Haberler
MÜSİAD KONYA NİJERYA’DA ÖNEMLİ TEMASLARDA BULUNUYOR

 Ülkemizin ve sehrimizin 2023 ihracat hedeflerine katkida bulunmak amaciyla çalismalarini hizlandiran MÜSIAD Konya Subesi heyeti, gerçeklestirdigi Nijerya Yurtdisi Is Seyahatinde Lagos ve IMO eyaletlerinde temaslarda bulundu.

MÜSIAD Konya heyeti, Nijerya’daki ilk temaslarina Lagos ve IMO eyaletlerinde basladi. Her iki eyalette de ikili temaslarda bulunan heyet, oldukça önemli görüsmeler yapti. Konyali sanayici ve isadamlari, Lagos eyaletinde saglik, insaat, otomotiv yedek parçalari, makine, metal, maden, tekstil-deri ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren Nijeryali firma yetkililerinin katilimiyla B2B is görüsmeleri gerçeklestirdi.

Baskan Dr. Lütfi Simsek ve MÜSIAD Konya heyeti, Lagos Parlamentosu Milletvekili Bayo Osinowo ile bir araya gelerek Lagos’taki yatirim ve is firsatlari hakkinda bilgi aldi. Görüsmede Baskan Simsek, Lagos’tan isadami ve sanayici heyetini de temaslarda bulunmak üzere Konya’ya davet etti.

Heyetin ikinci duragi ise IMO eyaletiydi. Burada, 2014 yilinda MÜSIAD Konya’ya 160 kisilik bir heyetle ziyarette bulunan Nijerya Federal Cumhuriyeti IMO Eyalet Valisi Rochas Okorocha’ya iadei ziyarette bulunuldu.

Vali Okarocha, MÜSIAD Konya Sube Baskani Simsek ve yönetim kurulu üyelerini gönderinde Türk Bayragi takili olan Bakanlar Kurulu toplanti salonunda agirladi. Vali Okorocha, MÜSIAD heyetiyle de tek tek tanisti. Basinin büyük ilgi gösterdigi ziyarette selamlama konusmasi yapan Baskan Dr. Lütfi Simsek, MÜSIAD’in Türkiye’deki en büyük ve en yaygin isadami dernegi oldugunu, Konya Subesi’nin de Türkiye’nin en büyük subesi oldugunu kaydetti. IMO’nun 40'inci kurulus yil dönümünü kutlayan Simsek, “Konya Türkiye’nin en büyük sanayi altyapisini olusturmus sehirlerinden biridir. Bundan dolayi Konya 80’den fazla sektörde üretim yapan, 160’dan fazla ülkeye ihracat yapan sanayici bir sehirdir. Türkiye’nin en büyük arazi yüzölçümüne sahip olan Konya tarim ve gida sektörlerinde de çok ciddi birikime sahiptir. Turizm alaninda dünyaca meshur Sufi Hz. Mevlana'nin memleketi olmasi ve 9.500 yillik medeniyet birikimi olan Çatalhöyük yerleskesiyle ve kadim bir baskent olusuyla turizm konusunda da önemli bir paya sahiptir” diye konustu.

Toplantida IMO’daki yatirim firsatlari, yeni isbirlikleri ve Türk isadamlarina sunulan kolayliklar hakkinda bilgiler alan MÜSIAD Konya heyeti de karsi kanata, Konya’da yatirim ortami, yabanci yatirimcilara sunulan kolayliklar ve Konya sanayisi ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Gerçeklestirilen toplantinin ardindan Konya heyeti, yatirim bakanligi ile organize sanayi bölgesini gezdi. Eyalet Valisi Rochas Okorocha, yapimi devam eden 200 bin dekarlik alana kurulacak olan Organize sanayi Bölgesi’nde Konya’li yatirimcilara ücretsiz arazi tahsis sözü verdi.

Müsiad heyeti, IMO Dünya Ticaret Merkezi’nde 130 kisilik alim heyetiyle B2B görüsmesinin ardindan IMO Sanayi ve Ticaret Odasini ziyaret etti. Burada da oda üyesi is adamlarina Konya’yi ve heyeti tanitan görüsmeler ve ikili temaslar saglandi.

Vali Okorocha ve üst düzey devlet protokolunun katildigi MÜSIAD Konya Heyeti onuruna verilen yemekte konusan Baskan Lütfi Simsek, “Dünyada bazi merkezlerde Konya Ticaret Merkezi kurma hayalimiz var. Ancak nerelere yapacagimiza henüz karar veremedik. Afrika büyük bir cografya daimi bir showroom ve ürün stok alanlarina ihtiyacimiz var, ülkeniz ilgi alanimiza giriyor” diye konustu. Baskan Simsek’in konusmasinin ardindan konusan Eyalet Valisi Okorocha, MÜSIAD Konya heyetine Konya Ticaret Merkezi kurmalari için bina tahsis edecegini katilimcilarin huzurunda ifade etti.

Ertesi gün Eyalet Valisi Okorocha, heyete bizzat kendisi baskanlik ederek sehirde ticaret merkezlerini, sanayi bölgelerini ve pazarlari gezdirerek, potansiyel yatirim alanlari hakkinda detayli bilgiler aktardi. MÜSIAD Konya heyeti, Vali Okorocha ile beraber bir ilkögretim okulunu da ziyaret ederek, okulda incelemelerde bulundu. Baskan Simsek burada toplanan 6 bin ögrenciye seslenerek; Nijerya’nin en büyük zenginliginin genç nüfusu oldugunu ve egitimli insan kaynagi ile ögrencilerin gelecegin Nijerya’sini yeniden insa edebilecegini ifade etti. Ögrencilerin egitimlerine de destek vereceklerini söyleyen Baskan Simsek okula bazi laboratuvarlarin kurulumunu da yapacaklarini söyledi. Nijerya Federal Cumhuriyeti IMO Eyalet Valisi Okorocha’da Türk is adami heyetinin ziyareti anisina basarili 10 ögrenciyi Türkiye’ye tatile gönderecegini söyledi. Bu sirada ögrenciler Konyali isadamlarina büyük ilgi gösterdiler.

 Heyet, IMO’daki temaslarini tamamlayarak seyahatin ikinci bölümü olan baskent Abuja ve Kano Eyaletine geçti.

Önceki Haber Sonraki Haber