Haberler
MÜSİAD KONYA ŞUBE BAŞKANI OKKA: "İSTİHDAM SEFERBERLİĞİNDE BİZ DE VARIZ"

           MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka ve yönetim kurulu üyeleri ilk basin toplantisini gerçeklestirdi. 2016 yili ekonomisini degerlendiren ve 2017 yili ekonomik beklentilerini açiklayan Baskan Okka,  issizligin önüne geçerek istihdamin artirilmasi projesine destek vereceklerini ifade etti. 


           MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte 2016 yili ekonomik degerlendirmesini yaparak 2017 yili ekonomik beklentilerini düzenledigi basin toplantisinda anlatti. 

             Baskan Okka basin toplantisinda su görüslere yer verdi; “Terör saldirilarinda ve Suriye’deki Firat Kalkani Operasyonu’nda vatani ugruna sehit düsen kahramanlarimiza Allah'tan rahmet, yaralilara sifa, ailelerine de sabir dilerim.

 1993 yilinda sehrimizin yetistirdigi çok degerli vefakâr isadamlari ile hedefi, azmi ve ideali olan bir yolculuga baslayan MÜSIAD Konya, sehrimiz ve ülkemizin bulundugu sartlarda gündem belirleyen, birlikte üretmek, birlikte kazanmak, hep birlikte büyümek ve büyütmek isteyen bir anlayisi benimsemistir. MÜSIAD Konya’nin bugünlere gelmesinde emegi geçen saygideger baskanlarimiz ve birlikte mesai yaptiklari yönetim kurulu üyelerine ve emegi geçen herkese minnettariz, huzurlarinizda tesekkürlerimizi sunariz. 

Bu bir hizmet yarisidir. Sorumlulugumuzun bilincindeyiz. Bu bilinçle hareket eden yeni yönetimimiz özverili ve fedakâr çalismalarini sürdürecektir. Yeni yönetim kurulu olarak devraldigimiz seviyeyi daha yukari çekmek için çaba gösterecegiz. 

Bagimsizligimiza, birlik ve beraberligimize kastedilen o karanlik 15 Temmuz gecesinde, MÜSIAD Konya, milletimizin safinda, bütün üyeleriyle birlikte meydandaydi. MÜSIAD vatanimizin istiklaline ve istikbaline sahip çikti ve bundan sonra da çikmaya devam edecektir. Darbe girisimi sonrasinda ülkemizi her yönden yipratmak isteyenler, hem içten hem distan bu çabalarini sürdürdü ve sürdürmeye devam etmektedir. Konya is dünyasi, ülkesine ve ekonomisine güvenmektedir. Türk ekonomisinin büyümeyi, istihdami, refahi ve kalkinmayi hedef alan bir ekonomi oldugu asla unutulmamalidir.  

Türk is dünyasi açisindan 2016 yilinin zor bir dönem oldugu ortadadir. Bu zor sartlar ülkemizi ve sehrimizi 2023 için önümüze koydugumuz hedeflerden alikoyamayacaktir. Iç Anadolu Bölgesinin tarim, ticaret ve  sanayi baskenti konumundaki Konya, 2017 yilinda da ülke ekonomisine ciddi katkilar saglamaya, ihracat rakamlarini artirmaya, ülkesini büyütmeye devam edecektir. Bizler is dünyasinin temsilcileri olarak 2017 yili ve gelecekle ilgili umudumuzu korumaktayiz. Ülkemizin her türlü saldiriya maruz kaldigi bu zor dönemlerde, üzerimize düseni fazlasiyla yapmaya devam edecegiz. 

