Haberler
Mart Ayı SAMEKS Verileri Bandırma'da Açıklandı

          SAMEKS Bilesik Endeksi, bir önceki aya göre 1,3 puan azalmasina karsin Mart ayindaki 50,1 puanlik degeriyle ekonomik aktivitedeki canliligin sürdügüne isaret etti.

          Müstakil Sanayici ve Isadamlari Dernegi (MÜSIAD), Satinalma Müdürleri Endeksi SAMEKS verilerini 51 aydir kamuoyu ile paylasiyor. Her ayin son is gününde kamuoyuna sunulan Satin Alma Müdürleri Endeksi (SAMEKS) Mart ayi verileri Bandirma’da açiklandi. Mevsim ve takvim etkisinden arindirilmis SAMEKS Bilesik Endeksi, bir önceki aya göre 1,3 puan azalmasina karsin Mart ayindaki 50,1 puanlik degeriyle ekonomik aktivitedeki canliligin sürdügüne isaret etti. Endekste gözlenen bu azalista, hizmet sektörünün önceki aya göre 2,8 puan düsüs kaydederek 50,0 seviyesine gerilemesi etkili olurken, 1,0 puan yükselen sanayi sektörü ise 51,1 puanla olumlu görünümünü sürdürdü.    

          “Iktisadi toparlanma devam ediyor”

           Yilin ilk ayinda 50 referans puaninin altinda kalarak reel sektördeki durgunluga isaret eden SAMEKS Bilesik Endeksi, Subat ve Mart aylarinda yeniden yükselise geçerek ekonomik aktivitenin hizlandiginin sinyalini verdi. SAMEKS Sanayi Endeksi’nin yilin ilk çeyregini 50,9 puan ortalamasiyla kapatmasi sanayi sektöründe çarklarin dönmeye devam ettigini gösterirken, SAMEKS Hizmet Endeksi’nin son 2 ayda gösterdigi performans da Türkiye ekonomisindeki olumlu görünümünü teyit etti.

           Sanayi Endeksi pozitif bir tablo sunuyor

           SAMEKS Sanayi Endeksi, 2017 yili Mart ayinda, bir önceki aya göre 1,0 puan artarak 51,1 seviyesine yükseldi. Üretim (1,6 puan), Yeni Siparis (2,3 puan), Satin Alim (2,9 puan) ve Istihdam (1,7 puan) alt endekslerinde gözlenen artislar, sanayi sektörünün hizlanmasinda belirleyici oldu. Böylece Sanayi Endeksi, Ocak ve Subat dönemlerindeki olumlu görünümünü Mart ayinda da sürdürdü ve 51,1 puanlik degeriyle sektördeki canliliga isaret etti. Yilin ilk çeyregini 50,9 puan ortalamasiyla kapatan SAMEKS Sanayi Endeksi, bu döneme iliskin büyüme rakamlari için pozitif bir tablo sundu.

           Hizmet Sektöründe olumlu görünüm sürüyor

           SAMEKS Hizmet Endeksi; 2017 yili Mart ayinda, bir önceki aya göre 2,8 puan azalarak 50,0 degerine geriledi. Is Hacmi (2,1 puan), Satin Alim (3,8 puan), ve Istihdam (4,7 puan) alt endekslerinde gerçeklesen azalislar, hizmet sektöründe gözlenen yavaslamanin en önemli belirleyicileri oldu. Önceki aya göre 2,8 puan azalmis olmasina karsin; Hizmet Endeksi’nin 50,0 seviyesinde gerçeklesmesi, sektöre yönelik olumlu görünümün sürdügüne isaret ediyor.

          TÜRKIYE EKONOMISI

          2017 yili Mart ayi içerisinde Türkiye ekonomisine iliskin açiklanan veriler, Türkiye ekonomisindeki pozitif görünümün sürdügüne isaret etti.

