Haberler
MÜSİAD KONYA KENTSEL DÖNÜŞÜM VE ŞEHİRCİLİK TEMALI ÇALIŞTAYA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

              MÜSIAD Konya Subesi’nden düzenlenen Dönüsen Sehir Konya için Kentsel Dönüsüm ve Sehircilik temali çalistaya, AK Parti Genel Baskan Yardimcisi Ahmet Sorgun, Milletvekilleri Muhammed Ugur Kaleli, Haci Ahmet Özdemir, Il Baskani Hasan Angi, Karatay Belediye Baskani Mehmet Hançerli, Meram Belediye Baskani Fatma Toru, Çevre ve Sehircilik Bakanligi Altyapi ve Kentsel Dönüsüm Hizmetleri Genel Müdür Yardimcisi Hikmet Haspolatli, Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve KTO-Karatay Üniversitesi Rektör Yardimcilari ve Dekanlari, Oda ve Derneklerin Baskan ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile çok sayida basin mensubu katildi.

             Çalistayin açilis konusmasini yapan MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, Müsiad Konya’nin, bir isadamlari dernegi olmanin ötesinde, sehrin ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda kalkinmasi ve Türkiye’de marka sehirler arasinda yer almasi için proje üreten bir misyonu oldugunu vurgulayarak basladigi sözlerinde, her geçen gün büyüyen ve gelisen ülke ekonomisinin ana omurgasini insaat sektörünün olusturdugunu ifade etti. Baskan Okka, “Son yillarda gerçeklesen büyüme rakamlarinin detaylarina baktigimizda, insaat sektörünün büyümede lokomotif sektörlerden birisi oldugunu görmekteyiz. Sektöre girdi saglayan ve faaliyetlerini bu sektördeki gelismelere bagli olarak devam ettiren diger sektörler de dikkate alindiginda insaat sektörünün Gayri Safi Milli Hâsila içindeki payi da oldukça yüksektir. Kentsel Dönüsüm, Gölcük, ardindan yasanan Düzce ve Van depremleri ile ülkemizin gündemine gelmistir. Yasanan depremler Ülkemizin en dogusundan en batisina, en kuzeyinden en güneyine kadar bu cografyada yasayan herkesi etkilemistir. Ülkemizin deprem kusagi üzerinde bulunmasi, yapilarin standartlarinin ve kalitelerinin buna hazir olmamasi nedeniyle bu depremlerin sonuçlarini ekonomik ve insani olarak aci bir sekilde yasadik. Bu tür dogal olaylarda can ve mal kaybinin önlenebilmesi için gerekli adimlarin dogru ve hizli bir sekilde atilmasi gerekmektedir. Bu çerçevede Kentsel dönüsüm yapilasma sürecinde imar plani bulunmayan veya aykiri yapilanmis yerlerin, planlama faaliyetlerinin temel amaçlarina uygun hale getirilmesi için iyilestirilmesi ve eskiyen, bozulan kent dokusunun korunarak yenilenmesi gerekmektedir.

            Dönüsürken, yasam kalitesinin artirildigi, ulasim ve diger altyapi sorunlarin ortaya çikmasinin da önlendigi bir model üretilmelidir. Daha yasanabilir ve saglikli kentsel mekânlar olusturabilmek için kentsel dönüsüm uygulanirken, kent bellegi ve kent kimligi yok edilmemelidir. Kentlerde bulunan kültürel ve dogal miras korunmali ve öne çikarilmalidir. Kentsel donati alanlarinin bilim ve bilgi ölçüsünde ele alinip degerlendirilmesi de oldukça önemlidir.

            Insani merkez alan kadim anlayisimizda, yasayanlarin müreffeh olmasi, kentsel dönüsümün amaçlarindan biri olmalidir. Medeniyet kültürüne sahip bir sehir ancak bizleri geçmisimizle bütünlestirip gelecege tasiyacaktir. Her ne kadar son yüzyilda ihmal etmis gibi görünse de çevreci anlayis ecdadimizin bizlere biraktigi en önemli genetik kodlardir. Yapacagimiz bu dönüsüm ise Anadolu’ya attigimiz ilk adimdan itibaren cografyamiza etki eden tüm medeniyet izlerini, modern mimari tarzi ile sentezleyerek zengin bir mirasi torunlarimiza birakma firsati verebilir. Bu çerçevede Kentsel dönüsüm; sehrin bütün yerlesim yerlerinin alt yapi sorunlarini giderilmesi temelinde, bir kent planlamasi kapsaminda ele alinmalidir. Var olan yapi stokunun özellikleri dikkate alinarak dönüsüm modellerinin öncelikleri de belirlenmelidir. Çalistay sonunda çikaracagimiz vizyon ve stratejilerin mevcut ve potansiyel problemlerin çözümünde karar vericilere ve kanun yapicilara ilham kaynagi olmasini ümit ediyorum” dedi.

