Haberler
MÜSİAD Konya Şubesi, Afrika-Konya Zirvesi Stratejik İş Geliştirme toplantısı ev sahipliği yaptı

 MÜSIAD Konya Subesi tarafindan organize edilen ve 3 gün sürecek Afrika-Konya Zirvesi Stratejik Is Gelistirme toplantisi katilan 32 Afrika ülkenin Büyükelçisi katilimiyla basladi.

MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek ve Yönetim Kurulu Üyeleri Afrika ülkelerinin büyükelçilerini Konya tren garinda karsiladi. Baskan Simsek ve beraberindeki Afrika Büyükelçileri ilk ziyaretlerini Ticaret Borsasi’na gerçeklestirdi. Elektronik Satis Salonunda inceleme yapan heyete hitap eden Baskan Hüseyin Çevik, “Bölgede, huzuru ve zenginligi hakim kilmak için, hem üretimde hem ticarette karsilikli isbirligi içerinde olmaliyiz. Bunun yollarindan biri de tarimsal ticarettir. Konya büyük tarim potansiyeli, gelismis gida sanayisiyle çok iyi bir ortak olacaktir. Insallah ziyaretiniz yeni ortakliklara vesile olur. Konya Ticaret Borsasi’nda gerçeklestirilen ticaret tamamen Islami usullere uygun olarak yapilmaktadir” diye konustu.

Afrika büyükelçileri daha sonra MÜSIAD Konya Subesi Üyelerini is yerleri ve fabrikalarini ziyaret ederek gezerek yatirimlar ve üretimler hakkinda bilgi aldi.

Heyet daha sonra Afrika-Konya Zirvesi Stratejik Is Gelistirme toplantisi açilis programi için MÜSIAD Konya Subesi Konferans salonunda bir araya geldi. Meram Belediye Baskani Fatma Toru, Ticaret Odasi Baskani Selçuk Öztürk, Sanayi Odasi Baskani Memis Kütükcü, Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ekonomi ve Enerji Bakani Sunat Atun’un da katildigi toplantida konusan MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek, “Cumhurbaskanimiz Recep Tayyip Erdogan’in da ifade ettigi “Hedef Afrika” sloganiyla özellikle ‘MÜSIAD EXPO fuarinda Türkiye ile MÜSIAD is âlemiyle birlikte en önemli görevi oynayacak ve Afrikali kardeslerimiz ile birlikte Afrika’da yol arkadasligi yapacak diye görev tevdi etmistir. Tabi böyle bir talimata ilk refleksin Konya’dan gelmesi çok dogaldir. Konya olarak hemen harekete geçtik. Çünkü Konya’dan bütün Afrika ülkelerinin alabilecegi önemli örnekleri var. Tarihi gelisim Afrika’ya benzerlik gösteriyor.

Konya, tarim ve sanayi anlaminda güçlü bir sehir. Konya, tarimdan sanayiye güzel bir geçis gösterdi. Sanayicilik, köklü bir tecrübe ister. Bu tek basina para ile saglanmaz. Rekabet edebilen önemli sehirlerden biriyiz. 80’den fazla sektörde üretim yapiyoruz. 178 ülkeye de ihracatimiz sürüyor. Bütün birikimimizi paylasmaya haziriz. Sadece ticari çalisma degil, sosyal çalismalara da agirlik verecegiz. Neler yapabiliriz bunlari masaya yatiracagiz. Yeni ve yogun bir temponun içine girecegiz. Çalismalarimizi artiracagiz. Bu çalisma çerçevemizi, sadece 32 Afrika ülkesi ile degil, siki bagimiz bulunan KKTC ile de taçlandirip, genisletecegiz” diye konustu.

