Haberler
MÜSİAD Konya Şube Başkanı Okka: “Konya, ülkemize katkı sağlamaya devam edecek”

         Müstakil Sanayici Is Adamlari Dernegi (MÜSIAD) Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, , Türkiye Ihracatçilar Meclisi (TIM) tarafindan açiklanan Temmuz ayi Ihracat rakamlarini degerlendirdi. 

         Baskan Okka yaptigi yazili açiklamada su görüslere yer verdi; “TIM’in verilerine göre Türkiye’nin Temmuz 2017 ihracati geçen yilin ayni dönemine göre yüzde 31,2 artisla 11 milyar 474 milyon dolar oldu. Konya’nin ise Temmuz ayinda ihracati, yüzde 54,25 artisla 119 milyon 624 bin dolar olarak gerçeklesmistir. 2017 yili ilk yedi aylik ihracat rakamimiz toplam 883 milyon dolar olmustur. 2017 yili ilk yedi aylik rakami, 2016 yili ilk yedi aylik rakamina göre yüzde 15,4 artis göstermistir. Verilerde de görüldügü gibi Konya’mizin ihracat oranlari artarak devam etmektedir. Açiklanan verilerle birlikte sunu görüyoruz ki, yasanan birçok olumsuzluga ragmen ekonomimizin gücü ortadadir. Bu artis bizleri son derece memnun etmistir ve 2017 yilinin geneli için umutlarimizi yitirmedik.  Konya sanayisi Türkiye’yi büyütmeye devam edecek. Ekonomi alaninda büyük basarilara imza atan Konya, önümüzdeki dönemde de daha hizli bir ivme yakalayarak ihracat artisini sürdürecektir. Ülkemizin ve özellik de sehrimizin ekonomisini sirtlayan özel sektörümüzün sagladigi katki ihracat rakamlariyla bir kez daha ortaya çikmistir. MÜSIAD Konya olarak, dünya ekonomi piyasalarinda yasanan son gelismelere ve yasanan olumsuzluga ragmen üreten, yatirim yapan, dünya pazarlarina açilarak ülkesinin büyümesine katki saglayan bütün sanayici ve is adamlarimizi kutluyoruz.

        MÜSIAD Konya Subesi olarak, dünya ekonomi piyasalarinda yasanan son gelismelere ve yasanan pek çok olumsuzluga ragmen üreten, yatirim yapan, dünya pazarlarina açilarak ülkesinin büyümesine katki saglayan bütün sanayici ve is adamlarimizi kutluyorum. Mevcut pazarlarda payimizi artirmak ve alternatif pazar arayislarimizi yogunlastirmak için çalismalarimizi araliksiz sürdürmekteyiz” diye konustu.

         Istanbul’da MÜSIAD Genel Merkezi tarafindan açiklanan Temmuz ayi Satin Alma Müdürleri Endeksi (SAMEKS) verileri ile ilgili olarak da sunu söyleyebiliriz ki; SAMEKS Bilesik Endeksi, bir önceki aya göre 3,7 puan artarak 59,2 degerinde artis kaydetti. Endekste gözlenen bu artista sanayi endeksinin 6,3 puan artarak 62,4 puana yükselmesi etkili olurken, hizmet endeksi de 2,7 puan artisla 58,5 puana yükseldi. Temmuz ayina iliskin veriler ‘SAMEKS’in tarihi zirvesi’ olarak kayitlara geçmistir.  

          Yilin ikinci çeyregini 55,3 puan ortalamasiyla kapatan SAMEKS Bilesik Endeksi’nin, yilin üçüncü çeyreginin ilk dönemi olan Temmuz ayina 59,2 puanla girmistir. Bu döneme iliskin büyüme orani için oldukça olumlu bir isaret vermektedir. Temmuz ayinda hem sanayi hem de hizmet sektörüne girdi alimlarinin artmasi, reel sektöre yönelik olumlu görünümün devam eden aylarda da süreceginin sinyalini veriyor.

Yilin ilk çeyreginde %5 oraninda büyüyerek 2017 yilina oldukça iyi bir giris yapan Türkiye ekonomisinde, Temmuz ayi içerisinde açiklanan makroekonomik verilerde pozitif büyüme sürecinin sürdügü gözlemlendi. Yilin üçüncü çeyreginin ilk dönemi olan Temmuz ayinda açiklanan makroekonomik veriler, Türkiye ekonomisinin pozitif büyüme sürecinin ara vermeden sürdürecektir” dedi. 

 

 

Önceki Haber Sonraki Haber