Haberler
MÜSİAD Konya’da Ömer Faruk Okka Dönemi

            MÜSIAD Konya Subesi’nin 22’inci Olagan Genel Kurulu gerçeklestirildi. Baskanliga Ömer Faruk Okka seçildi. 

              Müstakil Sanayici ve Isadamlari Dernegi (MÜSIAD) Konya Subesi’nin 22’inci Olagan Genel Kurul’u gerçeklestirildi. 22’inci Olagan Genel Kurulu’na KKTC Ekonomi ve Enerji Bakani Sunat Altun, Konya Valisi Yakup Canbolat, 32 Afrika Ülkesinin Büyükelçileri, Büyüksehir Belediye Baskan Vekili Mahmut Sami Sahin, Selçuklu Belediye Baskani Ugur Ibrahim Altay, Meram Belediye Baskani Fatma Toru, Üniversite Rektörleri, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Bassavcisi Ali Gökpinar, MÜSIAD Genel Baskani Nail Olpak ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Ticaret Odasi Baskani Selçuk Öztürk, Sanayi Odasi Baskani Memis Kütükçü, MÜSIAD Konya Subesi 2’inci Dönem Baskani Hasan Angi, 3’üncü Dönem Baskani Ziya Özboyaci ve 5’inci Dönem Baskani Arslan Korkmaz, MÜSIAD ve Genç MÜSIAD üyeleri ile çok sayida davetli ve basin mensubu katildi.

                 Hazirlanan faaliyet raporunun izlenmesinin ardindan programda ilk sözü alan MÜSIAD Konya Subesi 6’inci Dönem Baskani Lütfi Simsek, “Yillardir devletin kademelerine çesitli hilelerle sizmayi basaran FETÖ’nün silahli kuvvetler içindeki cuntasina karsi Baskomutan Erdogan’in çagrisiyla ülke genelinde sokaklara dökülen kahraman halkimiz, canini ortaya koyarak dünya tarihinde esine az rastlanan bir direnisle darbe girisimini durdurdu. O gün siradan bir gün olmaktan çikarak öznesi millet olan demokrasinin, milli iradenin kazandigi bir gün haline dönüstü.

15 Temmuz gecesi ilk dakikalardan itibaren MÜSIAD Konya Subesi olarak bizlerde üyelerimizin tamamiyla ayaktaydik. Kalkisma gecesinden itibaren, milli irade nöbetleri boyunca fiilen meydanlarda olduk; sonraki süreçte ise bütün STK’lar ile isbirligi içerisinde hareket ederek birlik ve beraberligimizi pekistirecek, ülkemizin uluslararasi imajini güçlendirecek birçok etkinlige ev sahipligi yaptik.

“Üretmeye ve Direnmeye Devam” sloganiyla hareket ederek ekonomideki çarklarin dönmesi için herkesi gündüzleri çalismaya, geceleri direnmeye çagirdik. 23 Temmuz itibariyle OHAL ilan edilmesinin ardindan algi yönetimi savaslari basladi. Düsmanin hilesi ne kadar büyük olursa olsun, aziz Türk Milleti bununda üstesinden gelmeyi bilecektir.

15 Temmuz’un karanlik gecesinde kahraman milletimiz büyük bir badireyi cesaretle basindan atarak ülkemizi sabahin aydinligina kavusturdu. Darbeye kalkisanlara tek bir agizdan karsi çikan parti liderleri ile STK’larimizin sagduyulu açiklamalarina ve basinimizin darbe karsiti tutumuna, ülkesine, inancina ve demokrasisine sahip çikan necip milletimize, emniyet güçlerimize, darbe girisimine destek vermeyen ordu mensuplarimiza ayri ayri tesekkür ediyorum. Milli Iradeyi korurken sehit düsen vatandaslarimiza ve güvenlik görevlilerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

MÜSIAD Konya Subesi olarak, terörün her türlüsünü lanetliyoruz. Biz millet olarak yasanan olaylarda dimdik ayakta kaldigimizi bütün dünyaya ilan ettik ve etmeye devam edecegiz. Ne yaparlarsa yapsinlar basaramayacaklarini, Türkiye’ye boyun egdiremeyeceklerini, bu milleti bölemeyeceklerini, devletimizi yikamayacaklarini, ezanlarimizi susturamayacaklarini görecekler. Aziz Türk Milleti, ser odaklarinin topyekûn yok olusunu görecektir. Üstat Sezai Karakoç’un dedigi gibi “Geceye yenilmeyen her insana, ödül olarak bir sabah, bir gündüz ve bir günes vardir” Milletimizi 16 Temmuz günesine kavusturan Allah’a sonsuz sükürler olsun.

