Haberler
MÜSİAD EXPO'ya Konya çıkarması!

               Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından iki yılda bir düzenlenen Uluslararası MÜSİAD EXPO’nun 17’incisi 21 Kasım Çarşamba Günü İstanbul CNR Fuar Merkezi’nde açıldı. Konya’dan 16 firma katıldığı fuar Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü, Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Seyit Faruk Özselek, 3. Dönem Başkanı Ziya Özboyacı,  5. Dönem Başkanı Aslan Korkmaz, 6. Dönem Başkanı Dr. Lütfi Şimşek, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Konya’da faaliyet gösteren Haber Ajanslar, gazete ve televizyon temsilcileriyle birlikte gezdi.

Ziyaret öncesi basın mensuplarıyla sabah kahvaltısında bir araya gelen MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü, 5. Dönem Başkanı Aslan Korkmaz, 6. Dönem Başkanı Dr. Lütfi Şimşek İstanbul’da basın mensuplarıyla bir araya geldi.  Başkan Okka, “Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) 1990 yılından bu yana, ülkemizin kalkınmasına yönelik birçok faaliyetler gerçekleştirmektedir. Bu doğrultuda, 1993 yılında başladığı ve her iki yılda bir düzenlediği MÜSİAD Fuarının 17’incisi organize edilmiştir.

İş dünyasının kalbinin attığı MÜSİAD EXPO Fuarında aynı zamanda IBF-Uluslararası İş Forumu, teknolojinin en son ulaştığı noktanın sergilendiği savunma sistemleri ve ileri yüksek teknoloji fuarı High Tech Port ve dünyanın 4 bir tarafından iş adamlarının katılımıyla organize edilen ikili iş görüşmeleri yapılmaktadır. MÜSİAD EXPO’nun son gününde de, geleceğin iş adamları ve sanayicilerini buluşturan Uluslararası Genç İş Adamları Kongresi (UGİK) de düzenlenecektir. Fuarda bu yıl çevre ve yapı malzemeleri, inşaat, tekstil, otomotiv, makine, mobilya, gıda, bilgi teknolojileri ve savunma sanayi gibi birçok farklı sektör ziyaretçilerle buluşmaktadır.  Dünyanın birçok ülkesinden profesyonel ziyaretçileri ağırlayacak olan MÜSİAD EXPO’yu, 2016 yılında 80 bin kişi ziyaret etmişti. Bu yılki EXPO fuarı, geçen yıllara oranla özellikle yurt dışından katılan yabancı yatırımcıların dağılımı açısından da önem arz etmektedir. Asya’dan Avrupa’ya, Türki Cumhuriyetlerinden Afrika’ya kadar 100’e yakın farklı ülkeden iş adamı katılmaktadır. Bu fuarla MÜSİAD, birlikte yol almanın, birlikte kazanmanın en önemli örneklerinden biri olduğunu göstermiştir.

MÜSİAD EXPO, firmaların sadece ürünlerini sergileyerek tanıtımlarını yaptıkları bir platform olmaktan öte, yurtdışı alım heyetleri ile ikili iş görüşmeleri, ülke sunumları, ülke raporları ve iş forumları ile ticaretin arttırılması ve geliştirilmesine yönelik ayrıcalıklı bir ortam oluşturulmuştur.  MÜSİAD EXPO, Türk işadamlarının yurtdışına açılmasını teşvik ederek, ihracatımızın artırılması, ihraç ürünlerimizin çeşitlendirilmesi gibi alanlarda kendilerini geliştirmelerine imkân sağlamaktadır. Çünkü MÜSİAD; 85 ülkede, 215 irtibat noktasındaki üye iş adamlarını EXPO’da bir araya getirmektedir.  MÜSİAD EXPO, Türkiye ekonomisinin büyümesinde önemli bir misyon üstlenmektedir. Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu darboğazdan çıkabilmesi, cari açık dengesinin kurulması ve yabancı yatırımcının yanı sıra yerli yatırımcının yeni yatırımlara motive edilmesini sağlamaktadır. Ülkemizin ekonomide yaşadığı değişim ve gelişimin aynası olarak gördüğümüz fuarımız, yeni pazarlar ve yeni işbirliklerini ortaya çıkararak Ülkemizin, Büyük Türkiye olma hedefine önemli bir katkı sağlayacaktır.

