Haberler
MÜSİAD KONYA ŞUBESİ TARİHİ TİCARETİ CANLANDIRDI

           MÜSIAD Konya Subesi tarafindan tarihi mirasa sahip çikmak ve geçmisten gelecege ticaretin gelisimini temsili olarak ortaya koymak için düzenlenen “Mâzi’den Âti’ye Ticaret Kervani Yürüyüsü” programi MÜSIAD Konya Kizilören Kuruçesme Kervansarayi’nda gerçeklestirildi. Programa Konya Valisi Yakup Canbolat, Konya Büyüksehir Belediye Baskani Tahir Akyürek, Konya Ticaret Odasi Baskani Selçuk Öztürk, Sanayi odasi Baskan Vekili Veli Tekelioglu, Basin Yayin Enformasyon Il Müdürü Cemil Pasli, MÜSIAD ve Genç MÜSIAD üyeleri, basin mensuplari ve çok sayida davetli katildi.

           Katilimcilar, yapilan duanin ardindan at ve develerden olusan temsili ticaret kervani ile 2,5 km yol yürüyerek Kizilören Kuruçesme Kervansarayi’na ulasti. Kervani Vali Canbolat ile Büyüksehir Belediye Baskani Akyürek ve üyeler karsiladi. Daha sonra develerdeki yükler indirildi. Gerçeklestirilen kervan yürüyüsü ile birlikte ticaret geçmisine isik tutmus oldular.

           MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek, “Anadolu cografyasinda hüküm süren Selçuklu ve Osmanli Devletleri ticareti daha iyi sartlar altinda sürdürmek için o günün sartlarinda önemli çalismalar yapmistir. Bunlarin basinda ise; ulasim ve konaklama imkânlarinin kisitli olmasindan dolayi ticaret kervanlarinin konaklamalari ve her türlü ihtiyaçlarini karsilamalari için islek ticaret yollari üzerine büyük hanlar ve kervansaraylar insa etmislerdir. Islek ticaret yollari üzerinde yapilan kervansaraylarda yolcularin hayvanlari ile birlikte üç gün parasiz kalma ve vakfiyelerindeki tarifeye göre yemek hakki vardi. Yine Selçuklu Türkiye’si zihniyetine uygun olarak kervansaraylara gelen Müslüman, Hristiyan, zengin, fakir, hür ve köle bütün konuklara ayni yemek verilmesi ve esit davranilmasi Islam dininin misafirperverlige, ticarete ve hayirseverlige verdigi ehemmiyeti de ortaya koymasi bakimindan son derece önemlidir.

          Ahilik gelenegine sahip Anadolu girisimcisi olarak bizler Ahilik kavramini, sanatin, ticaretin ve meslegin, olgun kisilik, güzel ahlak ve dogrulukla yogruldugu, yüzyillar boyu toplumumuzun sosyal ve ekonomik omurgasini olusturan bir örgütlenme sekli, toplumsal kimligimiz açisindan daima sahiplenmemiz gereken çok özel bir kültür olarak görüyoruz… 

          Anadolu’da Ahi Evran tarafindan temelleri atilan bu gelenek, sanat ve meslek yönüyle toplumun ekonomik yapisini hazirlarken, ahlaki yönüyle de ticaret ahlakinin niteliklerini belirlemistir. Bilim, ahlak, akil ve çalisma prensiplerine dayanan Ahilik Teskilati, yüzyillarca karsilikli sevgi, saygi, hosgörü, dayanisma ve adalet bilincini tasiyan esnaf ve zanaatkârlar yetistirmistir. Ahi Evran, gelecegi arayanlar için, geçmiste yakilan bir isiktir. “Sanatinizi ilerletin ve yükseltin, birbirinize kardes sevgisi ile baglanin. Yolsuz islere ve hirslara kapilmayin, gönül kirmayin, ihtiyaç sahiplerini ayirt etmeden, hizmet ve yardim elinizi uzatin” ögüt ve ikazi, asirlar boyu Ahilik sosyal ve is hayatina yöne vermistir. Bu çerçevede bizlere düsen en önemli görev, günümüz ticaret hayatinin temellerini olusturan tarihi degerlere, kültürlere ve miraslara sahip çikilmasi ve bunlarin yasatilmasidir. Bu dogrultuda bizler de hem Sivil Toplum Kurulusu olarak hem de is dünyasinin temsilcileri olarak üzerimize düseni yapmaya hazir oldugumuzu dile getirmek istiyoruz. 

