Haberler
MÜSİAD KONYA ŞUBESİ, MÜSİAD HOLLANDA’DA ÜYELERİNİ AĞIRLADI

MÜSIAD Konya Subesi’nin davetlisi olarak Konya’ya gelen MÜSIAD Hollanda Baskani Ali Bekdur ve yönetim kurulu üyeleri, Baskan Dr. Lütfi Simsek ve yönetim kurulu üyeleriyle görüsmeler yapti. Toplanti da Konya sanayisi ve Hollanda arasindaki isbirligi degerlendirildi.  

Müstakil Sanayici ve Isadamlari Dernegi (MÜSIAD) Konya Subesi’nin davetlisi olarak Konya’ya gelen MÜSIAD Hollanda Sube Baskani Ali Bekdur ve yönetim kurulu üyeleri, bir dizi ziyaret ve temaslarda bulundu. Mevlana Müzesi, Organize Sanayi Bölgesi ve fabrikalar gezen heyet daha sonra MÜSIAD Konya Subesi’ni ziyaret etti. MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte bir süre görüsen Hollandali heyet, daha sonra sanayici ve is adamlariyla ikili görüsmeler gerçeklestirdi.

Hollanda ile Konya arasindaki is bilirliginin daha da artirilmasi gerektigini belirten toplantida konusan MÜSIAD Hollanda Baskani Ali Bekdur, “Ülkemizi ve dernegimizi Hollanda’da en iyi sekilde temsil etmek için faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Konya subesi ise gerçeklestirdigi faaliyetleri ve tecrübesiyle her alanda örnek bir sube. Bizler de hem böylesine büyük bir subenin tecrübesinden istifade etmek hem de yeni isbirliklerine vesile olmak için Konya’dayiz. Gerçeklestirdigimiz ziyaret ve temaslarimizda Konya ve Konya sanayisinin ne kadar büyüdügünü ve üretimdeki basarisini gözlerimizle gördük. Büyüme ve istihdama katkiniz ortadadir. Sahsim adina hepinizi ayri ayri tebrik ediyorum. 21 Aralik’ta gerçeklestirecegimiz MÜSIAD Amsterdam Sube açilisina hepinizi davet ediyorum” ifadelerini kullandi.

Ziyaretlerinden dolayi Hollanda Sube üyelerine tesekkür eden MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek ise MÜSIAD Konya Subesi ve Konya sanayisi hakkinda heyete bilgi verdi. 1993 yilinda kurulan MÜSIAD Konya Subesinin Türkiye’nin en büyük subesi oldugunu ifade eden Baskan Simsek, “Birçok alanda söz sahibi olan Konya, 80 farkli sektörde üretim yapmaktadir. Bu ürünler 180 farkli ülkeye ihraç edilmektedir.

Konya’daki organize sanayi bölgeleri tamamen doludur. 5’inci Organize Sanayi Bölgesi kurma çalismalari ise devam etmektedir. Çalismalar tamamlandiginda Türkiye’deki en büyük organize sanayi bölgesi Konya’da kurulmus olacaktir.

MÜSIAD Konya Subesi olarak Konya’nin ve sanayinin gelismesine ciddi katkilar sagladik. 2005 yilinda sehrimize Lojistik Köy kurulmasi fikrini olusturarak kollari sivadik. Proje tamamlandiginda Konya, Anadolu’nun lojistik üssü haline gelecek. Kentimiz, Mersin Limani’na demiryolu ile baglanarak dis ticaret için büyük avantajlar elde edecek. Bu proje sadece sehrimiz degil, Iç Anadolu’daki bütün kentlerin ihracatina büyük katki saglayacak.

2002 yilinda 130 milyon dolar olan Konya’nin ihracati 2014 yilinda bir buçuk milyar dolara ulasti. “Birlikte Konya’yiz” sloganiyla 2023 yilinda bu rakami 15 milyar dolara çikarmayi hedeflemekteyiz. Önümüze koydugumuz hedefimize ulasmamiz için daha da çok çalismamiz gerekmektedir. Ayrica Konya’nin dis ticaretini artirmaya yönelik de ayri bir hedefimiz var. Ülkemiz dünyanin 10 büyük ekonomisine girmeye hedef aldigi zaman bizde hedeflerimizi belirledik. Türkiye son yillarda içeriden ve disaridan agir baskilara maruz kaliyor. Bir taraftan terör ve diger taraftan darbe girisimi, dis politikadaki gelismeler. Ne yaparlarsa yapsinlar Türkiye’nin hizini kesemediler ve kesemeyeceklerdir” seklinde konustu.

Konusmalarin ardindan MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek, MÜSIAD Hollanda Baskani Ali Bekdur’a hediye takdim etti. 

Önceki Haber Sonraki Haber