MÜSİAD’ın en büyük şubelerinden biri olan MÜSİAD Konya, High Tech Port’ta 4 firma olmak üzere, toplamda 16 firma ile temsil edilmektedir. Fuara katılarak stant açan üyelerimiz, Konya Şeker, İttifak Holding, Enka Süt, Motus Otomotiv, Hüsan ARMS, Golda Gıda, Hamme Makine, Logiba Aydınlatma, Yenibahar İletişim Yayıncılık, Asaf İnşaat, Yükselen Metal, Ender Fırça, Özbey Yem, Aspirsan olmak üzere kurumlarımız Mevlana Kalkınma Ajansı ve KTO – Karatay Üniversitesi yöneticilerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

MÜSİAD Konya Şubesinin faaliyetlerinden de bahseden Okka, “Bu yıl içerisinde sizlerin de yakından takip ettiği “Türkiye-Afrika Ekonomi Forumu” programını büyük bir katılımla gerçekleştirdik. 33 Afrika Ülkesinin Bakan ve Büyükelçileri ile 200’e yakın Afrikalı iş adamının katılımıyla gerçekleşen bu program, bugüne kadar Konya’da yapılan en geniş kapsamlı ekonomik forum olmuştur. Formumuzda, Türk ve Afrikalı iş adamlarımız 1000’in üzerinde ikili iş görüşmesi gerçekleştirmiştir. Yine geçtiğimiz günlerde Kazakistan’a yönelik bir iş seyahati düzenledik. Kazakistan, Orta Asya’da hem ekonomik hem de kültürel işbirliğimiz bakımından özel önem verdiğimiz ülkelerin başında gelmektedir. Konya-Kazak iş adamlarını bir araya getirdiğimiz bu seyahatte, Konya’mızın yatırım ortamını anlatırken, biz de Kazakistan’da ne yapabileceğimiz konusunda detaylı bilgi sahibi olduk. Konya ve Kazakistan arasındaki ticari hacmi en üst seviyelere taşımak için gerekli girişimlerde bulunduk. Son olarak Ekim ayında Hollanda ve Almanya’daki MÜSİAD Şubelerini ziyaret ettik. Bu ziyaretimizde de şubeler arasındaki iletişimi artırmayı, işadamlarımızın arasındaki ticari ilişkileri kuvvetlendirmeyi hedefledik. Aralık ayı içerisinde iş adamı heyeti ile beraber Gürcistan ve Azerbaycan’a kapsamlı bir iş seyahati düzenleyeceğiz. 2019 yılında da, ihracatımızı artırmaya yönelik iş adamlarımızla birçok iş seyahati düzenleyeceğiz ve yabancı iş adamlarını şehrimizde misafir edeceğimiz programları organize edeceğiz.

MÜSİAD Konya Şubesi olarak, üyelerimizin ticaret hacimlerini artırmaları ve üyelerimiz arasındaki kaynaşmanın sağlanması için çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Sektör kurullarımız aktif bir şekilde güncel ekonomik gelişmeleri ve bunların sektörlere yansımalarını takip etmekte, sorunlar çözüm önerilerini Genel Merkezimiz aracılığıyla yetkili makamlara iletmektedir. MÜSİAD Konya’nın kuruluşundan beri bir gelenek halinde devam eden Cuma toplantılarımızda da gündeme ilişkin konukların da katılımıyla üyelerimizle bir araya gelmekteyiz.” dedi.

 Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü de “İş dünyamız ve sanayicimiz artık yönünü dünyaya dönmüştür. İhracatını artırmak için yoğun çaba içindeler. Fuarlar da bunların en önemli ayaklarından bir tanesi... Bu fuarlarda ortaya konan çalışmalar bizi dünyaya açan adımlardır. Benzer çalışmalarla Konya'nın ihracatını artırmaya yönelik yoğun çalışmalarımız organize olarak devam edecek” diye konuştu. 

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, dünyanın pekçok ülkesinden Türkiye'ye birçok kişinin geleceğini aktararak, "Ülkemiz için atılım, yatırım ve imkan sağlayacaklar." dedi.

 MÜSİAD Konya Şubesi 5’inci Dönem Başkanı Aslan Korkmaz ve 6’ıncı Dönem Başkanı Lütfi Şimşek fuarın hayırlara vesile olmasını diledi.

 Toplantının ardından MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka, beraberindeki heyet ve basın mensuplarıyla birlikte 17. MÜSİAD Expo Fuarına katılan Konya Şeker, İttifak Holding, Enka Süt, Motus Otomotiv, Hüsan ARMS, Golda Gıda, Hamme Makine, Logiba Aydınlatma, Yenibahar İletişim Yayıncılık, Asaf İnşaat, Yükselen Metal, Ender Fırça, Özbey Yem, Mevlana Kalkınma Ajansı ve KTO-Karatay Üniversitesi’nin stantları gezdi.

 Başkan Ömer Faruk Okka ve beraberindeki heyet ve basın mensuplarıyla birlikte 17. MÜSİAD Expo Fuarına katılan firma ve kurumların temsilcileriyle akşam yemeğinde biraraya geldi.

Önceki Haber Sonraki Haber