Zor günlerden geçtigimiz ama milletçe birlikteligimiz ve kararli durusumuzu sürdürdügümüz bir dönemde, Konya is dünyasi olarak, devletimizin yaptigi operasyonlari sonuna kadar destekliyoruz. Bölgede sinir güvenliginin artirilmasi ve bölgenin terör örgütlerinden temizlenmesi için Türk Silahli Kuvvetleri tarafindan yürütülen Firat Kalkani operasyonu ülkemiz için oldukça önemlidir. Milletimizin güvenligini temin etmek için sürdürülen bu askeri harekâtta, ordumuza muvaffakiyetler diliyorum. Hiçbir terör örgütünün ve onlari destekleyen hiçbir gücün, bu birlik ve beraberlik karsisinda basarili olma sansi yoktur.

Ekonomi alaninda yasanan gelismelere deginecek olursak gelecekle ilgili umudumuzu korumaktayiz. Ülkemizin her türlü saldiriya maruz kaldigi son günleri de sabirla, metanetle atlatacagiz. Bizler is âlemi olarak mücadele sürecinde üzerimize düseni fazlasiyla yapmaya devam edecegiz. Ekonomideki kaybimizi telafi edebilmek adina reel sektörü destekleyen, üretimi ve ihracati önceleyen, büyüme ve istihdami önemseyen reformlarin biran önce hayata geçirilmesi son derece önemlidir. Ülkemizin aleyhinde sürdürülen tüm karalama kampanyalarina ragmen, Konya is dünyasi olarak ülkemize ve ekonomimize güvenmekteyiz. Türk ekonomisinin Büyümeyi, istihdami, refahi ve kalkinmayi hedef alan bir ekonomi oldugu asla unutulmamalidir. 2017’de Konya, ihracat rakamlarini artirmaya, ülkesini büyütmeye devam edecektir. Is dünyasi açisindan 2016 yilinin zor bir dönem oldugu ortadadir. Bu zor sartlar ülkemizi ve sehrimizi 2023 için önümüze koydugumuz hedeflerden alikoyamayacaktir.

TBMM Genel Kurulu’nda görüsülen ve Merhum Cumhurbaskanimiz Turgut Özal döneminden beri gündemde olan baskanlik sistemi Ülkemize istikrar getirecektir. Koalisyon dönemlerinde Türkiye’nin sürekli krizlerle mücadele ettigi unutulmamalidir. Baskanlik sistemine geçildigi zaman sistemin faydalarini hep birlikte yasayarak görecegimize inaniyorum.

Geçtigimiz yillarda Sunat Atun Bey’le gerçeklestirdigimiz Konya–Kibris Is Konseyinde, Konya ile Kibris arasinda bir hava köprüsü kurulma önerisi çikmisti. MÜSIAD Konya Subesi olarak o günden beri çalismalarimiza ara vermeden devam etmekteyiz. Kibris’in Konya’ya ihtiyaci oldugu gibi, Konya’nin da Kibris’a ihtiyaci vardir. Kibris’in halen tek çikis kapisi Türkiye’dir. Türkiye üzerinden dünyaya açilma sansi vardir. Konya’nin da Kibris’in yillik 1,5 milyar dolarlik ithalatina mal, ürün ve hizmetlerinin satisini gerçeklestirmesine ihtiyaci var. Kibris’in bu 1,5 milyar dolarlik ithalatini her yil agirlikli olarak Türkiye’den satin aldigi ve bu ürünlerin birçogunu Konya sanayisinin üretebilecegine ve tecrübesini oraya transfer edebilecegine de sahit olduk. Bu açidan da Konya ihracatinin hedefleriyle ilgili birlikte gidis gelislerin bizim hedeflerimize olumlu katki saglayacagina inaniyorum. Tahran–Konya, Konya–Kibris uçuslariyla kombine edilecek olan Kibris hava köprüsü gerçeklestiginde her iki tarafi da mutlu edecek yeni bir alan olusacaktir. Bu uçuslarin en kisa sürede baslamasini ümit etmekteyiz. Sayin Bakanimiza Kibris’la birlikte Konya Is Âleminin bu sürece her zaman destek olacagini söylemek istiyorum.

