Haberler
MÜSİAD Konya Şube Başkanı Okka: “2018’de Afrika’nın yolu Konya’dan geçecek”

 Müstakil Sanayici ve Is Adamlari Dernegi (MÜSIAD) Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, yaptigi yazili açiklamada ülkemizin ve sehrimizin ekonomisine katki saglamak için çalismalarin artarak devam edecegini bu yil Afrika özel önem verdiklerini söyledi. 

            MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, “Konya is âlemi olarak Afrika’yi stratejik bölge ilan etmemizin ardindan 2017 yilinda 20 Büyükelçimizi ziyaret ettik. MÜSIAD Konya öncülügünde 25 Mayis 2018’de kutlanacak olan Dünya Afrika Günü’nü sehrimizde kutlanmasi için çalismalar yürütüyoruz. Programimiza, Afrika Ülkelerinin Bakanlarinin yani sira, büyükelçiler ve is adamlari katilacak. Bu programa Sayin Cumhurbaskanimiz basta olmak üzere üst düzey Devlet Erkâninin da katilmasini istiyoruz. 2018’de Afrika’nin yolu Konya’dan geçecek” dedi.

            Baskan Okka, “MÜSIAD Konya’nin kuruldugu günden bugüne sehrin ekonomisine ciddi anlamda katki saglamis ve yön vermistir. Sehrimizin ihracatina katki saglamak için Afrika’yi stratejik bölge ilan ettikten sonra çalismalarimizi artirarak sürdürüyoruz. Ülkemizin ekonomide yasadigi degisim ve gelisimin aynasi olarak gördügümüz Afrika is gezilerimizin, yeni pazarlar ortaya çikarmasi, yeni isbirliklerini dogurmasi en büyük temennimizdir. Afrika’da nerede ne yapabiliriz, ne üretebiliriz, ne satabiliriz ve ne satin alabilirinizin yollarini aramaktayiz. Afrika’daki birçok ülkeye is seyahatlerimiz oldu ve Afrika’dan da birçok ülkenin temsilcisini burada agirladik. Iliskilerimizi gelistirerek ticaretimize katki sagladik. Bu yönde faaliyetlerimize devam edecegiz. MÜSIAD Konya olarak, Afrikali kardeslerimize öncü olmak ve Afrika ülkeleriyle sadece ticari anlamda degil, tarim, egitim, saglik ve kültür alisverisi konusunda da ilgilenmek için gerekli girisimlerde bulunuyoruz. Tarim ekip ve ekipmanlari basta olmak üzere tarimsal ürünlerin endüstriyel ürüne dönüsümü hususunda Konya’mizda ne varsa Afrika ülkelerinde de olmasini istiyoruz.

            Afrika’yi stratejik bölge ilan etmemizin ardindan ilk adim olarak Türkiye’de bulunan 32 Afrika ülkesinin büyükelçilerini 3 gün boyunca sehrimizde agirladik. Düzenledigimiz ekonomik isbirligi ve Afrika-Konya Stratejik Is Gelistirme toplantilarimiz sonra sadece verimli geçmis, toplantilara katilan büyükelçileri bu yil içinde ziyaret ettik. Subat, Mart, Mayis ve Ekim ayinda 20’yi askin Afrikali büyükelçilerimizi Ankara’da ziyaret ettik. Ziyaretlerimizde ülkemizin ve sehrimizin, Afrika Ülkeleri ile hem ekonomi hem sosyal hem de kültürel iliskilerini nasil artirabilecegimize yönelik istisare de bulunarak fikir alisverisinde yaptik. MÜSIAD Konya’nin disa bakisini ve kentimizdeki hem sanayi hem de tarim alanindaki gelismelerini Afrikali Büyükelçilerimize anlattik.

            MÜSIAD Konya öncülügünde, 25 Mayis 2018’de kutlanacak olan Dünya Afrika Günü’nü sehrimizde kutlanmasi için çalismalar yürütüyoruz. Programimiza, Afrika Ülkelerinin Bakanlarinin yani sira, büyükelçiler ve is adamlari katilacak. Bu organizasyonda, ülkemizin ve sehrimizin kendi tarihi tecrübesini, toplumsal, siyasal ve kültürel birikimini, Afrika ülkeleriyle paylasacagiz. Bu organizasyon ülkemizin ve sehrimizin ekonomisine ciddi anlamda katki saglayacagi gibi ikili iliskilerimizi de kuvvetlendirecektir.

            MÜSIAD Konya, Özellikle “Hedef Afrika” sloganiyla hareket ederek Afrika ülkeleriyle ekonomi ve kültür basta olmak üzere iliskilerimizi her alanda artirmaya yönelik çalismalarimiza devam edecegiz” dedi.

Önceki Haber Sonraki Haber