Türkiye Ihracatçilar Meclisi (TIM) tarafindan açiklanan verilere göre Türkiye’nin Ocak - 2017 ihracat rakami 10,5 milyar dolar olup kentimizin Ocak ayi ihracat rakami 114,4 milyon dolar olarak gerçeklesmistir. Türkiye’nin ihracatinin yüzde 15 artis kaydettigi Ocak ayinda Konya, bu rakamin da üzerinde yüzde 19,8 oraninda artisi yakalamistir. Konya il bazinda genel ihracattaki payini yüzde 1,09’a çikartarak 13’üncü sirada yer almistir. Türkiye ve Konya’nin 2017 Ocak ihracatinda rekor bir artis yakalamasi morallerimizi yükseltmis, umutlarimizi yesertmistir. 2016 yilinda alternatif pazar arayislarimizi yogunlastirmamiza ragmen dünyada ve ülkemizde dis ticaretin gerilemesi, Konya’nin da ihracatta kayip yasamasina neden olmustur. Geçtigimiz yillarda yaptigimiz bu çalismalarin meyvesini 2017’de almaya baslayacagimizi düsünmekteyiz. Gelecek aylarda daha yüksek oranlarda ihracat artisi yakalanacaktir. Çalisarak ihracatimizi artiran sanayicilerimizi ve is adamlarimizi ayri ayri kutluyorum. 

Cumhurbaskanimiz Sayin Recep Tayyip Erdogan’in da ifade ettigi “Hedef Afrika” sloganiyla özellikle MÜSIAD EXPO fuarinda “Türkiye, MÜSIAD is âlemiyle birlikte en önemli görevi oynayacak ve Afrikali kardeslerimizle Afrika’da yol arkadasligi yapacak” diyerek bir görev vermisti. Bu çerçevede hemen harekete geçerek Ocak ayi içerisinde Konya için çok önemli bir toplantiya ev sahipligi yaptik. 32 Afrika Ülke Büyükelçilerini 3 gün süren Afrika-Konya Zirvesi Stratejik Is Gelistirme toplantilari kapsaminda sehrimizde misafir ettik. Birebir görüsmelerin yapildigi toplantilarda birikimlerimizi paylastik. Gerçeklestirdigimiz program bir baslangiç olup, Afrika ülkeleri ile aramizdaki ticari iliskileri gelistirecek, ihracatimiza da önemli katki saglayacaktir. Önümüze koydugumuz Hedef Afrika hamlesinin tüm gereklerini tek tek hayata geçirmek için gayret gösterecegiz. Geçtigimiz hafta Mevlana Kalkinma Ajansi ile birlikte düzenledigimiz ve TIKA temsilcilerini misafir ettigimiz organizasyonda, bu baglamda neler yapilabilecegini görüsme firsatimiz oldu.

Gündemimizi uzun zamandir mesgul eden ve Sayin Cumhurbaskanimiz Recep Tayyip Erdogan’in imzalamasiyla referandum yolu açilan anayasa degisikligi için 16 Nisan’da sandik basina gidecek olan halkimiz Ülkesi için en dogru olani yapacagina inanmaktayiz. Türkiye’de kuvvetler ayriligi degil, kuvvetler karmasasi olmaktadir. Cumhurbaskani ilk defa halk tarafindan seçildikten sonra bu sistem mutlaka degistirilmeli demistik. Bugün yapilmaya çalisilan aslinda budur. Herkes susacak o gün 16 Nisan’da son sözü ve son karari millet verecektir. Türkiye’nin önünde gelismeye engel olan unsurlar bu sekilde asilacaktir.  Cumhurbaskanligi sistemi Ülkemize istikrar getirecektir. Koalisyon dönemlerinde Türkiye’nin sürekli krizlerle mücadele ettigi asla unutulmamalidir. Cumhurbaskanligi sistemine geçildigi zaman sistemin faydalarini hep birlikte yasayarak görecegiz. 

Türkiye’nin dogusu ve batisi arasindaki gelismislik farki yalnizca geri kalan bölgelerin degil, bütün ülkenin sorunudur. Dogu ve Güneydogu Illerini kapsayan Cazibe Merkezleri Projesi’nin ülke ekonomisine katkida bulunacagina inanmaktayiz. Güneydogu özelinde baktigimiz zaman, terör ve yatirimsizlik arasinda kisir bir döngü yasanmaktadir. Hamdolsun, terörün de sonu gelmek üzere. Hükümetin bu konudaki kararli tutumunu destekliyoruz. 

