Haberler
MÜSİAD KONYA ŞUBESİ’NDE “DARBELER TARİHİ VE REFERANDUMUN ÖNEMİ”ANLATILDI

     MÜSIAD Konya Subesi tarafindan Mutat olarak düzenlenen toplantilarin 1216’cisina bu hafta KTO-Karatay Üniversitesi Ögretim Görevlisi Doç. Dr. Ömer Akdag konuk oldu. MÜSIAD Konya Subesi brifing salonunda gerçeklestirilen konferansta “Darbeler Tarihi ve Referandumun Önemi” konusuldu.  Konferansa çok sayida MÜSIAD ve Genç MÜSIAD üyeleri katildi.

             Cumhuriyet Döneminde 14 darbe ve darbe tesebbüsünün yapildigini kaydederek konusmasina baslayan KTO-Karatay Üniversitesi Ögretim Görevlisi Doç. Dr. Ömer Akdag, “Mesru yollarda iktidara gelmesi mümkün olmayanlar silah veya benzeri metotlarla ve dis mihraklarin destegiyle iktidar olmaya tesebbüs ettiler. Devlet-millet bütünlügünden rahatsiz olan kesimler darbe girisimi ve darbe tesebbüslerinde bulundular. Bütün darbeciler Irade-i Milliye’ye karsidir. Milletin temel degerlerine düsmandir. Bütün darbeciler tam baticidir, kismî batici degildir. Bütün darbeler batinin bilgisi dâhilinde gerçeklesmektedir.12 Eylül darbesinin gerekçesi Kenan Evren’in su sözüyle çok iyi anlasilacaktir; ‘Ne yani, 12 Eylül’de yönetime el koymasaydik ta, Türkiye Iran mi olsaydi!’ ifadesi bu. Ne demek Iran olmak. Genelkurmay Baskanligina gelmis bir insan, Iran’daki Islam anlayisi ile Türklerdeki Islam anlayisini nasil ayirt edemez. Bu ne uzaklik böyle. Kenan Evren ve onun gibiler Islam’in ne oldugunu bilmiyorlar. Cumhuriyet döneminde yapilan bütün darbeler Milletimizin Islami uyanisina bir tepki olarak yapilmistir. Peki, bu tepki karsilik buldu mu? Her darbeden sonra Islami uyanis eskisinden iki kat daha yükseldi.

Osmanli döneminde 8 yilda bir darbe yapilirken, Cumhuriyet Dönemi’nde ise 1950’den 2016’ya kadar 5 yilda bir darbe ve darbe tesebbüsünde bulunulmustur. Darbe ve darbe tesebbüsleri daha da siklasmistir. Milletimizin kök degerlerine ulasmasi yaklasmistir. Milletimizin dönüsü hizlandikça darbecilerin darbe tesebbüsleri artmistir.

Milletimiz Orduyu hep Peygamber ocagi olarak gördü, bundan sonrada yine öyle görmek istiyor. 15 Temmuz’da Millet son hamlesini ve direnisini ortaya koyarak Orduda veya benzeri mahfillerde devlete ve millete karsi bir harekete geçilirse, Millet iki misli direnisini gösterecektir. Bu Millet artik kökleriyle bulusmaya baslamistir. 27 Mayis’ta Menderes’in idam edildigi gün Camilerde sessizce aglayan Millet, 15 Temmuz’da tankin üzerine çikacak kadar cesaretlenmistir. Bu son derece önemlidir. 15 Temmuz darbe tesebbüsü Milletimizin direnisiyle basariya ulasamamistir.  Tehlikenin devam ettigi kanaatindeyim. Inancimizin ve ruhumuzun güçlendirecek çalismalar yapilmalidir. Yani direnise ve dirilise devam edilmelidir.

Mevcut parlamenter sistem Türkiye’yi mesgul etmektedir. Referandumda Milletimizin en dogru karari verecegi kanaatindeyim” diye konustu. 

Konferansin sonunda MÜSIAD Konya Subesi Yönetim Kurulu Üyesi Osman Ulular, KTO-Karatay Üniversitesi Ögretim Görevlisi Doç. Dr. Ömer Akdag’a hediye takdim etti. 

Önceki Haber Sonraki Haber