Haberler
Lojistik Merkez Konya’nın Potansiyelini Ortaya Çıkaracak
            Müstakil Sanayici ve Is Adamlari Dernegi (MÜSIAD) Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, Basbakan Binali Yildirim ve Ulastirma, Denizcilik ve Haberlesme Bakani Ahmet Arslan’in katilimiyla temeli atilacak olan Konya - Kayacik Lojistik Merkez’le ilgili degerlendirmelerde bulundu.

            Basbakan Binali Yildirim ve Ulastirma, Denizcilik ve Haberlesme Bakani Ahmet Arslan’in katilimiyla temeli atilacak olan Konya - Kayacik Lojistik Merkez’le ilgili degerlendirmelerde bulunan MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, bugün itibariyle Lojistik Merkez projesinin Konya için olmazsa olmaz bir yatirim haline geldigini söyledi. MÜSIAD Konya’nin kentin gelecegine isik tutacak birçok projeye imza attigini vurgulayan Baskan Okka,  “uzun yillardir çalistigimiz ve devlet projesi haline dönüsen Lojistik Merkez projemizle ilgili ilk kazmayi nihayet vuruyoruz. Bu adim MÜSIAD Konya ailesini oldukça memnun etmistir” dedi.

            Temeli atilacak olan Konya Lojistik Merkez projemizi 2005 yilinda filizlendigini kaydeden Okka, “Konya Lojistik Merkez projemizi hazirlayarak gerekli mercilere ilettik. TCDD, Konya’da Lojistik Merkez Projemizi 2005 yillarinda 300 bin metrekarelik bir alanda yatirim planina aldi. MÜSIAD Konya olarak süreci yakindan takip etmek ve gerekli müdahalelerde bulunulmasi için Lojistik Komitemizi kurduk. 6. Dönem Baskanimiz Dr. Lütfi Simsek’in baskanliginda kurdugumuz komite 200’ün üzerinde ziyaret gerçeklestirdi. Komitemiz Konya’nin Lojistik Merkezine ihtiyaci oldugunu kapi kapi dolasarak anlatti. Komitemiz, 300 bin metrekarelik bir alanin sadece yük indirme bindirme istasyonuna yetecegini, ilerleyen dönemlerde bu alanin lojistik merkez olarak yetersiz kalacagini yaptigi çalismalarla ortaya koydu. Konya’nin kanaat önderleriyle Ankara’da gerçeklestirdigimiz ziyaretlerde Lojistik Merkezin büyütülmesi talebinde bulunduk. Ardindan TCDD çalismasini tekrar gözden geçirerek, Lojistik Merkez alaninin önce 1 milyon metre kareye çikartilmasi daha sonra ise 1 milyon 350 bin metre karelik bir alana çikarma kararini aldi. Bu süreç içerisinde Lojistik Komitemiz önemli çalismalarin altina imza atti. Çok sayida toplanti ve konferanslar düzenledik. Bunlara örnek verecek olursak; Konya’da dönemin Disisleri Bakani Ahmet Davutoglu beyin de katilimiyla Lojistik Türkiye Istisare Toplantisini gerçeklestirdik. Daha sonra MEVKA’nin da destegi ile ‘TR 52 Konya- Karaman Bölgesi Lojistik Strateji Plani Ön Hazirlik Raporunu’ yayinladik. Mersin’de Dönemin Ekonomi Bakani Zafer Çaglayan, Disisleri Bakani Ahmet Davutoglu, Mersin, Konya, Karaman Valileri ile bu 3 ilin milletvekilleri, Belediye Baskanlari ve isadamlarinin katilimlariyla Konya-Karaman-Mersin Lojistik Bulusmasini gerçeklestirdik. Bu toplantilarla sinirli kalmayarak projemizin hayata geçmesi için çalismalarimizi sürdürdük. Süreç bekledigimizden de uzun oldu. Bu süreç bizleri umutsuzluga sürüklemedi. Merakla bekledigimiz haber ise Aralik 2016 tarihinde geldi. Kentimize büyük katki saglayacak olan Konya Lojistik Merkezi’nin ihalesi gerçeklestirildi. Temeli atilacak olan Lojistik Merkez Projesi, sadece Konya’nin degil bölgemizdeki tüm sehirlerin ihracatini artiracaktir.  Projenin baslangicindan itibaren bugüne kadar emegi geçen ve tüm çalismalarinda esitlik ilkesi ile Konya’nin menfaatlerini göz önünde bulunduran MÜSIAD Konya önceki Dönem Baskanlarimiza, yönetim kurulu üyelerimize ve komitede görevli arkadaslarimiza tesekkürlerimizi sunuyoruz. Ayrica, projenin hayata geçmesinde büyük katkisi olan Cumhurbaskanimiz Sayin Recep Tayyip Erdogan ve Basbakanimiz Sayin Binali Yildirim beye, Bakanlarimiza, Valilerimize, Milletvekillerimize, Belediye Baskanlarimiza, Oda ve Dernek Baskanlarimiza, tüm kamu kurum ve kuruluslarimiza, basta sahsim olmak üzere MÜSIAD Yönetim Kurulum ve üyelerimiz adina tesekkürlerimi sunuyorum.

            MÜSIAD Konya olarak bundan sonra da ayni düsüncelerle hareket etmeye devam edecegiz. Amacimiz; Konya’nin gelisimine katki saglayip, gelisme hizina ivme kazandirmaktir” dedi.  

Önceki Haber Sonraki Haber