Haberler
Mehmet Ali Özbuğday Gençlik Merkezi açıldı

            Meram Belediyesi’nin Meram’i imar ve ihya etme çalismalari tüm hiziyla devam ediyor. Bu kapsamda yapimi tamamlanan Mehmet Ali Özbugday Gençlik Merkezinin açilisi törenle gerçeklestirildi.

             Meram Belediyesi tarafindan Yenice Mahallesinde yapimi tamamlanan Mehmet Ali Özbugday Gençlik Merkezi’nin açilisi düzenlenen törenle gerçeklestirildi.  Duygusal anlarin yasandigi açilis programina, Ak Parti Konya Il Baskani Hasan Angi, Konya Büyüksehir Belediye Baskani Ugur Ibrahim Altay, Meram Kaymakami Resul Çelik, Selçuklu Belediye Baskani Ahmet Pekyatirmaci, Karatay Belediye Baskani Mehmet Hançerli, MÜSIAD Konya Subesi Baskani Ömer Faruk Okka, MÜSIAD ve Genç MÜSIAD üyeleri, Rahmetli Mehmet Ali Özbugday’in annesi Hatice, babasi Muammer, esi Seyma ve çocuklari Muammer Cahit ve Muhammed Fatih ile tesisin kütüphanesine ismi verilen sehit Sükrü Çakar’in ailesi ve çok sayida vatandas katildi. Program, Istiklal Marsi, Saygi Durusu ile Mehmet Ali Özbugday’in hayatinin anlatildigi ve yine hafiz olan Mehmet Ali Özbugday’in kendisinin okudugu Kur’an-i Kerim tilavetinin yer aldigi videolarin izlenmesi ile basladi.

              Ilk olarak kürsüye gelen Meram Belediye Baskani Fatma Toru, hüznü ve sevinci bir arada yasadiklarini kaydetti. Sehrin müstesna insanlarindan birisi olan merhum Mehmet Ali Özbugday ismini, böylesine önemli bir merkeze vermekle sevinirken, merhumu, ömrünün en verimli çaginda kaybetmenin hüznünü yasadiklarini belirten Toru,  “bizler, halka hizmet için bu davaya bas koyarken, ömrümüzü bu yolda harcamaktan hep seref duyduk. Sizlere hizmet ederken önümüze çikan engelleri yine sizlerle birlikte astik.  Sizler yanimizda oldugunuz müddetçe, hep birlikte basaramayacagimiz hiçbir sey yoktur.

Mehmet Ali Özbugday Gençlik Merkezi’nin; egitim, kültür ve sanat faaliyetleriyle sadece Meram’in degil, bütün Konya’nin parlayan yildizi olacagini ifade eden Meram Belediye Baskani Fatma Toru,  Meram Gençlik Meclisinin yani sira Gençlik ve Spor Il Müdürlügünün bünyesinde bulunan Bilardo Federasyonunun da faaliyetini burada sürdürecegini belirtti. Bünyesinde bulunan kütüphane ve dersliklerin de  ögrencilerin hizmetinde olacagini söyleyen Toru, “Sehrin Tasarim Atölyesi yaninda geleneksel el sanatlari çalismalari da merkezimizde yer alacaktir. Gençlerimize yönelik olarak yapilacak olan her türlü kültürel ve egitim seminerleri için de salonlarimiz daima açik olacaktir” seklinde konustu. Bes yila yakin bir süredir Meram’a ve Meram halkina hizmet etmek için çalismalarini sürdürdüklerini ifade eden Baskan Fatma Toru, sözlerini söyle sürdürdü; “Sizlerden emaneti almadan önce ne söz vermissek tamamlamanin gayretindeyiz. Birçok projemiz tamamlanirken bazi projeler ise tamamlanmak üzeredir.  Sizlerden gelen talepleri de karsilamak için Belediyemizin tüm imkânlarini seferber ettik. Gecemiz, gündüzümüz hep Meram oldu. Allah’a sükürler olsun; Meram’a, Meramliya hizmet etmenin onuruyla doluyum. Sizler her seyin en iyisine layiksiniz” diye konustu. 

Ak Parti Meram Ilçe Baskani Mustafa Dolular ise ülke olarak en büyük degerimizin ve sermayemizin gençligimiz oldugunu hatirlatti.

Bu özel ve güzel tesisi kazandiran Meram Belediye Baskani sayin Fatma Toru ve ekibine tesekkür ederek konusmasina baslayan MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, kendisinin yillarca Mehmet Ali Özbugday ile omuz omuza çalistigini kaydetti. Gençlerin kendine duydugu özgüvenin gelecegimizin huzur ve güven içinde olacaginin isareti oldugunu belirten Baskan Okka, gençleri ve gelecegi planlayan her projeye gönülden destek verdiklerini ifade etti.

Meram Kaymakami Resul Çelik de gençligin önünü açmak ve onlarin gelecegi adina imkanlar sunmak adina hayata geçirilen bu tesisin onlari hayata hazirlayacagini, özgüven kazandiracagini ve kötü aliskanliklardan koruyacaginin altini çizdi.

Insanin hayatta iyi eserler birakmasi için çok uzun süre yasamasinin gerekmedigine dikkat çeken Konya Büyüksehir Belediye Baskani Ugur Ibrahim Altay, Mehmet Ali Özbugday’in hayatinin ve bu kisa hayatina sigdirdigi basarilarin bunun kaniti oldugunu söyledi. Siyasetin vefa oldugunu ifade eden Altay, “Böyle degerli bir tesise böyle degerli birinin ismini vererek vefa örnegi gösteren Meram Belediye Baskani Fatma Toru’ya tesekkürlerimi sunuyorum. Ülkemiz her dönem saldiri altinda. Bu saldirilara karsi tek sermayemizde çocuklarimiz, gençlerimiz. Onlari ne kadar iyi yetistirirsek bu mücadeleyi kazanma sansimiz o kadar artiyor. Onlarin iyi yetismeleri için bu ve buna benzer yatirimlar iyi bir firsattir” diye konustu.

Son olarak kürsüye gelen Ak Parti Konya Il Baskani Hasan Angi’da Gençlik merkezinin gelecegimiz adina önemli bir yatirim oldugunu belirtti. “Bu tesisten nice Mehmet Ali Özbugday’lar yetisecektir” diyen Angi, “Böylesine önemli bir vefa örnegi gösteren Baskan Fatma Toru’ya tesekkür etmek istiyorum. Gençligimiz bu güzel imkanlari kullanarak yetisecek. Onlarin iyi yetismesi bugün için yapilabilecek en iyi yatirimdir. Türkiye yüzyillardir yürüdügü bu yolda nice mücadeleler verdi. Iste insan olmanin ve yeni bir medeniyet insa ve ihya etmenin maalesef bedelleri oluyor. Biz o bedelleri ödeye ödeye geldik bugünlere. Ama biliyoruz ki hepsi birer imtihan ve imtihanimiz devam ediyor” seklinde konustu.

Konusmalarin ardindan Mehmet Ali Özbugday’in annesi Hatice Özbugday, babasi Muammer Özbugday ve esi Seyma Özbugday ile tesisin kütüphanesine ismi verilen Bitlis’te sehit düsen Sükrü Çakar’in ailesine plaket verildi. Konya eski Müftüsü ve Mehmet Ali Özbugday’in amcasi Sükrü Özbugday’in yaptigi duanin ardindan tesisin adi gerçeklestirildi.

 

Önceki Haber Sonraki Haber