         Geçmiste oldugu gibi günümüzde de sanayicilerimiz, tüccarlarimiz ve girisimcilerimiz ticaretle ilgili birçok noktada sorun yasamaktadir. Özellikle günümüz ticaretinin önemli bir kismi deniz yoluyla saglanmaktadir. Sehrimizin denizlere uzakligi ve liman baglantisinin bulunmamasi Konyali sanayicilerimiz için önemli bir eksikliktir. Sehrimizin bu eksikligi biran önce giderilmelidir.

         Kervanimizin yönü de dikkatinizi çektigi gibi Konya’dan disariya yapilan bir ihracat kervanini temsil etmektedir. Bu kervanimizda Konya’mizin ürettigi degerleri temsilen sembolik yükler tasinmaktadir. MÜSIAD olarak ihracata verdigimiz önemi temsil etmesi açisindan çok önemli olup, yüklerimizi indirdigimiz Kervansarayimizda Konya’nin ihracatina çok büyük katki saglayacak olan Lojistik Merkezimizi temsil etmektedir. Konya Lojistik Merkezi uzun yillari bulan çalismalarimiza ragmen henüz yapim asamasina bir türlü geçememistir. Bizler Lojistik Merkezin yapilmasini beklemeden develerimiz ve atlarimizla yüklerimizi Akdeniz’e indirmek için yola çiktik. Umuyorum ki hükümetimiz Konya’mizin bu önemli projesine bir an önce egilir ve yapimini tamamlar.

        Gerek ülke olarak gerekse de sehir olarak 2023 hedeflerimize dogru ilerlerken yasadigimiz bu sancili sürecin bir an önce bitmesi en büyük arzumuzdur. 15 Temmuz’daki alçak girisimde bayragimizin inmemesi, vatanimizin parçalanmamasi, devletimizin yikilmamasi ve ezanlarimizin susmamasi için canini bu yolda ortaya koyarak sehit düsen Kahramanlarimizin adini yasatmak amaciyla burada bir hatira ormani olusturduk. Milli Irade Sehitleri Hatira Ormani’nda her bir sehidimiz için ayri ayri fidan dikimi yaptik. Bu fidanlara 240 sehidimizin isimlerini verdik. Bu çalismayi yaparak vatan borcunu, cani ve kaniyla ödeyen kahraman sehitlerimize ahde vefamizi göstermeye çalistik. Onlar için ne yapilsa azdir. Allah birligimizi daim etsin, aziz milletimize ve ülkemize böyle karanlik geceleri bir daha yasatmasin” ifadelerine yer verdi.

       Konya’nin her zaman tarihine sahip çiktigini vurgulayarak konusmasina baslayan Büyüksehir Belediye Baskani Tahir Akyürek de “Kuruçesme Kervansarayinin restorasyonu yapilmadan önce adeta bir tas yiginiydi. Restorasyonun ardindan çok güzel bir yapi oldugu ortaya çikti. MÜSIAD Konya Subesi de burayi aslina ve amacina uygun olarak kullanarak tarihine ve geçmisine sahip çikmistir. Öte yandan 15 Temmuz Sehitleri ile ilgili olarak olusturulan hatira ormani için Baskan Simsek’e ve yönetim kurulu üyelerine tesekkür ediyorum” dedi.

      Programda son olarak kürsüye gelen Konya Valisi Yakup Canbolat ise “Tarihini bilmeyen, geçmisini bilmeyen toplumlarin, gelecegini dogru hazirlama ve dogru yürüme sanslari yok. Dolayisiyla kadim bir baskent olan Konya’mizda Selçuklu anlayisinin, Selçuklu devlet geleneginin ve Selçuklu medeniyet anlayisinin toplumun her katmanina ve her ferdine yansitmak zorundayiz. Bu kapsamda da kervansarayin restorasyonu ve düzenlenen organizasyon son derece önemlidir. Konya’miz gerek tarimi gerekse sanayisi ve gerekse de ticaretiyle Ülkemizdeki ileri gelen kentlerin arasinda yer almaktadir. Bu ticareti ecdadimizdan nasil devraldiysak modern çagda da ticaretin nasil yapilmasi gerektigini ögrenip ona göre uygulamaliyiz” diye konustu.   

Önceki Haber Sonraki Haber