Haberler
MÜSİAD KONYA ŞUBE BAŞKANI ŞİMŞEK, “EKONOMİDE GELECEKLE İLGİLİ UMUTLU BEKLENTİLERİMİZİ KORUYORUZ”

 

  Müstakil Sanayici ve Isadamlari Dernegi (MÜSIAD) Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek, SAMEKS verileri, 23 ili kapsayan yatirim destek programini ve 2016 yili Agustos ayi ihracat verilerini degerlendirdi. 

Ilk olarak Istanbul’da açiklanan Agustos ayi Satin Alma Müdürleri Endeksi (SAMEKS) verilerini degerlendiren MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek, hem sanayi hem hizmet sektöründeki isletmelerin girdi alimlarini artirmasinin, gelecekle ilgili umutlu beklentileri korudugunu vurguladi.  Baskan Simsek, “Agustos ayinda Sanayi Endeksi bir önceki aya göre 4,3 puan artarak 52,0 seviyesine yükselirken, Hizmet Endeksi de bir önceki aya göre 6,6 puan artarak 49,6 degerine yükselmistir. Buna bagli olarak, SAMEKS Bilesik Endeksi Agustos ayinda 50,3 puanlik degeriyle, yeniden 50 referans puanini üzerinde yer alarak Agustos ayinda ekonomik aktivitenin hareketli oldugunu göstermistir. Sanayi sektöründe, Temmuz ayinda yasanan sert düsüsün ardindan Yeni Siparislerin Agustos ayinda 8,1 puan artarak yeniden 50 referans puaninin üzerinde yer almasi, sektöre dair Satin Alim, Üretim ve Istihdam artisini desteklemistir. Nihai mal stokunda gözlenen 1,5 puanlik azalma, yeni siparislerin önemli bir kisminin mevcut stoklardan karsilandigina isaret etmektedir.

2016 yilinin ilk yarisinda 52,6 puanlik ortalamasiyla Türkiye ekonomisindeki canliliga isaret eden SAMEKS, 15 Temmuz darbe girisiminin de etkisiyle, yilin 3. çeyregine 50 referans puaninin altinda baslamisti. Agustos 2016 dönemi itibariyle yeninden 50 referans puaninin üzerinde gerçeklesen SAMEKS ve Türkiye ekonomisinde son açiklanan temel makroekonomik göstergeler, 26 çeyrektir süregelen pozitif büyüme sürecinin devam ettigini göstermektedir ki buda darbenin ülke ekonomimiz üzerindeki olumsuz etkilerinin çok hizli bir sekilde düzelme egilimine girdigini göstermektedir.

 Türkiye Ihracatçilar Meclisi (TIM) tarafindan açiklanan Konya’nin Agustos ayi ihracat rakamlari is dünyasi açisindan sürpriz olmadi. Konya’miz geçen ay içerisinde 115,5 milyon dolarlik bir ihracat gerçeklestirmistir. Ülkemizde yasanan olumsuzluklara ragmen ihracatimiz bir önceki yilin ayni ayina göre yüzde 6.32 bir önceki aya göre ise yüzde 49 oraninda artmistir. Agustos ayi itibariyle 15 Temmuz darbe girisimi ve sonrasindaki kaybi telafi etmis olduk. Önümüzdeki aylardan itibaren daha hizli bir ihracat artisina hâkim olacagimiza inanmaktayiz.

Açiklanan rakamlar özel sektörümüzün Ülke ve Kentimizin ihracatina katkisi ortadadir. Her seye ragmen üreten, istihdama büyük katki saglayan ve dünyanin dört bir tarafina açilamaya devam eden Konyali ihracatçilarimizi tebrik ediyorum. Gerek ülkemizin, gerekse de kentimizin 2023 yili için önüne koydugu ihracat hedeflerine katki saglamak amaciyla alternatif pazar arayislarini sürdürecegiz.

 Türkiye Istatistik Kurumu (TÜIK) tarafindan açiklanan Agustos ayina dair enflasyon oranindaki düsüs beklentilerimizin üzerinde olmustur. Agustos ayinda daha yüksek bekledigimiz enflasyon rakamlari, sürpriz yapmis oldu. Bu düsüsle birlikte piyasamiz rahat nefes alacagina inanmaktayiz.

 Son olarak Basbakan Sayin Binali Yildirim’in hafta sonunda Diyarbakir’da açikladigi ve 23 ili kapsayan yatirim destek paketiyle terörle mücadelede en önemli faktör olacaktir.  Bölgeye yapilacak yatirimin etkisi de ülke genelinde hissedilecektir. Program ile Dogu ve Güneydogu Anadolu’ya her bir yatirimin istihdama da ciddi katkisi olacaktir. Tesvik paketi, terörün kaybettirdiklerini geri kazandiracaktir.” ifadelerini kullandi.  

Önceki Haber Sonraki Haber