Haberler
MÜSİAD Konya’dan Kazakistan’a Çıkarma

            MÜSIAD Konya Subesi, gerek ülkemizin ve gerekse de sehrimizin önüne koydugu ihracat hedeflerine katki saglamak amaciyla Kazakistan’a Yurtdisi Is Seyahati düzenledi. 4 gün süren geziye insaat, makine, metal–maden, otomotiv yedek parça, kuyumculuk, büro malzemeleri, mobilya, dayanikli tüketim ve orman ürünleri, turizm sektörlerinde faaliyet gösteren sanayici ve is adamlari katildi. 16 kisiden olusan heyet, Kazakistan’in Almati kentinde 100’e yakin Kazak is adamiyla ikili is görüsmeleri gerçeklestirdi.  Heyet ayrica Almati’da fabrika ve isyerlerini ziyaret ederek saha arastirmasi yapti.

            Kazakistan Yurt Disi Yatirim ortami ve Arastirma Is Gezisi seyahati ile ilgili degerlendirmelerde bulunan Müstakil Sanayici ve Is Adamlari Dernegi (MÜSIAD) Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, “Dünya üzerinde ve özellikle de Ortadogu’da yasanan savas ve çatisma ortami hem ülkemizin hem de sehrimizin ihracatini olumsuz etkilemektedir. Yolumuza devam edebilmek ve büyük Türkiye hedeflerimize ulasabilmek için yeni pazarlar bulmak amaciyla geziler düzenlemekteyiz. Ihracat hedeflerimize katki saglamasi için düzenledigimiz bu gezinin, bölgemizde yasanan olaylar nedeniyle ihracatta yasadigimiz kaybin telafisi açisindan son derece önemlidir.

Kazakistan, Orta Asya’da hem ekonomik hem de kültürel isbirligimiz bakimindan özel önem verdigimiz ülkelerin basinda gelmektedir. Kazakistan ile hem var olan ticaretimizi hem de ikili iliskilerimizi üst seviyelere tasimak istiyoruz. Ayni zamanda da kardeslik baglarimizi güçlendirmek istiyoruz.

Kazakistan, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri içinde en fazla yatirimimizin bulundugu ülkelerden biridir. Ülkedeki Türk yatirimlarinin toplam tutari 1,8 milyar dolari asmis durumdadir. Türkiye, Kazakistan’in madencilik sektöründe faaliyet gösteren 10 büyük yatirimci ülkeden biridir. Türk müteahhitlik sirketleri de ülkede çok önemli projelere imza atmaktadir. Kazakistan’daki birçok projede Türk firmalarinin imzasi, emegi ve alin teri vardir.

            Temaslarimizda Türkiye Cumhuriyeti Almati Baskonsolosu Sayin Riza Kagan Yilmaz’i, Almati Ticaret Atesesi Sayin Osman Boztepe’yi, Almati Atameken Girisimciler Odasi’ni, MÜSIAD Kazakistan Temsilcilik Baskani Sayin Yilmaz Kesen’i ve sektörel Fabrika ve is yerlerine ziyaretler gerçeklestirdik. Konya’mizin yatirim ortamini anlatirken, bizde Kazakistan’da ne yapabilecegimizi hususunda detayli bilgi sahibi olduk. Umuyoruz ki, bu temaslarimiz ve ikili is görüsmelerimizin meyvelerini önümüzdeki günlerde toplayacagiz. Bu temaslarimizin her iki tarafa da hayirlar getirmesini diliyorum.

            MÜSIAD Konya olarak, Ülkemizin ve Sehrimizin ekonomide önüne koydugu hedeflere ulasabilmesi için çalismalarimiza ara vermeden devam edecegiz”  

Önceki Haber Sonraki Haber