MÜSIAD Konya Subesi olarak üyelerimizin ticaret hacimlerini artirmalari ve üyelerimiz arasindaki kaynasmanin saglanmasi için çalismalarimiza hiz kesmeden devam ediyoruz. Konya is âlemi olarak “Hedef Afrika” slogani ile yaptigimiz çalismalar Ülkemize olumlu katkilar saglayacaktir. Ülkemizin ekonomide yasadigi degisim ve gelisimin aynasi olarak gördügümüz Afrika is gezilerimizin, yeni pazarlar ortaya çikarmasi, yeni isbirliklerini dogurmasi ve ülkemizin 2023 vizyonunda 500 Milyar Dolarlik ihracat hedeflerine katki saglamasi en büyük temennimizdir.

MÜSIAD Konya “Hedef Afrika” deyince sözünün geregini yapmasi beklenir, Cumhurbaskanimiz Sayin Erdogan’in MÜSIAD, Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte Afrika’nin kalkinmasi için birlikte çalismalidir. Afrikali kardeslerimizin yol göstericilere degil, onlarin iyi ve kötü gününde yanlarinda olacak yol arkadaslarina ihtiyaçlari var dedigi gibi, onlara yol gösterici degil, uzun vadeli bir yol arkadasligi yapmayi kendimize hedef seçtik. Afrikalilar Türkiye’deki kardesleri gibi, özgürlüklerini lütufla degil, bedelini kanla, canla ödeyerek kazandilar. Afrika kitasinin yaninda durmak, Afrika ülkelerinin kalkinmasina destek olmak ve gelecegin elit isadami sinifini olusturmakta herkesten önce Türkiye’ye ve bizlere yakisacaktir. Türkiye’nin de dünyanin da geleceginin Afrika’dan geçeceginin bilincinde oldugumuz için ilk adim olarak Türkiye’de bulunan 32 Afrika ülkesinin degerli büyükelçilerini Konya’da agirlamaktan son derece memnunuz. Büyük bir hüsnü kabulle gelmeyi kabul ettiler ve Afrika’nin kalkinmasinda Konya’dan ne denli büyük katkilar beklediklerini de ifade ettiler. Bu çok önemli ve bir o kadar da özel olan bu toplantiyi baskanligimin son gününde bana veda etmek için Genel Kurul takvimimize göre ayarlayan Ekselanslari Kongo Demokratik Cumhuriyeti Büyükelçisi Sayin Mulumba’nin nezdinde tüm Afrikali büyükelçilerimize ve degerli dostum Afrikali isadami Sayin Akinboboye’ye en kalbi tesekkürlerimi sunarim. Konya ile Afrika ülkelerinin tamaminda kurulacak olan bu gönül ve is köprüsünün hayirli olmasini temenni ediyorum. Ayrica Türkiye’de okuyan 70 Nijeryali ögrenciyi Konya’da bulusturacagiz. 

            2005 yilinda özgün bir proje olarak basladigim, 10 yili askin süredir üzerinde çalistigim, Türkiye’de ilk defa bir sehrin Lojistik Merkez talebini gündeme getirdigimiz Marmara Bölgesine alternatif olacak, Konya Karaman Mersin Ekonomi ve Sanayi Koridoru ile Lojistik Projelerimizin de basladigina sahit oldum. Nihai olarak ta 15 Aralik’ta Konya Lojistik Merkezi ihalesi yapildi, Konya’ya kazandirdigimiz bu projelerin görevimin son günlerine yetismesi de beni mutlu etmistir. Konya sanayisine taze bir güç ve motivasyon katacak bu projemizde hayirli olsun. Konya’nin ihracatinda yeni bir dönemin baslangici olacaktir.

MÜSIAD’da geçirdigim 16 yilimi bugün itibariyle tamamlamis ve sizlerin sahitliginde bayragi bir kardesime devretmis olacagim. Takdir edersiniz ki bu 16 yil oldukça uzun bir periyod oldu, bu dönem zarfinda MÜSIAD’da çok kiymetli baskanlarimla çalisma ve onlardan bu emaneti devralma sansim oldu, kendilerine çok tesekkür ediyorum. Kendilerinden çok sey ögrendim, MÜSIAD bir okul gibi bünyesindekileri yetistirip mezun eden bir kurum vasfini icra etmeye devam ediyor. Bu süre zarfinda yönetim kurullarinda benimle çalisan arkadaslarima da çok tesekkür ediyorum, isinizi her zaman ciddiye aldiniz. Biliyorum ki benimle çalismasi zor ve zahmetliydi, çok yoruldular, çok çaba sarf ettiler, çok fedakârlik yaptilar. Ayrica benimle birlikte gece gündüz demeden çok çalisip çok yorulan daima hizmet eden MÜSIAD’in profesyonel kadrosuna da tesekkürlerimi sunuyorum. MÜSIAD’i Konya içinde Türkiye içinde bir yildiz yaptilar. Degerli yol arkadaslarim üzerimde çok haklariniz var, lütfen helal ediniz.

