Haberler
MÜSİAD KONYA, KONYA PROTOKOLÜ'NÜ İFTARDA BİR ARAYA GETİRDİ

Müstakil Sanayici Is Adamlari Dernegi (MÜSIAD) Konya Subesinde, üyeler ve Konya protokolü geleneksel iftar programinda bir araya geldi. Iftar Programina, AK Parti Genel Baskan Danismani Kerim Özkul, AK Parti Milletvekilleri Dr. Hüsnüye Erdogan, Prof. Dr. Mehmet Babaoglu, Dr. Abdullah Agarali, Meram Belediye Baskani Fatma Toru, Ak Parti Konya Il Baskani Musa Arat, Konya Ticaret Odasi Baskani Selçuk Öztürk,  Konya Sanayi Odasi Baskan Vekili Mustafa Veli Tekelioglu, Konya Ticaret Borsasi Baskani Hüseyin Çevik, MÜSIAD Seydisehir Temsilcisi Yasin Camci, siyasi parti temsilcileri, Il Müdürleri, Daire Baskanlari, MÜSIAD Konya Sube Üyeleri ve Genç MÜSIAD Üyelerinin yani sira çok sayida basin mensubu katilim sagladi.

Iftar programinda konusan MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek, Türkiye'nin 500 milyar dolarlik ihracat hedefine ulasabilmesi için ilk 500 sanayi kurulusu listesine giren Konyali firma sayisini artirmalari gerektigini belirterek, seçim atmosferinden acilen çikilarak önceligin yeniden ekonomiye verilmesini istedi. Türkiye Istatistik Kurumu (TÜIK) tarafindan açiklanan büyüme rakamlarinin beklentilerin üzerinde olmasina ragmen tatmin edici olmadigini ifade eden Dr. Lütfi Simsek, “Is aleminin ve reel sektörün aktörleri olarak Türkiye’nin gelecek hedeflerine ulasabilmesi için daha fazla üretmek ve büyümek zorundayiz. Gerçeklesen yüzde 2,3’lük büyüme ile birlikte, ekonomimizin 22 çeyrektir bölgemizde ve dünya üzerinde yasanan tüm olumsuz gelismelere ragmen istikrarini korumasi birçok dünya ülkesinde kiyaslandiginda ciddi bir basari olarak degerlendiririz. Fakat bu durum hedefleri büyük olan ülkemiz için daha kat edilecek çok yol oldugunun da bir isaretidir. Bu yüzden enerjimizi bos ve kisir tartismalar yerine, hep birlikte yarin neyi daha iyi yapabilecegimizi konusmamiz ve bu dogrultuda daha çok çalismamiz gerekiyor. Ülke olarak orta gelir tuzagindan kurtularak bir an önce ekonomide siçrama yapmak zorundayiz” dedi.

Genel seçim sonuçlarinin toplumsal bir firsata dönüstürülebilecegini kaydeden Dr. Lütfi Simsek, yeni hükümet kurma çalismalarinin biran önce tamamlanmasini beklediklerini kaydetti. Simsek, “Is adamlarinin temsilcileri olarak bu asamada temel beklentimiz ülke olarak yakaladigimiz istikrar ve güven ortaminin devami, elde ettigimiz kazanimlarin kaybedilmemesi ve ekonomimizin sekteye ugramamasi için 7 Haziran seçimlerinden çikan sonuçlara göre sürecin hizla isletilmesi ve yeni hükümeti kurma çalismalarinin bir an önce tamamlanmasidir. Bizler bu sonuçlarin siyasi partiler tarafindan milletimizin çikarlari göz önünde bulundurulmasi halinde toplumsal bir firsata dönüstürülecegi kanaatindeyiz. Küçük matematik hesaplarinin bir kenara birakildigi, katilimci ve uzlasmayla bir koalisyon hükümetini kurmak mevcut siyasi tabloya göre en akilci çözüm oldugunu belirtmek istiyoruz. Hükümeti kurmak için tüm seçenekler denenmeden ve mevcut seçim sistemi degistirilmeden erken seçime gidilmesinin sorunlarin çözümü degil, ertelenmesini anlamini tasiyacagina inaniyoruz” dedi.

MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek sözlerinin devaminda, “Gelinen bu süreçte tüm siyasi partiler yeni hükümetin kurulmasi çalismalarinda milletimizin kendilerine yükledigi sorumluluk bilinciyle hareket etmelidirler. Meclis aritmetiginden çikan sonuçlara göre, kurulacak hükümetin ekonomik istikrar ve güven ortaminin devam ettirilmesi, ülkemizin baris ve kardeslik ortaminin devam ettirilmesini saglanmasi, darbe anayasasinin degistirilmesi, köklü bir egitim ve hukuk reformu konularina öncelik vermesi ülkemizin gelecegi ve elde edecegimiz kazanimlarimiz açisindan hayati öneme sahiptir.

Ülkemizde meydana gelen siyasi ve ekonomik gelismeler isiginda is dünyasinin temsilcileri olarak yeni bir sürece girdigimiz su günlerde önceligimiz seçim atmosferinden acilen çikarak yeniden ekonomi olmasi gerektigine inaniyor, seçimlerin ardindan daha da gergin bir hal alan siyasi tutumlardan duydugumuz rahatsizligi dile getiriyor ve sizlerin önünde tüm siyasi partilerimizi sorumlu ve itidalli davranmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandi. 

19.06.2015

Önceki Haber Sonraki Haber