ulastigini belirten Ünver, Konya Vergi Dairesi Baskanligi’nin vatandaslara sorunsuz sekilde hizmet etmenin gayreti içinde olduklarini kaydetti. Musa Kazim Ünver, “Bu dogrultuda Baskanligimiz bünyesinde Katma Deger Vergisi iadelerinin etkinlestirilmesi ve hizlandirilmasi, iade süreçlerinin standartlastirilmasi, katma deger vergisi iadesi konusunda uzmanlasmis personel ile mükelleflere daha kaliteli hizmet verilmesi amaciyla, 1 Mayis tarihinden itibaren Konya Ihtisas Vergi Dairesi Müdürlügümüz faaliyete geçerek hizmet vermeye baslamistir. Konya’da 940 mükellefimiz ihtisas Vergi dairesine geçmistir. Bu mükelleflerimiz Nisan ayi KDV beyannamelerini ihtisas vergi dairemize vereceklerdir. Mükelleflerimizin diger beyannamelerini önceki süreçte oldugu bagli oldugu vergi dairelerine vermeye devam edeceklerdir.” seklinde konustu.

6736 Sayili Alacaklarin Yeniden Yapilandirilmasi Kanunundan faydalanmak isteyenlerin sayisi oldukça fazla oldugunu kaydeden Ünver, Konya Vergi dairesinin Ülke genelindeki 30 Vergi dairesi Baskanligi’nin geçerek ilk sirada yer aldigini vurguladi. Ünver, “çok ciddi bir basari elde ettik. Tahsilatta da ilk sirada yer almak için gayret gösteriyoruz. Türkiye ortalamasinin üzerinde bir basari sagladik. Bu basari sadece Vergi Dairesinin degil, basta MÜSIAD Konya gibi Sivil Toplum Kuruluslarinin basarisidir” dedi.

Baskan Ünver’in konusmasinin ardindan Gelir Idaresi Grup Müdürleri  Eyüp Yilmaz kanunun ayrintilarini, Behzat Er ise Ihtisas Vergi Dairesi Müdürlügü konusunda bilgiler verdi.

MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka konferansin sonunda Vergi Dairesi Baskani Musa Kazim Ünver’e hediye taktim etti.

 

Önceki Haber Sonraki Haber