Haberler
MÜSİAD KONYA ŞUBE BAŞKANI DR. LÜTFİ ŞİMŞEK: “KIBRIS’IN BİZE ÇOK İHTİYACI VAR”

           Konya Sanayi Odasi (KSO) Baskan Vekili M. Ali Acar, Konya Ticaret Odasi (KTO) Baskan Vekili Hasan Hüseyin Karapinar, Il Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mehmet Yündem ile Türkiye Seyahat Acentalari Birligi (TÜRSAB) Konya Bölgesel Yürütme Kurulu Baskani Kazim Yanar’in katildigi basin toplantisinda heyet adina konusan MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek, Konya–Kibris karsilikli uçak seferlerinin baslatilmasiyla ilgili girisimlerde bulunduklarini açikladi.  


            Müstakil Sanayici ve Isadamlari Dernegi (MÜSIAD) Konya Sube Baskani Lütfi Simsek, Türk Hava Yollari’nin (THY) organizasyonuyla Kibris seyahati gerçeklestirdiklerini kaydetti. Bu seyahate Konya’nin Is Âlemini temsil eden kuruluslarin, turizm acentelerinin, otelcilerin katildigini söyleyen Simsek, seyahat esnasinda Kibris Ekonomi ve Enerji Bakani Sunat Atun ile Kibris Basbakaniyla bir araya geldiklerini, karsilikli uçak seferlerinin yapilmasiyla ilgili sürecin devaminda birlikte bir çalisma yapilmasina karar verdiklerini söyledi. 
           
           Bu uçuslarin yapilmasi için THY’den destek beklediklerini ifade eden Simsek, “THY’nin Konya- Kibris seferleri ile ilgili ekstra daha çabaya girmesi gerekiyor ki biz bunun için daha çok çaba gösterecegiz. Bu uçuslar alternatif turizmin Kibris’ta çesitlendirilmesi ve zenginlestirilmesine vesile olacak ve Konya’dan gidis gelislerin önünü açacak. Kibris’in bize çok ihtiyaci var. Kibris Baris Harekati’ndan sonra Kibris, dünyaya entegrasyon konusunda bir adim atamadi. Kibris’in tek çikis kapisi Türkiye’dir. Türkiye üzerinden dünyaya açilma sansi vardir. Maalesef dünya devletleri Kibris’i tanimadiklari için ambargo uyguladiklari bir bölgedir. Bundan dolayi da Kibris’in bize çok ihtiyaci var. Konya’nin da Kibris’in yaklasik 1,5 milyar dolarlik yillik ithalatina ve Kibris’a mal, ürün ve hizmetlerin satisini gerçeklestirilmesine ihtiyaci var. Kibris’in bu 1,5 milyar dolarlik ithalatini her yil agirlikli olarak Türkiye’den satin aldigi ve bu ürünlerin birçogunu Konya sanayisinin üretebilecegini, ayrica oraya transfer edebilecegine de sahit olduk. Bu açidan da Konya ihracatinin hedefleriyle ilgili birlikte gidis gelislerin bizim hedeflerimize olumlu katki saglayacagina inaniyorum” seklinde konustu. 
 
Önceki Haber Sonraki Haber