             Karatay Belediye Baskani Mehmet Hançerli ise “14 yil önce Konya’nin nüfusunun 760 bin iken, bugün ise 1 milyon 300 bindir. 160 bin olan araç sayisi da 650 bin civarina artti. O zaman sehircilikle alakali olarak en fazla konusulmasi gereken illerin basinda Konya geliyor. Kentsel dönüsümü Türkiye’de en iyi uygulayan illerden biri Konya’dir” ifadelerine yer verdi.

             Konya’da bazi bölgelerde plansiz yerlersim yerlerin olduguna dikkat çeken Meram Belediye Baskani Fatma Toru da “Konya’da da plansiz yerlesimler, ekonomik ömrünü doldurmus binalar sehrimizde yaklasik 60 bin civarinda. 50 yas üzerinde konutlar var. Ülkemizin deprem kusaginda bulunmasi nedeniyle de kentsel dönüsüm noktasinda hükümetimizin dügmeye basmasi ile, kentsel dönüsüm süreçleri baslamis oldu. Kentsel dönüsümde en önemli konu, daha sonra tekrar kentsel dönüsüme ihtiyaç duyulmamasidir. Dönüsüm yapilan bölgeler belirli yerler. Bundan sehrin tamami etkileniyor. Diger yandan, Konya’nin bir kent degil bir sehir oldugunu düsünüyoruz, kentsel degil sehirsel dönüsüm yapiyoruz” diye konustu.

            Çevre ve Sehircilik Bakanligi Altyapi ve Kentsel Dönüsüm Hizmetleri Genel Müdür Yardimcisi Hikmet Haspolatli ise “Kentsel dönüsümün gerekliligi zaten tartisilmaz. Büyüksehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, üniversiteler bu noktada çok dogru uygulamalar gerçeklestirdi. Dönüsüme hem gereklilik anlaminda hem de tasarim anlaminda bir çikis olarak bakmamiz gerekiyor. Yaptigimiz uygulamalar önümüzdeki 50 yili etkileyecek uygulamalardir. Kötü uygulama sansimiz yok. Kentsel dönüsümü kentlere deger katan nitelikte yapmamiz gerekiyor. Gerek kültürel, gerek tarihi, gerekse çevresel anlamda potansiyeli çok fazla. Bu bakimdan nitelikli projeler yapilmasi gerekiyor” dedi.

            Konya adina önemli bir çalismaya imza atildigini vurgulayarak sözlerine baslayan AK Parti Konya Il Baskani Hasan Angi “Sehirlik kültürü olmadan ne trafik sorunu asabiliyoruz, ne imardaki düzenlemeleri tam yerine getirebiliyoruz ne de gelecek adina umutlanabiliyoruz. Bu açidan sehri gelecege tasimak için herkese büyük görevler düsüyor” ifadelerini kullandi.

            Programda son olarak kürsüye gelen AK Genel Baskan Yardimcisi Ahmet Sorgun da “Konya her anlamda Türkiye’ye örnek olan bir sehirdir. Sehir planinin bir felsefesi vardir. Bu sehri koruyacaksak da, bozacaksak da bizler yapacagiz. Bunun için dogru adimlar atmaliyiz. Bu çalismalari yaparken de insanlarin mutlulugu esas alinmalidir” dedi.

            Açilis konusmalarin ardindan Konya Insaat Mühendisleri Odasi Baskani ve Çalistay Moderatörü Yrd. Doç. Dr. Ibrahim Hakki Erkan, Dönüsen Sehir Konya için Kentsel Dönüsüm ve Sehircilik temali çalistay hakkinda bilgi verdi.

 

            Çalistayda 5 farkli grup masasi olusturuldu. Insaat Mühendisleri, Harita mühendisleri, Mimarlar, Hukukçular, Muhasebeciler, Belediyelerin temsilcileri, Çevre ve Sehircilik Il Müdürlerin temsilcilerinden olusturulan grup birer rapor hazirladi. Günün sonunda grup temsilcileri sunum gerçeklestirdi. Çalistayda çikan sunumlar sonuç bildirgesinde yayinlanarak kamuoyuyla paylasilacak. 

Önceki Haber Sonraki Haber