Haberler
MÜSİAD Konya Şube Başkanı Okka: “Ekonomimiz 2. Çeyrekte 5,1 büyüdü”

           Müstakil Sanayici Is Adamlari Dernegi (MÜSIAD) Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, Türkiye Istatistik Kurumu (TÜIK) tarafindan açiklanan 2017 yili ikinci dönem büyüme verilerini degerlendirdi. 

Türkiye ekonomisi 2017 yilinin ikinci çeyreginde bir önceki yilin ayni çeyregine göre yüzde 5,1 arttigina dikkat çeken MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, “Beklentilerin üzerinde gerçeklesen büyüme orani is dünyasi açisindan son derece cesaret verici. 2017 yilinin ikinci çeyreginde bir önceki yilin ayni çeyregine göre zincirlenmis hacim degeri olarak tarim sektörü %4,7, sanayi sektörü %6,3, insaat sektörü %6,8 artti. Ulastirma, Ticaret, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamindan olusan hizmetler sektörünün katma degeri ise %5,7 artti. Bu veriler isiginda her alanda kendisi ispatlayan ülkemizin ekonomi alaninda da varim dediginin bir kanitidir” dedi.

          Baskan Ömer Faruk Okka, “Bu yilin ikinci çeyreginde bayram nedeniyle olusan is günü kaybina ragmen ekonominin ikinci çeyrekte de yüksek büyüme oranini devam ettirdigini belirtti. Ikinci çeyrek rakamlari bizlere gösterdi ki Büyük Türkiye hedeflerine ulasabilmek için üretim gücümüzü arttirarak devam ettirmeliyiz. Ekonomik moral olarak ilk çeyrekte oldugu gibi ikinci çeyrekte de açiklanan olumlu verilere Ülkemizin çok ihtiyaci vardi. Içinde oldugumuz durum ve atlatilan badireler Ülkemizi asla karamsarliga sürüklememistir. Is dünyasi olarak kalkinmanin tek yolunun üretimden geçtigini bir kez daha ifade ediyoruz.” dedi. 

 MÜSIAD Konya Subesi olarak, Dünya üzerinde artan ticaret hacmi, turizmdeki olumlu toparlanma ve mal taleplerindeki artis üçüncü çeyrekte de büyüme rakamlarini olumlu etkileyecegine inaniyoruz. Ekonomi piyasalarinda yasanan son gelismelere ve yasanan pek çok olumsuzluga ragmen, Türkiye ekonomisinin büyümesini bir kez daha takdirle karsiladik. Üretim hizimizi kesmeden Dis ticaret verilerinin ihracat yönünde daha da yüksek seviyelerde olmasi için çalismalarimizi sürdürecegiz.

            Üretimi ve ihracati önceleyen, büyüme ve istihdami önemseyen reformlarin bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir. Tüm bu zor sartlar altinda büyük sorumluluk alarak üretmekten vazgeçmeyen ve ülkemizin büyümesinde kilit rol oynayan sanayicilerimizi ve isadamlarimizi bir kez daha kutluyorum” diyerek sözlerini tamamladi.  

Önceki Haber Sonraki Haber