Konya’nin kadim bir tarim sehri oldugunu kaydederek konusmasina baslaya Konya Sanayi Odasi Baskani Memis Kütükçü’de “Genis tarim arazisine sahip olan Türkiye’nin tahil ambari olarak tabir edildigi sehir Konya’dir. Konya her geçen gün tarim alanda güçlenmektedir. Tarim alaninda güçlendigi gibi sanayi alaninda güçlenen Konya Dünyanin rekabet sehirleri arasindadir. Konya tarim makinelerini kullanirken kullandigi makinelere üreterek sanayicilige basladi. Tarim makinelerine degirmen makineleri ve zirai makineler ile güçlendirerek sanayisini bu günlere getirmistir. Ilerleyen zamanlarda bunun yanina otomotiv, gida, madencilik sektörlerini ortaya koyarak sanayisini gelistirmis ve bugün Türkiye’nin üçüncü büyük organize sanayi bölgesini kurmustur. Büyükelçilerimiz organize sanayi bölgesinde hangi ürünlerin üretildigi bizzat yakindan gördüler. Su anda gönül köprüsü kurmaya çalistigimiz tüm kardes Afrika ülkeleri ile bu tecrübelerimizi ve birikimlerimizi severek gönülden paylasmaya haziriz. Ben bu ziyaretin Afrika Ülkeleri ile aramizdaki ticari iliskilerin çok iyi bir baslangici olacagina inaniyorum. Kuzey Kibris Ekonomi Bakanina ziyaretlerinden dolayi tesekkür ediyoruz. Insallah ilerleyen zamanlarda bu ziyaretleri iliskileri taçlandiracagi” ifadelerini kullandi.

Afrika Ülkeleri Büyükelçileri adina söz alan Demokratik Kongo Cumhuriyeti Büyükelçisi Marcel Mulumba Tshidimba ise “Bu gelismeler için yaklasik 10 yil önce Afrika’nin devlet büyükleri Türkiye’yi Stratejik isbirlikçi olarak benimsemistir. Ilk bulusmamiz 2008'de Istanbul’da oldu. Ikincisi ise 2014'de Afrika’da oldu. Bizim Afrikalilar olarak Türkiye’den beklentimiz birlikte isbirligi ve Afrika ile isbirliklerini degerlendirmektir. Çünkü Afrika kitasi gelecek vaat eden bir kitadir. Benim MÜSIAD Sube Baskani'ndan ricam Afrika-Türkiye Ticaret Merkezini olusturmaktir. Afrika olarak bu bizim için çok önemli bir gereksinimdir. Bugün gezdigimiz sanayi kuruluslarinda fark ettik ki, Konya bizim için bu iste en önemli rolü üstlenecek bir sehir. Amacimiz gelecekte çok daha fazla Türk ürünlerini görüp ticaretimizi gelistirmek olacaktir” seklinde konustu.

Toplantida son olarak kürsüye gelen isim ise Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ekonomi ve Enerji Bakani Sunat Atun oldu. Atun, “MÜSIAD Konya Subesi'nde bulunmaktan büyük bir onur duydugunu dile getiren Kibris Ekonomi Bakani Sunat Atun da söyle konustu: “Türkiye Cumhuriyet bizim ana vatanimizdir. Konya ise kendi özelimde benim ana vatanimdir. Konya’nin adinin geçtigi her nokta beni heyecanlandirmaktadir. Bu yakinlasma ile beraber haliyle Kuzey Kibris Türkiye Cumhuriyetinden birçok isadamimiz burada bulunmaktadir. Ben MÜSIAD Genel Baskanina ve camiasina tesekkür ediyorum. Onlar da Kuzey Kibris’i ve is dünyasini sahipleniyorlar. Bizlerle her zaman isbirligi yapmanin hedeflerini gözetiyorlar. Afrika’dan gelen büyükelçilere ev sahipligi yapiyoruz buda bizleri gururlandiriyor. Son 20 yilda yüzde 85 oraninda büyüyen bir ülkedir benim ana vatanim. Buna referans olarak Türkiye Cumhuriyetinin 20 sene önceki döviz rezervleri ile bugün ki döviz rezervlerini karsilastirdik. 20 sene önceki duruma bakacak olursak muazzam bir büyüme var. Türkiye güçlülügünü bu büyümeyle çok net bir sekilde göstermektedir. Ticaret çok önemlidir. Özellikle son yillarda Dünya Koskocaman bir küresel köy haline gelmistir. Ancak su nokta unutulmamali özellik su anda bulundugumuz Konya-Afrika zirvesinde küresellesme kavrami sadece tek bir büyük devlete hizmet etmemelidir. Küresellesme küresel ticarete katki koyan tüm ülkelere etki etmelidir. Bir medeniyete degil birçok medeniyete hizmet etmeliyiz” diye konustu. 

