Haberler
KONYALILAR GELENEKSEL İFTAR PROGRAMINDA BİRARAYA GELDİ

 

MÜSIAD Konya Subesi, Konya Serbest Muhasebeci ve Mali Müsavirler Odasi, Ticaret Odasi, Sanayi Odasi ve Ticaret Borsasi tarafindan “Birlikte Konya’yiz” sloganiyla her yil düzenlenen Geleneksel Konyalilar Iftar Bulusmasi programinin 12’incisi 62,63,64’üncü Dönem Hükümetleri Basbakan’i ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoglu’nun onur konugu olarak katildigi organizasyonla gerçeklestirildi. Programa Ankara’da görev yapan Konyalilarin yani sira, Konya Valisi Yakup Canbolat, Afrika Büyükelçileri, Orman ve Su Isleri Bakan Yardimcisi Harun Tüfekçi, Büyüksehir Belediye Baskani Tahir Akyürek, AK Parti Konya Il Baskani Musa Arat, AK Parti Konya Milletvekili Muhammed Ugur Kaleli, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sahin, sivil toplum kurulusu ve is dünyasi temsilcileri, yerel ve ulusal basin mensuplari ile çok sayida davetli katildi.

Iftar yemeginin ardindan programin açilis konusmasini yapan MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, “Körfez bölgesinde yasanan gelismeleri üzüntü ile takip ediyoruz. Özellikle ifade etmek isterim ki, teröre destek bahanesi ile Katar, uluslararasi platformlarda hedef gösterilmekte ve Islam ülkeleri arasinda nifak tohumlari ekilmektedir. Müslümanin Müslümana düsman edilmeye çalisildigi açikça ortadayken, birlik ve beraberlige daha da fazla ihtiyaç duydugumuz su günlerde, körfez ülkelerini bu oyuna gelmemeleri konusunda uyariyoruz. MÜSIAD Konya olarak, dost ve kardes Katar’in yaninda oldugumuzu bir kez daha ifade ediyorum. Ülkemiz, kriz ve çatismalarin yasandigi, zorlu bir cografya da yer almaktadir. Bir yandan terörle mücadele ederken, bir yandan da, bu zorlu cografyada devraldigimiz mirasin geregini yerine getirmeye gayret ediyoruz. Bütün bu zorluklara ragmen, hedefimizden sapmadan ilerleyecegimize inaniyoruz. Bizim için 2017 yilinin birinci çeyreginde gerçeklesen yüzde 5’lik büyüme oldukça önemliydi. Dünya ekonomilerindeki olumsuz havaya ragmen Türkiye ekonomisinin bu yilinin ilk çeyregindeki büyüme orani bizleri son derece umutlandirmistir. Açiklanan bu veriler her alanda kendisini ispatlayan ülkemizin ekonomi alaninda da varim dediginin bir kanitidir.

15 Temmuz’daki agir süreci geride birakan ülkemizin, ekonomik moral olarak bu verilere çok ihtiyaci vardi. Pek çok yatirimciya ve uluslararasi sermayeye ülkemize yatirim yapmasi açisindan önemli bir güven verecektir. Ekonomimizdeki büyümenin önümüzdeki dönemlerde daha da artmasi ve sürdürülebilir hale gelmesi için reel sektörü destekleyen, üretimi ve ihracati önceleyen, büyüme ve istihdami önemseyen reformlarin bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir. Saglanan istikrar sürekli hale gelmelidir. Büyük ve güçlü Türkiye yolunda bizleri güzel günlerin bekledigi unutulmamalidir. Dünya ekonomi piyasalarinda yasanan pek çok olumsuzluga ragmen, üretmekten vazgeçmeyen ve ülkemizin büyümesinde kilit rol oynayan sanayicilerimizi ve isadamlarimizi buradan bir kez daha kutluyorum.  

Istanbul Sanayi Odasi tarafindan her yil açiklanan Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kurulusu listesinde Konya’nin 9 firma ile temsil edilmesi bizleri memnun etse de bu sayiyi yeterli bulmadigimizi ifade etmek istiyorum. ISO 500 listesine giren firma sayimizin önümüzdeki yillarda katlanarak artmasi en büyük temennimizdir. Bu vesile ile listeye girerek sehrimizi temsil eden firmalarimizin tüm yönetici ve çalisanlarini tebrik ediyor, basarilarinin devamini diliyorum.

MÜSIAD Konya olarak, is adamlari ve kentimiz için son derece önemli olan Is seyahatlerimizi sürdürmeye ve yeni açilimlar saglamaya devam ediyoruz. Ekonomimizde yasanan bu gelismelere destek olarak ihracatçilarimiz için MÜSIAD Konya olarak bizde, yeni pazar arayislarini sürdürmekteyiz. Özellikle “Hedef Afrika” sloganiyla hareket ederek Afrika ülkeleriyle ikili iliskilerimizi her alanda artirmaya yönelik çalismalarimiz devam etmektedir. MÜSIAD Konya, sehrimizin ihtiyaç duydugu ve ekonomik yapisini güçlendirecek projeler hazirlamaya, devam eden projelerinde takipçisi olmaya devam edecegini buradan bir kez daha ilan ediyorum.

