Haberler
MÜSİAD KONYA ŞUBESİ’NDE KARZ-I HASEN SANDIĞI ANLATILDI

           MÜSIAD Konya Subesi tarafindan mutat olarak 1188’si düzenlenen Cuma Konferanslarina bu hafta MÜSIAD Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Sami Nalbantoglu katildi. MÜSIAD Konya Subesi brifing salonunda gerçeklestirilen konferansta MÜSIAD Karz-i Hasen sandigi hakkinda bilgiler verildi. Konferansa çok sayida MÜSIAD, MÜSIAD Seydisehir ve genç MÜSIAD üyeleri katildi.

Konferansin açilis konusmasini yapan Müstakil Sanayici ve Isadamlari Dernegi (MÜSIAD) Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek, “Karz-i Hasen’in sözlük anlami geri almak üzere verilen demektir. Karz–i Hasen dinimizde; hiçbir maddi çikar düsüncesi gözetmeksizin, sirf Allah'in (cc) rizasini kazanmak ve kardesinin sikintisini gidermek amaciyla borç vermektir. MÜSIAD bu sandik ile sadece hayirli bir çalisma yapmiyor, medeniyetimizin bir degerini ihya etmektedir” dedi.

Karz-i Hasen müessesesinin günümüzde faize karsi en büyük mücadele sistemi oldugunu belirterek konusmasina baslayan MÜSIAD Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Sami Nalbantoglu, Karz–i Hasen sandiginin kurulusu hakkinda MÜSIAD ve Genç MÜSIAD üyelerine bilgiler verdi. Nalbantoglu, “MÜSIAD Karz-i Hasen Sandiginin kurulmasindaki amaç üyeler veya vefat eden üyenin es ve çocuklari arasinda yardimlasma kültürünü saglamak için ödünç vermek (Karz-i Hasen), ayrica ihtiyaç sahibi üyelerin veya vefat eden üyelerin es ve çocuklarina karsiliksiz yardim (Sosyal Yardim) yapmaktir.        

Sadece MÜSIAD ve genç MÜSIAD üyeleri, Karz-i Hasen sandigina üye olabilir. MÜSIAD, Karz-i Hasen Sandigi’nin amaçlarini gerçeklestirmek için 2 adet Fon kurulmustur. Karz-i Hasen Fonu, sandik üyelerinden toplanan aidat ve gelirlerin % 70’inden olusmaktadir. Ihtiyaci onaylanan üyenin, kisa vadeli borç ihtiyacini karsilayacak olan Karz-i Hasen Fonu'nun çalisma prensiplerini, sandik yönetim kurulu, yönetmelige göre belirler. Sosyal yardim fonu, üyelere veya üyenin ölümü halinde es ve çocuklarina karsiliksiz olarak verilen yardimlari kapsar. Ihtiyaci onaylanan üyenin, karsiliksiz yardim ihtiyacini karsilayacak olan sosyal yardim fonunun çalisma prensiplerini, sandik yönetim kurulu, yine yönetmelige göre belirler. Sosyal yardim fonu gelirleri, sandiktan bu fona aktarilacak miktarlardan ve ayrica yapilan sartli bagislardan olusmaktadir.

Müzemmil Suresi 20’inci Ayette, “O halde o Kur-an’dan kolayiniza geleni okuyun; Namazi kilin, zekati verin ve Allah’a karz-i hasen verin! Kendi hesabiniza hayir olarak ne (iyilik) yapip gönderirseniz, onu Allah yaninda daha hayirli ve karsilik olarak daha büyük bulacaksiniz. Allah’tan bagislanma dileyin! Süphesiz ki Allah, çok bagislayan, çok merhamet edendir” buyurulmustur.

MÜSIAD Karz-i Hasen sandigi, medeniyetimizin bir degeri olan yardimlasma ve dayanismayi kurumsal bir sekilde isletecek olmasi dolayisiyla Türkiye’de ilk ve örnek olabilecek bir yapidir” seklinde konustu.

Baskan Dr. Lütfi Simsek ve MÜSIAD Seydisehir Sube Baskani Yasin Camci konferansin sonunda MÜSIAD Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Sami Nalbantoglu’na hediye taktim etti.

 

Önceki Haber Sonraki Haber