Haberler
MÜSİAD Konya “Gelecek Senin Sahip Çık” Programına Ev Sahipliği Yaptı
           Müstakil Sanayici ve Isadamlari Dernegi (MÜSIAD) Konya Subesi konferans salonunda gerçeklestirilen programa Konya Valisi Yakup Canbolat, Konya Büyüksehir Belediyesi Baskan Vekili Mahmut Sami Sahin, AK Parti Konya Milletvekilleri Ziya Altunyaldiz, Muhammet Ugur Kaleli, Ömer Ünal, MÜSIAD Genel Baskani Nail Olpak, Cumhurbaskani Basdanismani Cemil Ertem, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Muzaffer Seker, KTO-Karatay Üniversitesi Rektörü Bayram Sade, Sanayi Odasi Baskani Memis Kütükçü, Esnaf ve Sanatkarlar Odalari Birligi Baskani Ali Osman Karamercan, MÜSIAD ve Genç MÜSIAD Üyeleri ile çok sayida basin mensubu katildi.

                Programin açilis konusmasini yapan MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, Anayasa degisikligi için son sözü en dogru karari halkin verecegini söyledi. Okka, “Ülkemizin dünyanin 10 büyük ekonomisi içine girmesi ve büyük Türkiye hedefine hizli bir sekilde ulasabilmesi için Cumhurbaskanligi hükümet sisteminin hayata geçirilmesi gerektigini her firsatta dile getirdik. Su iyi bilinmelidir ki, büyük Türkiye olma yolundaki engellerin asilmasi için Anayasa degisikligi bir tercih degil, bir ihtiyaçtir. Mevcut sistemdeki eksiklikler Türkiye’nin büyümesine ve gelismesine engel olmaktadir. Yatirimlarin daha da artmasi için huzur, güven ve istikrar ortamina mutlaka ihtiyaç vardir. Koalisyon dönemlerinde sürekli krizlerle mücadele edildigi asla ama asla unutulmamalidir. Is dünyasi olarak her zaman istedigimiz istikrar, Cumhurbaskanligi Hükümet sistemiyle ülkemize gelecek ve büyük Türkiye yolunda ayak bagi olan unsurlar bu sekilde asilacaktir. O güne kadar herkes her seyi söyleyebilir, her türlü yorumu yapabilir ancak o gün, herkes susacak son sözü ve karari aziz Türk Milleti verecektir. Büyük Türk Milletimiz, bagimsizligina, birlik ve beraberligine kastedilen o karanlik 15 Temmuz gecesini, öncesinde ve sonrasindaki her türlü oyunu bozmus, ülkemizi bölmeye ve parçalamaya çalisanlara firsat vermemistir. Darbe girisimi sonrasinda ülkemizi her yönden yipratmak isteyenler, hem içten hem distan bu çabalarini sürdürmüs ve sürdürmeye devam etmektedir. Ülkemize yönelik bu tür girisimlerin ve saldirilarin tekrar yasanmamasi için milletimize ‘Gelecek Senin Sahip Çik’ diyoruz. Dünü ve bugünü iyi bilmeli, kökü maziden olan ati bilincini sürekli taze tutmaliyiz. Istiklal mücadelemizi, adeta yeniden dogarak verdigimizi, Devletimizin bugünlere nasil geldigini unutmamaliyiz. Türkiye güçlü olursa, hep birlikte kazanir ve güçlü oluruz” dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldiz ise “Türkiye bir dönemi geride birakmayi ve bir dönemi açmayi planliyor, programliyor ve insallah 16 Nisanla birlikte hem kucaklayacak hem de gelecege dogru ufuk açacak. Dünya bugün yeniden dengesini ariyor. Bu denge içerisinde pozisyonunu alan ülkeler oyun kurucu olarak yerini alacak, diger ülkeler yine kurulan düzene uymak zorunda kalan ülkeler arasinda yer alacaktir. Gelecegin dünya kurgusu da bizi güçlü bir hükümet sistemine zorunlu kilmaktadir. Türkiye her alanda özellikle de ekonomide de basarili olmak zorundadir” ifadelerini kullandi.