2013 yilinda bayragi devraldigim ve büyük bir serefle yürüttügüm MÜSIAD Konya Sube Baskanlik görevimi Allah’in izni ve keremi ile tamamladim. Sahsima ve Yönetim Kurulu üyelerime desteklerinizden dolayi hepinize ayri ayri tesekkürlerimi iletiyorum. Bu bir hizmet yarisidir ve bir bayrak degisimini daha yapmis bulunuyoruz. 3 kiymetli MÜSIAD Baskaniyla 4’erden 12 yil baskan yardimciligi, sonrasinda ise 4 yil MÜSIAD Konya Baskani olarak sizlerle çalismanin, sizlere hizmet etmenin gurur ve onurunu yasadim. MÜSIAD’da görev yaptigim yillar boyunca adina yakisir sekilde Müstakil bir baskanlik yapmaya gayret ettim. Hiçbir vesayeti kabul etmedim, üyelerimin, sehrimin ve ülkemin öncelikleri her zaman, her seyin önünde geldi. MÜSIAD’in kurumsal yapisini zedeleyecek hiçbir girisime müsaade etmedigim gibi, yapiyi güçlendirmek adina en radikal adimlari tereddüt etmeden attim. Inaniyorum ki, kendisiyle 6 yil birlikte çalistigim, benden sonraki Baskanimiz Ömer Faruk Okka kardesim de MÜSIAD’i devraldigi seviyenin çok daha üstüne tasiyacak yetkinliktedir. Kendisine de ayni destegi ve önemi vereceginizi biliyorum. Bu vesile ile bayragi teslim edecegim 7. Dönem MÜSIAD Konya Sube Baskanimiz Ömer Faruk Okka kardesime ve Yönetim Kurulu üyelerimize bu zorlu ve bir o kadar da kutlu yolda basarilar dilerken hepinizi Allah’a emanet ediyorum” dedi. 

MÜSIAD Konya Subesi 2’inci Dönem Baskani Hasan Angi, Ticaret Odasi Baskani Selçuk Öztürk, Büyüksehir Belediye Baskan Vekili Mahmut Sami Sahin ve Nijerya Yoruba Kralligi Kültür Atesesi ve Kültür Bakani Dr. Wanle Akinboboye'in ardindan söz alan MÜSIAD Genel Baskani Nail Olpak ise “Kurucularimiz MÜSIAD’i kurarken, zamanin topragina o fikir tohumunu ekerken elbette ana felsefemizi ortaya koymuslardi. O ana felsefeden ayrilmadan günün ihtiyaçlarini degerlendirerek çalismalarimizi sürdürüyoruz. Ülkemizin geldigi durumu göz ardi etmeden tarihiyle, degerleriyle, kimligiyle barisik yeni Türkiye’ye geçtigimiz bu günlerin ihtiyaçlarindan bahsediyorum. Bu noktada hem yenilikçi çabalari, hem de kadim degerleri birlikte sürdürüyor, biz Türkiye’nin yeni yüzüyüz diyoruz” seklinde konustu.

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakani Sunat Altun’da, “Kazanmak için çalisan ama helalinden kazanmak, çalismasini sadece kendi kazanci için degil, ülkesinin kazanci için yapma gayretinde olan, bir yerleri, lobileri güçlendirmek adina degil; kendi ülkesini güçlendirmek adina çalisan insanlarin bir araya gelerek kurdugu ve Türkiye Cumhuriyeti sathinda yayilan bir algi MÜSIAD” ifadelerini kullandi. 

Konusmalarin ardindan Yönetim Kurulu takdim edildi. Baskan Ömer Faruk Okka, Hifsi Soydemir, Mevlüt Aydin, Necip Çimen, Tuncay Özkan, Mevlüt Tosunoglu, Abdullah Kara, Mehmet Ali Özbugday, Osman Ulular, Mehmet Akdas, Mehmet Dikkaya, Lütfi Can Basaran, Sinan Aydogan, Hilmi Kagnici ve Ömer Nazim Özcan tek tek sahneye çagirildi. 

Ardindan konusan MÜSIAD Konya Subesi 7’inci Dönem Baskani Ömer Faruk Okka, teslim aldigi görevi layikiyla yerine getirecegini ifade etti.