Son gün gerçeklestirilen Afrika - Konya Zirvesi Sonuç bildirgesi toplantisi düzenlendi. Toplantinin açilis konusmasini yapan MÜSIAD Konya Subesi 6’inci Dönem Baskani Dr. Lütfi Simsek, “Konya için çok önemli bir toplantiyi icra ettik. Bu toplantidan sonra Afrika ile ilgili çok fazla ödevimiz var ve dersimize çalismak istiyoruz. Ama sunu da ifade etmek istiyorum ki Konya’yi eviniz gibi görün. Kentimizin kapilari sizlere daima açiktir. Biz zaman zaman Afrika’dan gelecek heyetleri agirlamak istiyoruz. Bizlerden de olusacak heyetle Afrika’da sizlerin vasitasiyla dogru insan ve dogru yatirim ortakliklarina yönlendirilecegimize inaniyoruz. Özellikle benim görevi biraktigim günün burada olmaniz benim için son derece önemli. Biz MÜSIAD’la çalismaya basladik Baskan görevi birakti diye düsünmeyin. MÜSIAD’da bir baskan daima baskan’dir. Çalismaya devam edecegiz ve MÜSIAD’da devamlilik esastir. Burada yeni Baskanimiz Ömer Faruk Okka beye süreci anlatiyoruz. Afrika ile Konya’nin uzun soluklu yolcugu hayirli olsun” diye konustu.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Büyükelçisi Marcel Mulumba Tshidimba “Heyet adina bizleri agirladiginiz için sizlere ayri ayri tesekkür ediyorum. Gerçeklestirdigimiz toplantilar oldukça verimli geçti. Önümüze koydugumuz hedefleri tek tek hayata geçirmeliyiz. Afrika’da ihtiyacimiz olan seyleri sizlere aktardik. Bu yönde çalismalarimiza devam etmeliyiz. Ayrica gerçeklestirdigimiz program bir baslangicin isareti olarak her iki ülke kanadinin da devaminin getirecegine inaniyorum. Heyetim adina Yeni Yönetim Kurulu üyelerinize basarilar diliyorum” dedi.

Meram Belediye Baskani Fatma Toru’da toplantinin önemine dikkat çekti. Toru, “Bölgede yasanan savas ve ülkemizde yasanan olaylar bu bulusmayi son derece anlamli buluyorum. Afrika kitasi, Orta Dogu ve Türkiye yer alti kaynaklari bakimindan oldukça zengindir. Özellikle Türkiye, enerji bakimindan zengin oldugu için farkli kesimler tarafindan saldiri altindadir. Terör ve etnik kimlik üzerinden saldirida oldugumuz bir dönemde biz birlikteligimizi güçlendirerek önümüzdeki yillarda Afrika ile damgamizi vuracagiz. Türkiye ile Afrika dünyanin parlayan yildizi olacak. Bir Baskan olarak yerel yönetimdeki tecrübelerimizi Afrika ülkelerinin kalkinmasi için paylasacagiz” ifadelerini kullandi.

MÜSIAD Konya Subesi 7’inci Dönem Baskani Ömer Faruk Okka ise “Lütfi Baskanimin Afrika konusuna özel önem vermektedir. MÜSIAD’da süreklilik önemlidir. Gerçeklestirdigimiz bu toplantinin önceki dönem Baskanimizla birlikte olmak sürekliligin bir göstergesidir. Bundan sonra yapilacak çalismalarin en iyisini yapmaya çalisacagim” seklinde konustu.

MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman’da Kalkinma Ajansi olarak yabanci is adamlarina her türlü destegi saglayacaklarini ifade etti.

Toplantida son olarak söz alan Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanligi Müstesar Yardimcisi Faruk Sekerci de ”Türkiye ile Afrika arasinda kurulacak ticaret köprüsünde Bakanligimiz her türlü destegi verecektir. Dünyanin yangin yeri oldugu böyle bir dönemde kardeslik atmosferinden olusacak tüm katkinin içerisinde yer almanin onurunu yasayacagiz. Bu hususta üzerimize düsen ne görev varsa haziriz. Birlikte kardes dünya hayalimizde hep birlikte çalismaya haziriz” ifadelerine yer verdi.

Toplantinin ardindan heyet Mevlana Müzesini gezdi. Afrikali heyet sehir turunun ardindan Nijerya Yoruba Kralligi Kültür Atasesi ve Kültür Bakani Dr. Wanle Akinboboye’nin ofisini ziyaret ederek kentten ayrildi.

Önceki Haber Sonraki Haber