 MÜSIAD Genel Baskani Nail Olpak’da, “Basari, devamlilik ister, süreklilik gerektirir. Bu da, çalismalarin sürdürülebilir olmasini lüzumlu kilar. Bireysel ve toplumsal meselelerde, bir hedefe ulasmak istiyorsak, isler dönüp dolasip sürdürülebilirlik kavraminda dügümleniyor. Sürdürülebilirlik demek, istikrar demektir. Istikrar olmadan; yeni hedefler belirlemek, yeni basarilar elde etmek söyle dursun, mevcut kazanimlari korumak bile mümkün degildir. Millet olarak, bugüne kadar, siyasette vesayete, toplumda düsmanliga, ekonomide gerilemeye, hukukta adaletsizlige ve uluslararasi kamuoyunda itibarsizliga neden olan darbelerden, muhtiralardan ve müdahalelerden çok çektik. Artik, baska darbe süreçlerinin yeniden yasanmasi bir tarafa, ihtimalini bile aklimizdan geçirmek istemiyoruz. Bugün, Türkiye’nin artik böyle meselelerle kaybedecek zamani yok. Milletimizin, böyle gürültülere pabuç birakmaya da hiç niyeti yok.  15 Temmuz’da bunu bütün dünyaya gösterdi. Fakat köklü çözümlere ihtiyacimiz var.  Bunun gibi sorunlarin ortaya çikmasina meydan vermeyen yapisal çözümler gerekiyor. Ülkemiz, önemli bir Anayasa degisikligi Referandumu sürecinde. Türkiye’de, Kuvvetler Ayriligi olarak ifade edilen, ama kurgusunda Kuvvetler Karmasasi olan bir sistem var ve mutlaka degistirilmeli, dedik ve demeye de devam ediyoruz.

Geçmiste hükümet dolarin 1,5 yil boyunca kaç lira olacagini ilan etmisti. Hepimiz buna inandik ve yatirim planlarimizi ona göre yaptik. Ancak anayasa kitapçiginin firlatilmasiyla dolar tavan yapti. Bu ülkenin is adami olarak böyle bir tabloyu bir daha yasamak istemiyorum. Sizin de böyle bir tabloyu yasamak istemediginizi düsünüyorum. 8 Haziran sabahini hayal edin, isletmenize hangi hesaplari yaparak gidiyordunuz. Daha sonra ne oldugunu kendinize sorun ve ona göre hareket edin” ifadelerine yer verdi.

Son olarak söz alan Cumhurbaskani Basdanismani Cemil Ertem de 16 Nisan'in,15 Temmuz'un dolayli bir zaferi oldugunu kaydetti. Ertem, “Türkiye ile Avrupa Birligi iliskileri konusunda, "Herkes merak ediyor Türkiye'nin Avrupa Birligi iliskileri duracak mi diye. 'Ingiltere gibi mi olacak' diyorlar. Bu Türkiye'ye bagli olan bir sey degil, dogrudan Avrupa Birligine baglidir. Avrupa haçli ve fasist zihniyetine boyun egerse ve kendi degerlerini hatirlamazsa tabii ki Avrupa Birligi iliskilerinin müzakereler düzeyinde devam etmesi çok zor. FED’in gelecek dönemde artiracagi faizlerin merak edildigini dile getiren Ertem, "FED'in önümüzdeki dönemde artiracagi faizler, gelismekte olan ülkeleri, Türkiye gibi yükselen ekonomileri rahatsiz edecek ya da dolara çok deger katacak düzeyde olmayacaktir. Referandumdan sonra vergi sisteminin daha adil ve yoksullugu azaltici sekilde düzenlendigi yeni bir döneme girilecek” seklinde konustu.

 Konusmalarin ardindan MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, Cumhurbaskani Basdanismani Cemil Ertem ve MÜSIAD Genel Baskan Nail Olpak’a günün anisina hediye takdim etti. 

Önceki Haber Sonraki Haber