Haberler
MÜSİAD KONYA ŞUBESİ TARİHİ TİCARETİ CANLANDIRDI

 MÜSIAD Konya Subesi tarafindan tarihi mirasa sahip çikmak ve geçmisten gelecege ticaretin gelisimini temsili olarak ortaya koymak için düzenlenen “Mâzi’den Âti’ye Ticaret Kervani Yürüyüsü” programi MÜSIAD Konya Kizilören Kuruçesme Kervansarayi’nda gerçeklestirildi. Programa Konya Valisi Yakup Canbolat, Büyüksehir Belediye Baskani Ugur Ibrahim Altay, Meram Belediye Baskani Fatma Toru, AK Parti Il Baskani Hasan Angi, MÜSIAD Nigde, Aksaray, Karaman ve Seydisehir Sube Baskan ve Yöneticileri, MÜSIAD Konya Subesi 5. Dönem Baskani Aslan Korkmaz, 6. Dönem Baskani Dr. Lütfi Simsek ile basin mensuplari ve çok sayida davetli katildi.


Katilimcilar, yapilan duanin ardindan at ve develerden olusan temsili ticaret kervani ile 2,5 km yol yürüyerek Kizilören Kuruçesme Kervansarayi’na ulasti. Kervan katilimcilar tarafindan karsilandi. Daha sonra Konya’da ve çevre sehirlerde üretilen ürünlerin tasindigi yükler indirildi. Gerçeklestirilen kervan yürüyüsü ile birlikte ticaret geçmisine isik tutmus oldular.

Programin açilis konusmasini yapan MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, “Anadolu cografyasinda hüküm süren Selçuklu ve Osmanli Devletleri ticareti daha iyi sartlar altinda sürdürmek için o günün sartlarinda önemli çalismalar yapmistir. Bunlarin basinda ise; ulasim ve konaklama imkânlarinin kisitli olmasindan dolayi ticaret kervanlarinin konaklamalari ve her türlü ihtiyaçlarini karsilamalari için islek ticaret yollari üzerine büyük hanlar ve kervansaraylar insa etmislerdir. Günümüz modern ticaretinin gelismesinde en büyük paya sahip olan esnafligin, tüccarligin ve sanatkârligin temel noktasi olan Ahilige ve Ahilik kültürüne deginmek istiyorum. Ahilik gelenegine sahip Anadolu girisimcisi olarak bizler Ahilik kavramini, toplumsal kimligimiz açisindan daima sahiplenmemiz gereken çok özel bir kültür olarak görüyoruz. Ahilik Teskilati, yüzyillarca karsilikli sevgi, saygi, hosgörü, dayanisma ve adalet bilincini tasiyan esnaf ve zanaatkârlar yetistirmistir. 
Biz bu gelenegimiz ile gurur duyuyoruz. Çünkü gelenegimizde güzel ahlak, dogruluk ve dürüstlük vardir. Gerçek zenginligin mal çoklugu ile degil, gönül toklugu ile oldugunu bilen insanlariz. Dogrulukla yapilmayan hiçbir is bereket getirmemektedir. Ahi Evran, gelecegi arayanlar için, geçmiste yakilan bir isiktir. Bu çerçevede bizlere düsen en önemli görev ise, dünü ve bugünü iyi bilmektir. Kökü maziden olan ati bilincini sürekli taze tutmaliyiz. Ticaret hayatinin temellerini olusturan tarihi degerlere, kültürlere ve miraslara sahip çikmaliyiz. Ayrica bize asirlar öncesinden miras birakilan Ahilik kültürünü gelecek nesillere tasimak zorundayiz. Bu dogrultuda bizler de hem Sivil Toplum Kurulusu olarak hem de is dünyasinin temsilcileri olarak üzerimize düseni yapmaya devam edecegiz” dedi. 
Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odalari Birligi Baskani Muharrem Karabacak ise, “Ahinin isi hak kapisidir, samimiyetle girilir hürmetle çalisilir ve kazanç helal yolda harcanir. Konyali esnafimiz bu bilinçle hareket etmektedir” dedi. 
Meram Belediye Baskani Fatma Toru da “Bu tür geleneklerimizin yasatilmasi bizim için son derece önemlidir. Çünkü geleneklerini bugüne tasiyamayan toplumlar, hiçbir zaman var olamazlar ve her türlü saldirilara karsi savunmasizdir. Kültür bir toplumu bir arada tutan en önemli unsurlardan biridir” dedi. 
Programda son olarak kürsüye gelen AK Parti Konya Il Baskani Hasan Angi da “Konya, her zaman ülkesine ve dünyaya örnek olmustur. Ailede aldigi egitim, ögrendigi sanat, yaptigi ticareti ve sosyal hayatinin her safhasinda iyi insan olmayi her zaman kendine siar edinmistir. Biz iyi insanlarimizin sayisini artirabilirsek, bu dünya çok daha da güzel olacak” dedi. 
Program, katilimcilar yemek ikrami ile sona erdi. 
 
Önceki Haber Sonraki Haber