Baskan Ömer Faruk Okka, “Dünyanin ve ülkemizin yasadigi bu zor günlerde öncelikle, tüm Sehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralilara sifa, ailelerine sabir diliyorum. 1993 yilinda sehrimizin yetistirdigi çok degerli vefakâr isadamlari ile hedefi, azmi ve ideali olan bir yolculuga baslayan MÜSIAD Konya, sehrimiz ve ülkemizin bulundugu sartlarda gündem belirleyen, birlikte üretmek, birlikte kazanmak, birlikte büyümek ve büyütmek isteyen bir anlayisi benimsedi. Ülkemizin ekonomik ve sosyal denge sikintilari içinde sehrin akli selim durusunu, üyelerle birlikte olusturulan istisare ile, istikametini hiçbir zaman degistirmeden devam ettirdi. Bu baglamda projeli çalismalar, tüm detaylariyla çalisildi, raporlar hazirlandi, sehrin dinamikleri harekete geçirilmek suretiyle el ve gönül birligi saglandi. Üyeler arasi is birligi,  ortak alim gibi ahilik olgusunu bizlere yeniden hatirlatan MÜSIAD Konya,  yapilan yurtdisi programlari, fuar ve is görüsmeleri, yeni pazar arayislari ile sehrimize yeni vizyon katarak, tüm MÜSIAD subeleri nezdinde örnek sube olma gelenegini sürdürdü.

Bagimsizligimiza, birlik ve beraberligimize kastedilen o karanlik gecede, 15 Temmuz’da, MÜSIAD Konya Subesi, milletimizin safinda, bütün üyeleriyle birlikte meydandaydi. Vatanimizin istiklaline ve istikbaline sahip çikti ve çikmaya devam ediyor.

MÜSIAD Konya’nin bugünlere gelmesinde emegi geçen saygideger baskanlarimiz; Hüseyin Üzülmez, Hasan Angi, Ziya Özboyaci, Selçuk Öztürk, Aslan Kokmaz ve Lütfi Simsek beye beraber mesai yaptiklari yönetim kurulu üyelerine ve emegi geçen herkese minnettariz, huzurlarinizda tesekkür ederim.

Türkiye, büyük ve güçlü bir ülke;  Tarihi ve zengin kültürüyle büyük. Beseri sermayesi ve ekonomisiyle güçlü. Genç nüfusu, saglam iradesi, genis vizyonuyla dinamik. Bununla beraber Ülkemize yönelik dolayli ve dogrudan saldirilar her geçen gün artiyor. Hep söyledigimiz gibi, ikinci bir Istiklal Mücadelesi veriyoruz. Bütün Islam cografyasi kaniyor. Adeta bir ates çemberi içindeyiz.

Ama asla umutsuz degiliz. Vatanimiz dünyanin, Konya bu vatanin kalbidir. MÜSIAD Konya Subesi de bu sehrin kalbidir. Sayin Genel Baskanimiz Nail Olpak Bey’inde söyledigi gibi Üretmeye ve Direnmeye devam edecegiz.

Elbette bu zor zamanlar da geçecek.  Her gecenin bir sabahi vardir. Bazen keder yasanir, bazen nese. Böylece devran döner. Fakat asil mesele, devran dönerken istikamet üzere kalabilmektir.

Sanayisi ve ticareti her geçen gün gelisen sehrimizde MÜSIAD çatisi altinda katma deger saglayacak her türlü karari almak ve uygulamak için yeni yönetim kurulumuz ile özverili çalismalar yapacagimizdan süpheniz olmasin. Içerisinde bulundugumuz bu zor günleri asmada en çok ihtiyaç duyacagimiz moral ve motivasyonu, ancak birlik ve beraberlik içerisinde çalisarak saglayabiliriz.

Sorumlulugumuzun bilincindeyiz. Olusan yeni yönetimimizin özverili fedakâr çalismalari ile bu dava yolculugunda,  Biliyoruz ki Zaferle degil, seferle mükellefiz. Sonuçtan degil, süreçten sorumluyuz. Akibeti elbette gözetiriz, fakat istesek de belirleyemeyiz” diye konustu.

Konusmalarin ardindan MÜSIAD Genel Baskan’i Nail Olpak ve Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, 6’inci Dönem Baskani Dr. Lütfi Simsek’e hediye takdim etti. Ardindan yeni üyelere rozetleri protokol tarafindan takildi.

Önceki Haber Sonraki Haber