Haberler
MÜSİAD Konya Şube Başkanı Okka: “Kuzey Irak’taki Referandum Yok Hükmündedir”

 Müstakil Sanayici Is Adamlari Dernegi (MÜSIAD) Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) yapilan referandum ile ilgili bir açiklama yapti.

Baskan Okka yaptigi yazili açiklamasinda sunlari kaydetti:

            “Türkiye, son yillarin en zorlu, en aci dönemlerinden birini yasayan cografyamizda,  her zaman baristan ve huzurdan yana tavir alirken, uluslararasi güçleri arkasina alan karanlik odaklar hem Türkiye’yi hem de bölgeyi bir kaosun içine sürükleme gayretinde. Yüzyil önce cografyamizda oynanan oyunlarin benzerleri ayni aktörler tarafindan, yeni kavramlar ve yeni politik söylemlerin ardina gizlenerek tekrarlanmak isteniyor. Kuzey Irak’taki referandum ile tekrar gündeme gelen, cografyamizin “Balkanlastirilmasi” çalismasi bölgemizdeki istikrarsizligi derinlestirerek yeni bir kaosa neden olacaktir.

            Bu dogrultuda, Kuzey Irak Bölgesel Yönetiminin referandumu, uluslararasi normlara aykiri, hukuksal dayanagi bulunmayan, bölgedeki gerilimi artirmaktan öte hiçbir anlami olmayan bir karar olarak degerlendiriyoruz.  Bu kararin bölgeye zarar vermek isteyenlere altin tepside sunulmus bir firsat oldugu da ortadadir.

            Sesimizin daha gür çikarmamiz gereken bir süreçteyiz. Bir sivil toplum kurulusu olarak MÜSIAD Konya, kuruldugu günden bu yana bölgede ve tüm dünyada barisin ve huzurun saglanmasi için çalismaktadir. Bundan sonra da bu çabayi daha genis bir alana yayarak, bölgenin kaderi üzerinde bölücü planlarini hayata geçirmeye çalisanlara karsi kararlilikla ve daha güçlü bir sekilde karsi duracagiz.

            Ülkemizin maruz kaldigi zorluklar ve bölgemizin içine düsürüldügü kiskaçtan el birligiyle çikacagimiza olan inancim tamdir. Yüz yillar boyu birçok farkli medeniyete ev sahipligi yapmis kadim Anadolu topraklari, yine dünyaya kardeslik ve baris dersi verecektir. Sabrimizin ve gücümüzün sinandigi bu zor günlerde birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeliyiz.

Irak’in kuzeyindeki terörist olusumlarin ilerlemesini durdurmak ve ülkemizin güneydogusunda yeni bir devletin kurulmasi niyetiyle atilan adimlari durdurmak için atilan her türlü adimin destekçisi olacagiz”    

Önceki Haber Sonraki Haber