Sayin Cumhurbaskanimiz Recep Tayyip Erdogan’in baslattigi Istihdam Seferberliginde “Biz de variz”. Sosyal boyuta baktigimizda, issiz vatandasimizin çalismasi, ailesine ve çevresine katki saglamasi, çocuklarin egitimini karsilayabilmesi, terör ve benzeri olusumlardan uzak kalabilmesi gibi önemli pozitiflikler barindirmaktadir. Diger taraftan da istihdam artisi demek, ekonomik olarak çarklarin daha fazla dönmesi, daha fazla üretim, daha fazla katma deger ve kalkinma hizinin artmasi demektir.  MÜSIAD Konya olarak, devletimizin hem isbasi egitimlerini hem de asgari ücret üzerindeki SGK ve vergiyi karsilayarak önemli katki sagladigi istihdam seferberligi kapsaminda elimizi tasin altina koyarak bu seferberlikte “BIZ DE VARIZ” diyoruz. Subemiz 360 Üyesiyle birlikte Issizligin önüne geçerek istihdamin artirilmasi projesine destek verecektir. Is Âlemi olarak biz de böyle zamanlarda ayri bir sorumluluk tasiyoruz. Ülkemiz ekonomisinin, sürdürülebilir bir kalkinma ve küresel rekabet gücü için el ele veriyor, ne olursa olsun üretmeye ve büyümeye devam diyoruz.  Güçlü bir Türkiye için daima ‘BIZ DE VARIZ’." 

Üreticinin üzerindeki vergi yükü hafifletilmeli ve üretim tesvik edilmelidir. Bu anlamda Bakanlar Kurulu karariyla vergisini zamaninda ödeyene yüzde 5’lik indirim yapilacagina dair Meclis çalismalari baslamistir. Gelismeyi Is Dünyasi olarak olumlu karsiladik. Vergisini zamaninda eksiksiz olarak ödeyen vatandaslarimiz, girisimcilerimiz, sirketlerimiz özellikle Türkiye sanayisinin ve ekonomisinin bel kemigini olusturan KOBI’lerimiz bu vergi indirimlerinden yararlanacak ve piyasa rahat bir nefes alacaktir. Ayrica Hükümetimizden bu yöndeki tesvik edici indirimlerin devamini da bekliyoruz. Böylece Devlet ve Millet olarak kazanmis, Güçlü Türkiye yolunda ilerlemis olacagiz. 

Konya Is Dünyasinin temsilcileri olarak 2017 yilindan umutluyuz. 2017, 2016’dan daha iyi bir yil olacaktir. MÜSIAD Konya olarak sehrimizin ekonomik yapisini güçlendirmek için projeler hazirlamaya ve devam eden projelerinde sonuna kadar takipçisi olmaya devam edecegiz. Özellikle üzerinde uzun yillardir çalistigimiz Konya Lojistik Merkez Projemiz ile ilgili de hatirlayacaginiz gibi Aralik 2016 tarihinde ihalesi yapilmistir. Konya Lojistik Merkezi’nin devreye girmesi ile birlikte Anadolu’nun lojistik üssü haline gelecek olan Konya, Mersin Limani’na demiryolu ile baglanarak dis ticaret için büyük avantajlar saglayacaktir. Bu projeler sadece Konya’nin degil bölgemizdeki tüm illerin ihracatini artiracak gelismeler olacaktir. Konya olarak önümüzdeki yillarda daha fazla ihracat yapmak için istekliyiz. Konya Lojistik Merkezi projesinin açilisa hazir hale gelinceye kadar çalismalarimizi sürdürecegimizi bir kez daha buradan ifade etmek isterim.

 

Bugün Konya, ekonomisiyle ülkesine ciddi katki saglayan sayili merkezlerden biridir. Önüne koydugu hedeflerine isadamlari, bürokratlari, isçileri, çiftçileri, ögrencileri ile bütün kamu kurum ve kuruluslariyla emin adimlarla ilerlemektedir.  “Birlikte Konya’yiz” sloganiyla çiktigimiz yolda kentimizin refah seviyesini daha ileriye tasimak için herkes üzerine düsen görevleri yerine getirmeye devam edecektir. Bizler istihdam ederek ve üreterek, Siz degerli basin mensuplari da bu yapilanlari tanitarak birlikteligimizi perçinlemis olacagiz. Ne olursa olsun yilmadan, usanmadan, bikmadan üretmeye ve direnmeye devam edecegiz." ifadelerini kullandi. 

 

 

 

 

 

Önceki Haber Sonraki Haber