Haberler
KONYALI SANAYİCİLERDEN İRAN PAZARINA DEV ADIM

MÜSIAD Konya Subesi öncülügünde ülkemizin ve sehrimizin 2023 ihracat hedeflerine katkida bulunmak ve Iran’a uygulanan uluslararasi ambargonun kaldirilmasinin ardindan olusacak pazardan Konyali sanayicilerin de pay almalarini saglamak amaciyla 06-11 Kasim tarihleri arasinda çesitli sektörlerde faaliyet gösteren 27 Konyali sanayici ve isadaminin katilimi ile gerçeklestirilen Iran Yurtdisi Is Gezisi son buldu. Konya Sanayi Odasi ve Konya Ticaret Odasi temsilcileri ve üyelerinin de içinde yer aldigi heyet Tahran ve Tebriz sehirlerini kapsayan ve 5 gün süren temaslarin ardindan yurda döndü.

MÜSIAD Konya heyeti, Iran temaslari esnasinda ülkemizin Tahran Büyükelçisi Riza Hakan Tekin, Tahran Ticaret Atesesi Himmet Geris, Tahran Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Samil Öçal ve Tebriz Baskonsolosu Güven Begeç’i makamlarinda ziyaret ederek Iran ile genelde Türkiye ve özelde de Konya arasindaki ekonomik iliskiler, Iran’daki yatirim ortamlari ve Iranli isadamlari ile yeni isbirligi imkânlari hakkinda bilgiler aldi. Ayrica Tahran Ticaret Atesesi Himmet Geris ve Tebriz Baskonsolosu Güven Begeç, MÜSIAD Konya heyetine Tahran ve Tebriz temaslari boyunca ev sahipligi yapti.

MÜSIAD Konya Heyeti, 5 gün süren Tahran ve Tebriz temaslari kapsaminda aralarinda Medikal, Endüstriyel Gida, Insaat, Otomotiv Yedek Parçalari, Makine, Metal, Maden, Enerji, Tekstil-Deri ve Hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren 150’ ye yakin Iranli firma yetkililerinin katilimiyla gerçeklestirilen B2B is görüsmelerine de katilim sagladi. Konyali isadamlari heyeti B2B is görüsmeleri kapsaminda Iranli isadamlari ile 300 ’ün üzerinde is görüsmesi gerçeklestirdi. Tahran Büyükelçisi Riza Hakan Tekin ile çalisma kahvaltisinda bir araya gelen heyet ayrica Tebriz Baskonsolosu Güven Begeç’in kendileri adina verdigi yemekte Iranli isadamlari ve STK Temsilcileri ile de istisarelerde bulundu.

MÜSIAD Konya Heyeti, Iran protokol ziyaretleri kapsaminda Tahran Ticaret Odasi (TCCIMA) Baskan Yardimcisi Mohammad Reza Bakhtiari, Tebriz Ticaret Odasi Baskani Samet Hasanzade ve Tebriz Belediye Baskani Sadegh Najafi’yi ziyaret ederek karsilikli görüs alisverisinde bulundu. Tahran ve Tebrizli yetkililerden Iran’daki yatirim firsatlari, yeni isbirlikleri ve Türk isadamlarina sunulan kolayliklar hakkinda bilgiler alan MÜSIAD Konya heyeti, Iranli yetkililere de Konya’daki yatirim ortamlari, yabanci yatirimcilara sunulan kolayliklar ve Konya sanayisi ile ilgili detayli bilgiler vererek Iranli isadamlarini ticaret yapmak üzere Konya’ya davet etti. Temaslar esnasinda Tahran ve Tebrizli yetkililerle genelde Türkiye ve özelde Konya olarak karsilikli ticaretin yeterli olmadigi, ortak tarih, kültür ve geçmise sahip iki ülkenin ekonomik iliskilerinin daha iyi olmasi gerektigi ve yeni dönemde ekonomik iliskilerin gelistirilmesi için çalismalarin yürütülmesi noktasinda görüs birligine varildi. MÜSIAD Konya Heyeti protokol temaslarinin yani sira kültürel geziler kapsaminda önemli tarihi mekanlari da ziyaret etti.