Cenab-i Hakk’a sükürler olsun ki, olsun ki, her sene Ramazan ayinda, bereketli iftar sofralarimiz vesilesiyle, “Birlikte Konya“ olmanin güzelligini, kardeslik halkasini, paylasmayi ve tanisip kaynasmayi yeniden tecrübe etme imkâni buluyoruz” ifadelerini kullandi.

Konya Serbest Muhasebeci Mali Müsavirler Odasi Baskani Seyit Faruk Özselek’te yaptigi konusmada “Yerli ve milli durusumuzla tüm Türkiye’ye örnek olduk çünkü biz Konya’yiz. Hiç unutmayacagimiz 15 Temmuz karanlik bir gece ama dik bir durus sergileyen büyük ve yeni Türkiye o gece de yine en güçlü destegi biz Konya olarak verdik vermeye de devam edecegiz” diye konustu.

Türk Islam medeniyetinin ilk merkezinin cografyada Konya oldugunu ifade eden Konya Büyüksehir Belediye Baskani Tahir Akyürek’te “Bu topraklarin vatan kilinmasindaki sehirler açisindan Konya’dir. 1200’lü yillarin en muhtesem Türk sehri kabul edilen Konya’mizi geçmisi kadar görkemli bir gelecege hazirlamakta bütün kurum ve kuruluslar olarak bizlerin görevidir” seklinde konustu. 

Dünyanin büyük bir uluslararasi sistem krizi içerisinde oldugunu dile getirerek konusmasina baslayan Eski Basbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoglu ise “Bir tarafta gelecegi alti ay önce görev basi yapmasina ragmen önümüzdeki dönemde yasadigimiz sorusturmalarla nereye gidecegi, ne olacagi belli olmayan bir Amerikan sistemi ve Amerikan Baskani etrafindaki tartismalar, diger taraftan 3-4 ay önce seçim yapmasina ragmen hükümeti kuramamis Hollanda ve yeni seçim yapmasina ragmen istikrara kavusamamis Ingiltere ve Brexit uygulamasiyla nereye gidecegi belli olmayan bir Avrupa Birligi. Öbür tarafta bütün biriken gücüne ragmen hala uluslararasi sistem içindeki baris gücü rolünü oynayamayan Asya ve dünya sisteminde ekonomik mali siyasi olarak büyük bir krizin büyük görüntülerin yansimasi. Öbür tarafta son olarak Katar krizinde ortaya çiktigi gibi her an birbiriyle çatismaya hazir gibi görünen Sünni - Sii ayrimindan sonra simdi Sünniler arasinda Katar’da Körfez’de yasanan ayrismalarla daha da atomize edilmis bir Islam Dünyasi ve bunun merkezinde bütün krizlerin ortasinda bir sene önce hain bir çetenin tesebbüsüyle suikastina maruz birakilmak istenen bu aziz ülke. Iç içe geçmis krizler halkasi içindeyiz” dedi.           

MÜSIAD’in kuruldugu dönemde muhalefetin odaginda yer aldiklarini kaydeden Davutoglu, 28 Subat’ta bilim adamlari olarak basörtüsü gibi birçok meselede baskiyla karsilastik. O günkü ideallerimizi son 14 yilda ne kadar hayata geçirdigimizi her yil sorgulamak ve muhasebe etmek durumundayiz. Çünkü 14 yildir insa edici bir faaliyetin içindeyiz. Bu insa ettigimiz faaliyetten daha zorlu bir yol var. Hepimizin en saglam ahlaki ilkeleri, en iyi donanimla bezeyerek, bu yola devam etmesi gerekiyor. Sahip oldugumuz güç ne olursa olsun, o gücü nefsimizle terbiye edecegiz. Sonra o gücü ahlak temelinde zirhla kusatarak, millete bir merhem olarak sunacagiz”

Büyük Türkiye insasindan bahsedeceksek önce ve mutlaka devlette vicdani, adaleti, merhameti insa etmenin gerekli oldugunu da ifade eden Ahmet Davutoglu, “Ehliyeti, liyakati bürokrasiye hakim kilacagiz. Sonra bu konuda yanlis is oldugunda, yanlis bir sey yapildiginda susmayan ve cesaretle konusan ilim adamlarini yetistirecegiz. Milleti irsat eden, yurtdisina kaçip da oradan güya bir takim ünvanlar kullanarak bu millete suikast yapan degil. Milletin içinde yasayan, milletin içinde gerekirse ölmeyi göze alan ama bu topraklari terk etmeden hakki, hikmeti, irfani teblig eden ilim adamlarina ihtiyacimiz var” diye konustu.

Program, MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, Konya Serbest Muhasebeci ve Mali Müsavirler Odasi Baskani Seyit Faruk Özselek, Ticaret Odasi Baskani Selçuk Öztürk, Sanayi Odasi Baskani Memis Kütükçü, Ticaret Borsasi Baskani Hüseyin Çevik, Eski Basbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoglu’na hediye takdimi ve toplu fotograf çekimi ile son erdi. 

Önceki Haber Sonraki Haber