Haberler
Konyalılar 14. Birlikte Konya’yız İftar Programında Biraraya Geldi

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şubesi, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Sanayi Odası, Ticaret Odası ve Ticaret Borsası tarafından “Birlikte Konya’yız” sloganıyla her yıl düzenlenen Geleneksel Konyalılar İftar Buluşması programının 14’üncüsü Ankara Demirspor Tesislerinde gerçekleştirildi. Programa, Ankara’da görev yapan Konyalıların yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Başkanı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, Milletvekilleri Ziya Altunyaldız, Gülay Samancı,  Selman Özboyacı, Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, sivil toplam kuruluşları ve iş dünyası temsilcileri, önceki dönem milletvekilleri, yerel ve ulusal basın mensupları ile çok sayıda davetli katıldı.

İftar yemeğinin ardından programın açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka, “ekonomik anlamda çok da parlak olmayan bir süreçten geçiyoruz. Eksiklerimiz olduğu kadar, yoğun bir kuşatma ve saldırıya da maruz kaldığımız gerçeği kesinlikle göz ardı edilmemeli. Bin yıldır, elbirliği ile, verdiğimiz her mücadeleden başımız dik, alnımız ak çıktıysak; bugün de birlik ve beraberliğimizden öndün vermeden başarırız.Konya sanayisi, ekonomideki yaşanan sıkıntılara rağmen ülke ekonomisine oldukça büyük katkı vermektedir. Konya’nın ihracatı, bu yılın ilk 4 aylık verilerine göre Türkiye ortalamasının yaklaşık 6 katı büyüme göstermiştir. Gelişen ve büyüyen Türkiye’de şehrimiz, daha çok yatırımı, daha çok gelişmeyi hak etmektedir. Şehrimizin ihtiyaç duyduğu ve ekonomik yapısını güçlendirecek projeler hazırlanmalı, devam eden projelerin de tamamlanıncaya kadar takipçisi olunmalıdır” dedi. 

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Karabacak ise “Kadim şehrimiz Konya’mıza, hızlı ulaşan ve hızlı ulaşılabilen bir il yapmak için çevre yollarımızın, metromuzun, lojistik merkezimizin, liman bağlantı çalışmalarının hızlandırılmasını istiyoruz. Ülkemiz ve bölgemizin gıda üssü olmayı kendine hedef seçen Konya, aynı zamanda bir sanayi, turizm ve ticaret şehri olma kararlılığındadır. Gelin birlik olalım, birlikte yürüyelim ve bu sayede yollar kısalsın, yükler hafiflesin. Bu bağlamda Konya’mızın projelerinin tamamlanarak ve artırılarak sürdürülebilmesi kuşkusuz hepimizin bir borcudur ve bizlere sorumluluk yüklemektedir. “Birlikte Konya” olarak, Konya’ya değer verecek her projenin arkasında olacağımızı ve yeni projeler üretmeye devam edeceğimizi huzurlarınızda bir kez daha tekrarlıyorum. Konya olarak büyük Türkiye olma yolunda üretmeye ve büyümeye ara vermeden devam ediyoruz” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’da “Konya bir payitaht şehir. Anadolu’nun kurucu şehri. Türklerin Anadolu’daki en önemli başkentlerinden birisi. Bizler de o başkentin çocukları olarak her zaman ülkemizi geleceğe taşımak için birlik ve beraberlik ve Hz. Pir’den aldığımız hoşgörü ruhuyla, Şehrimizi dünyanın en güzel şehirlerinden birisi haline getirmek için gece gündüz çalışıyoruz. Bu konuda özellikle Ankara’da yaşayan bürokrasinin her kademesindeki hemşehrilerime teşekkür ediyorum. Ne zaman Konya meselesi gündem olsa sizlerden her zaman destek aldık. Allah hepinizden razı olsun” dedi.

Programda son olarak kürsüye gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta’da “Şu anda dünyanın en çok ihtiyacı olan şey insanların barış, huzur ve güven içinde birbirlerine merhametle, sevgiyle muamele etmesidir. Sadece ülkemiz için sadece Konya için değil, bütün dünyanın barışı ve huzuru için el birliğiyle çalışmamız gereken bir dönemdeyiz. Bütün mazlum coğrafyaların ümidi olmuş bir ülkenin temsiliyeti görevini yapan, yerine göre sorumluluk sahibi olan, insiyatif alan Konyalılar olarak hepimizin vazifesi ağır ve sorumluluğu da büyük” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından program hediye takdimi ve günün anısına fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Önceki Haber Sonraki Haber