Iran Yurtdisi is gezisinin ardindan degerlendirmelerde bulunan MÜSIAD Konya Subesi Dis Iliskiler Komisyonu Baskani Hifsi Soydemir, “MÜSIAD Konya Subesi olarak, ülkemizin ve sehrimizin 2023 ihracat hedeflerine katki saglamak amaciyla belirli araliklarla yurtdisi is gezileri düzenliyoruz. Konya Sanayi Odasi ve Konya Ticaret Odasi üyelerinin de katilimlariyla gerçeklestirdigimiz Iran yurtdisi is gezimizdeki amacimiz da uygulanan uluslararasi ambargonun kaldirilmasinin ardindan olusacak Iran pazarindan Konyali sanayicilerimizin daha fazla pay alabilmelerini saglamak ve sehrimizin ticaretine katkida bulunmaktir. Temaslarimizin çok olumlu geçtigini ve sehir olarak bu gezinin önümüzdeki aylarda olumlu yansimalarinin olacagina inandigimizi özellikle belirtmek istiyoruz.Tahran ve Tebriz’deki temaslarimiz boyunca Iranli ekonomi yetkilileri ve isadamlarina Konya’mizi ve Konya sanayimizi anlatma ve Iranli isadamlarini da is görüsmeleri yapmak üzere sehrimize davet etme firsati bulduk.Iranli sanayici ve isadamlari ile yaptigimiz ikili is görüsmelerini yogun katilimla ve son derece olumlu bir atmosfer içerisinde gerçeklestirdik. Pek çok konuda ortak geçmise sahip olan ve bölgede etkin rol oynayan iki ülke ticaretinin istenilen düzeyde olmamasi bizler için üzücü bir durum. MÜSIAD Konya Subesi olarak düzenledigimiz bu gezinin, Konyali sanayicilerimizin yeni dönemde Iran ile yapacaklari ticarette bir köprü olacagina inaniyoruz. Is dünyasinin aktörleri olarak, Haziran ayindan bugüne kadar ülkemizdeki siyasi belirsizlik ortamindan dolayi ekonomik anlamda yasadigimiz kayiplarimizin telafi edilmesi adina da bu geziyi bir sans olarak degerlendiriyoruz. 1 Kasim seçimleri yakaladigimiz istikrarin ekonomik anlamda da sonuçlarini vermesi adina hepimize büyük sorumluluklar düsmektedir. Bu noktada gerek sehrimizin ve ülkemizin 2023 ihracat vizyonuna katkida bulunmak, gerekse de Konyali sanayicilerimize yeni pazarlar açmak adina önümüzdeki dönemde yurtdisi is gezilerimizin devam edecegini ifade etmek istiyoruz” seklinde konustu.

Konya Sanayi Odasi Baskan Vekili Mustafa Veli Tekelioglu ise, “Son dönemde hem ülke olarak hem de sehir olarak ihracat rakamlarimizda ülkemizde yasanan siyasi belirsizlik ortamindan ve özellikle de Ortadogu’da yasanan savas ve kaos ortamindan kaynaklanan bir düsüs söz konusu. Konya Sanayi Odasi olarak, hem bu kaybin giderilmesi hem de yeni pazarlara ulasilmasi adina düzenlenen bu geziyi son derece anlamli buluyoruz. Böyle bir dönemde düzenlenen Iran yurtdisi is gezisinin Konyali sanayicilerimiz için yeni bir moral kaynagi olmasi en büyük arzumuzdur. Konya Sanayi Odasi olarak önümüzdeki dönemlerde sehrimizin ekonomi aktörleri ile birlikte ülkemizin ve sehrimizin gelecegi adina isbirligi içerisinde olmaya devam edecegimizi belirtmek istiyoruz” ifadelerini kullandi.

Konya Ticaret Odasi Meclis Üyesi Mustafa Öztas da, “Ülke ve sehir olarak 2023 yili ihracat hedeflerimiz hepimizin malumudur. Sehir olarak ülkemizin 2023 ihracat vizyonunda kendine koydugu 500 Milyar Dolarlik ihracat hedefine 15 Milyar Dolar katki yapabilmek için bütün isadamlarimiza daha büyük görevler düsüyor. Bu noktada sadece üretmek yetmiyor; isadamlari olarak ayni zamanda ürettigimiz ürünleri satmak ve her geçen gün rekabetin daha zor hale geldigi küresel pazarlardan daha fazla pay almak, bunun yani sira da yeni pazarlara ulasmak zorundayiz. Uluslararasi ambargonun kaldirilmasinin ardindan olusan Iran pazarini bu kapsamda büyük bir firsat olarak görüyor ve isadamlarimizi bu pazari degerlendirmeye davet ediyoruz. Konya Ticaret Odasi olarak bu gezinin yeni isbirlikleri doguracagina ve önümüzdeki dönemde Iran ile ticaretimizin artmasina vesile olacagina inaniyoruz” ifadelerine yer verdi.

13.11.2015

Önceki Haber Sonraki Haber