          Ithalat, ihracat ve dis ticaret açigi artti

          2017 yili Ocak ayinda ihracat, önceki yilin ayni ayina göre %18,1 oraninda artarak 11,3 milyar dolara yükselirken, ithalat da %15,9 artarak 15,6 milyar dolar olarak gerçeklesti. Ithalatin ihracattan hizli bir artis sergilemesi bu dönemde dis ticaret açiginin önceki yilin ayni ayina göre %10,3 artmasina neden oldu.

          Cari açik yükseldi

          2017 yili Ocak ayina ait cari islemler açigi, bir önceki yilin Ocak ayina göre 561 milyon dolar artarak 2,8 milyar dolar olarak gerçeklesti. Böylece yilliklandirilmis bazda cari islemler açigi 33,2 milyar dolar seviyesine yükseldi.

          Sanayi üretimi artmaya devam ediyor

          Büyümenin öncü göstergelerinden sanayi üretimi, 2017 yili Ocak ayinda, önceki aya göre %1,3 oraninda artis kaydederken; yillik bazda ise %2,6 oraninda artti. Önceki yilin ayni ayina göre saglanan bu artis, yilin ilk çeyregine yönelik büyüme orani için olumlu bir izlenim verdi.

          Issizlik oranlarindaki artis 8. ayinda

          Kasim, Aralik ve Ocak dönemlerinin ortalamasi alinarak hesaplanan Aralik 2016 dönemi issizlik rakamlari, geçtigimiz aya göre 0,6, önceki yilin ayni ayina göre ise 1,9 puan artarak arindirilmamis veriye göre %12,7 seviyesinde gerçeklesti. Böylece issizlik oranindaki artis trendi 8. ayina ulasti, %12,7’lik bu oran son 81 ayin en yüksek issizlik orani olarak kayitlara geçti.

          Enflasyon çift hanede

          TÜFE, 2017 Subat ayinda bir önceki aya göre %0,81 artarken, bir önceki yilin ayni ayina göre ise %10,13 artis gösterdi. Böylece manset enflasyonda 2012 yilindan beri ilk defa çift haneli seviyeye çikildi.

          DÜNYA EKONOMISI

          2017 yili Mart ayinda küresel ekonominin baslica gündem maddesi FED’in faiz artirimi olurken; Avro Bölgesi, Ingiltere ve Çin ekonomisindeki gelismeler de yakindan takip edildi. 

          Mart ayinda gerçeklestirdigi toplantisinda politika faizini 25 baz puan artirarak %0,75 ila %1,0 araligina çeken FED, 2017 yili içerisinde iki kez daha faiz artirimina gidilecegi öngörüsünü ise yineledi.

          Avro Bölgesi’nde ise, Mart ayinda açiklanan veriler ekonomideki toparlanma sürecinin devam ettigine isaret ederken, Avrupa Merkez Bankasi (ECB) beklentiler paralelinde para politikasinda herhangi bir degisiklige gitmedi.

          Diger yandan, Ingiltere’nin Avrupa Birligi’nden çikis sürecini baslatacak olan Lizbon Anlasmasi’nin 50. maddesinin 29 Mart 2017 tarihinde yürürlüge girecegi açiklanirken, 2 yil sürecek müzakere sürecinde taraflarin, basta ticaret olmak üzere, çikis kosullari üzerinde anlasmasi öngörülüyor.

          Küresel büyüme zayif ve kirilgan görünüm sürdürüyor

          Son 3 yila iliskin veriler baz alindiginda 2017 yili Subat ayinda ilk kez dis ticaret açigi veren Çin ekonomisinde ise; hizli bir artis kaydeden ithalat iç talepteki canlanmaya isaret ederken, Ocak-Subat döneminde %6,3 artis kaydeden imalat sanayii PMI verisi oldukça olumlu bir tablo sundu.

          Özetle; ABD öncülügünde gelismis ekonomilerde ekonomik aktivitenin bir miktar ivme kazandigi görülürken, küresel büyüme zayif ve kirilgan görünümünü sürdürüyor.

 

Önceki Haber Sonraki Haber