Haberler
KUZEY KIBRIS-KONYA EKONOMİ ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

MÜSIAD Konya Subesi, K.K.T.C. Ekonomi Sanayi ve Ticaret Bakani Sunat Atun’un katilimlariyla K.K.T.C.–Konya Ekonomi Çalistayi düzenledi. Moderatörlügünü Selçuk Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Topçuoglu’nun yaptigi çalistaya MÜSIAD ve Kuzey Kibris’tan gelen çok sayida katilimcinin yani sira, Konya Ticaret Odasi, Konya Sanayi Odasi, Konya Ticaret Borsasi, DSYB yetkilileri ve MEVKA da istirak etti. Çalistay, MÜSIAD Konya Subesi ev sahipliginde Kizilören Kuruçesme Kervansarayi’nda gerçeklestirildi.

MÜSIAD Konya Subesi tarafindan organize edilen ve Mevlana Kalkinma Ajansi Yatirim Destek Ofisi tarafindan Konya’da Yatirim Ortami ve K.K.T.C.- Konya Ekonomik Iliskileri konulu sunumun gerçeklestirilmesiyle baslayan ekonomi çalistayinda Kuzey Kibris ve Konya’dan programa katilan yetkililer Kuzey Kibris ve Konya’nin ekonomik isbirligini artirmaya yönelik yeni çalismalarin yürütülmesi ve bu dogrultuda projeler üretilmesi konusunda fikir alisverisinde bulundu.

Çalistayin ardindan degerlendirmelerde bulunan MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek, “MÜSIAD Konya Subesi olarak gerçeklestirdigimiz bu çalistayla, Kuzey Kibris ile Konya arasindaki ticareti, ihracati, yatirimlari artirmayi amaçliyoruz. Rakamlara baktigimizda Kuzey Kibris ve Konya arasindaki ticaret hacminin arzu ettigimiz seviyede olmadigini görüyoruz. Türkiye’nin Kuzey Kibris’a olan ihracati yaklasik 1,2 milyar dolardir. Bu rakamla Kuzey Kibris en fazla ihracat yapilan ülkeler siralamasinda otuz birinci sirada yer almaktadir. Konya’nin ise Kuzey Kibris’a olan ihracati 16 milyon dolardir. Bu rakamla Kuzey Kibris en fazla ihracat yaptigimiz yirmi altinci ülke olarak karsimiza çikmaktadir. Ithalatimiza baktigimizda ise Türkiye, Kuzey Kibris’tan 80 milyon dolar ithalat yapmakta ve en fazla ithalat yaptigimiz doksan üçüncü ülke konumunda yer almaktadir. Konya’nin ise Kuzey Kibris’tan 49 bin dolar ithalat yaptigini ve bu sonuçla en fazla ithalat yaptigimiz ülkeler arasinda seksen yedinci sirada yer aldigini görüyoruz. Bu sonuçlarin gerek iki ülke arasindaki ve gerekse de Kuzey Kibris-Konya arasindaki dern tarihi, kültürel ve kardeslik baglariyla uyusmadigini, ticaretimizin çok daha ileri düzeyde olmasi gerektigini ifade etmek istiyoruz. Çünkü bizim için Kuzey Kibris’in yeri ve önemi farkli. Biz iki bölgenin sadece ekonomik anlamda degil kültürel anlamda da iliskilerin daha iyi seviyede olmasi gerektigini düsünüyoruz. Gerçeklestirdigimiz çalistayi Kuzey Kibris ile Konya arasinda yeni ticaret alanlarinin olusturulmasi açisindan son derece önemli bir adim olarak görüyoruz. Önümüzdeki aylar içerisinde hem bu çalistayin devami mahiyetinde olacak toplanti hem de iki bölge isadamlarinin is görüsmeleri yapabilecegi bir organizasyon yapmayi planliyoruz. Çalistayin son derece olumlu geçtigini ve bugünden itibaren ekonomik iliskilerimizin katlanarak artacagina inaniyoruz” ifadelerini kullandi.

K.K.T.C. Ekonomi Sanayi ve Ticaret Bakani Sunat Atun da, “Konya hem tarim alaninda hem de sanayi alaninda gelismis bir sehir konumunda. Temaslarimiz esnasinda edindigimiz izlenim son derece olumlu. Bu çalistayin da Kuzey Kibris ile Konya arasinda bir ticaret köprüsü olacagina inaniyorum. Iki bölge arasinda birçok konuda ticaret ve yatirim firsatlari mevcut. Bizler de bu firsatlari degerlendirmek, gerek ekonomik gerekse de kültürel anlamdaki iliskilerimizi gelistirmek amaciyla buradayiz. Son on yilda Türkiye’nin ekonomik anlamda yakaladigi büyümeyi takdirle izliyoruz. Aldigimiz bilgiler isiginda Konya’nin da sehir olarak bu büyümeden gereken payi aldigini ve hizla büyüyen bir ekonomik yapiya büründügünü görüyoruz. Konya üretim konusunu benimsemis ve uygulamada da çok basarili olmus bir sehir. Isadamlarimizin bundan sonra Konya’ya daha sik gelmeleri ve daha fazla ticaret yapmalari için bakanlik olarak elimizden geleni yapacagiz.

Bizler ülke olarak üretim konusunda kendimizi zayif olarak görüyoruz. Sanayicilerimizin bu konuda Konyali sanayicilerden ögrenecegi pek çok konu var. Bunun yani sira turizm konusunda da ortak çalismalar yürütmek istiyoruz. Anavatanimiz Türkiye’nin ve bütün sehirlerinin her anlamda büyümesi bizlere ayrica gurur veriyor.  Çünkü güçlü Türkiye, güçlü Kuzey Kibris demektir” seklinde konustu.

Çalistay, MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek’in K.K.T.C. Ekonomi Sanayi ve Ticaret Bakani Sunat Atun’a hediye takdimi ve toplu fotograf çekiminin ardindan son buldu. 

06.08.2015

Önceki Haber Sonraki Haber