Haberler
MÜSİAD Konya Şubesi’nde “Kamu–Üniversite–Sanayi İşbirliği” konusu anlatıldı

          MÜSIAD Konya Subesi tarafindan Mutat olarak düzenlenen toplantilarin 1235’cisine bu hafta Bilim, Sanayi ve Teknoloji Il Müdürü Ugur Özalir, KÜSI Çalisma Grubu Konya Temsilcisi Doç. Dr. Necati Ataberk, Konya Teknokent / TTO Üniversite Sanayi Isbirligi Departmani Proje ve Is Gelistirme Sorumlusu Aykut Alçayir ve INNOPARK Girisimcilik Merkezi Yöneticisi Birol Mercan konuk oldu. MÜSIAD Konya Subesi brifing salonunda gerçeklestirilen konferansta "Kamu Üniversite Sanayi Isbirliginin Önemi" anlatildi.

 Konferansin açilis konusmasini yapan MÜSIAD Konya Sube Baskan Yardimcisi Hifsi Soydemir, “Çok ciddi bir saglik problemi oldugu zaman ilk tercih olarak tam tesekküllü hastaneleri tercih ediyorsak, sanayide de yasadigimiz problemlerde veya sorunlarda üniversiteleri tercih etmeliyiz. Karar verici mercilere detayli bir rapor sunabilirsek yasadigimiz sorunlari erken bir sekilde çözer ve hizli yol alabiliriz” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Il Müdürü Ugur Özalir’da “Bakanligimiz tarafindan 2015–2018 Türkiye Kamu Üniversite Sanayi isbirligi stratejisi ve eylem plani geregi KÜSI planlama ve gelistirme kurumlari olusturuldu. Konya’da bu kurullari olusturduk. MÜSIAD’in da üyeligiyle birlikte 22 üyesi bulunmakta. Üyeler üniversite sanayi isbirligini nasil gelistirebiliriz ve nasil daha iyiye götürebiliriz konusunda kararlar alinmaktadir. Olusturdugumuz heyetle firma ziyaretleri yapiyoruz. Bu ziyaretlerde sanayicilerimizin sorunlarini dinliyor ve çözüm yollarini birlikte ariyoruz” dedi. 

Kamu Üniversite Sanayi Isbirligi (KÜSI) Çalisma Grubu Konya Temsilcisi Doç. Dr. Necati Ataberk ise “Kamu, Üniversite ve sanayi kesimi bir araya geldigi zaman ülke kalkinmasinda çok büyük seylerin ortaya çikacagini düsünüyoruz. Bir kesisim noktasi bulup çalismalarimizi bu yönde yürütüyoruz. Hem Sanayinin Hem Üniversitelerin dünya ile boy ölçüsecek kapasiteye sahip oldugunu biliyoruz.  Hem sanayinin hem üniversitelerin zayif yönleri de var güçlü olduklari yönleri de var. Elestirmeye basladigimiz zaman hem sanayi açisindan hem de üniversitelerin elestirecek çok yönünü buluruz. Kamu, Üniversite ve Sanayi Isbirligi içinde olursa sorunlari asmak daha kolay olacak. Devlet tesvik ve destek verirken Ar-Ge sonucunda ileri teknolojik ürünlerin ortaya çikmasini sonuç olarak ekonomik büyümeyi hedefliyor. Kamu, Üniversite ve Sanayinin beklentileri ayri ayri oldugu için çözüm noktasinda tüm taraflarin istekli olmasi gerekiyor.

Kamu, destek vermeye devam edecek. Bu amaçla Türkiye genelinde 96 akademisyenin katilimi ile KÜSI çalisma gurubu olusturuldu. Gurubumuzun raporlarina göre gerekirse tüzük, yönetmelik, kanun degisiklikleri yapiliyor. Sanayici Akademisyenin sanayiye gelmesini istiyor, Akademisyen de sanayicinin Üniversiteye gelmesini bekliyor. Herkes oldugu yerde beklerken bir ortak noktada bulusulmasi son derece önemlidir.

Her ilde ve bazi illerde birden fazla üyemiz bulunuyor. Üç aylik araliklarda toplanti yapiyoruz. Türkiye genelinde yasanan sorunlar çözüm önerileri degerlendiriyoruz. Bazi sanayicilerden somut istekleri var. Ilgili olabilecek akademisyenlerle görüsme programlari yapiyoruz. Teknoloji Gelistirme Bölgelerinin firmalara bakisi proje odakli. Bazi firmalarin daha küçük problemleri var. Proje olmadan da çözüm getirilebilir. En sik karsilasilan sorun bürokrasi ile ilgili. Proje hazirlama süreçleri bazi firmalari destek mekanizmalarindan uzaklastiriyor. Bölgesel ve sektörel özellikler dikkate alinmalidir. Ortak sorunlar da var. Mikro ölçekte bire bir çalisma yapilmasi çözüm üretmede daha etkili olmaktadir” ifadelerine yer verdi.

Konferansta son olarak Konya Teknokent– Selçuk TTO Üniversite Sanayi Isbirligi Departmani Proje ve Is Gelistirme Sorumlusu Aykut Alçayir ve INNOPARK Girisimcilik Merkezi Yöneticisi Birol Mercan’da yaptiklari çalismalar hakkinda MÜSIAD üyelerini bilgilendirdi.

Önceki Haber Sonraki Haber