Haberler
KONYALI SANAYİCİLERDEN İRAN’A ÇIKARMA

MÜSIAD Konya Subesi, gerek ülkemizin ve gerekse de sehrimizin 2023 yili için kendine belirledigi ihracat hedeflerine katki saglamak amaciyla 06-11 Kasim tarihleri arasinda Iran’a Yurtdisi Is Gezisi düzenleyecek. Iran’in Tahran ve Tebriz sehirlerini kapsayacak ve 5 gün sürecek geziye Konya Sanayi Odasi, Konya Ticaret Borsasi ve Konya Ticaret Odasi üyelerinin de içinde yer alacagi ve aralarinda Medikal, Endüstriyel Gida, Insaat, Otomotiv Yedek Parçalari, Makine, Metal, Maden, Enerji, Tekstil-Deri ve Hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren 27 kisilik sanayici ve is adami katilacak.

Heyet, 5 gün sürecek temaslar esnasinda hem Iranli isadamlari ile B2B is görüsmeleri, fabrika, sanayi siteleri ve serbest bölge ziyaretleri gerçeklestirecek, hem de Iranli yetkililere ve isadamlarina Konya’nin yatirim ortamini da anlatma firsati bulacak. Gezi esnasinda ayrica Türkiye’nin Tahran Büyükelçiligi de Türk Isadami Heyeti için resepsiyon düzenleyecek. Gerçeklestirilecek olan gezi ile uluslararasi ambargonun kaldirilmasinin ardindan yeni olusan Iran pazarindan pay alinmasi, son dönemde Ortadogu’da yasanan savas ve kaos ortamindan dolayi olumsuz etkilenen Konya’nin ihracatina katki yapilmasi, Konya ile Iran arasindaki 81 milyon dolarlik ticaret hacminin artirilmasi ve yeni isbirliklerinin saglanmasi amaçlaniyor. Dis ticaret verilerine göre Konya Iran’a agirlikla Kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, motorlu kara tasitlari, yagli tohum ve meyveler, saman ve kaba yem, alüminyum, dokunabilir maddelerden hazir esya ve mobilyalar, aydinlatma cihazlari, prefabrik yapilar, plastik ve plastik mamülleri ihraç ederken bunun karsiliginda ise Iran’dan kauçuk ve kauçuktan esya, cam ve cam esya, kursun ve kursundan esya, organik kimyasal ürünler, tas, alçi, çimento, tuz, kükürt alçi, kireç ve çimento ithal etmektedir.

Iran Yurtdisi Is Gezisi ile ilgili açiklamalarda bulunan MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek, “Dünya üzerinde ve özellikle de Ortadogu’da yasanan savas ve çatisma ortami hem ülkemizin hem de sehrimizin ihracatini olumsuz etkilemistir. Bunun yani sira 7 Haziran seçimlerinin ortaya çikardigi siyasi belirsizlik ortami da genel anlamda ekonomimize olumsuz yönde etki yapmistir. Yasanan bu gelismeler isiginda is dünyasinin temsilcileri olarak uluslararasi alanda Iran’a uygulanan ekonomik ambargonun kaldirilmasini iki komsu ülke olan Türkiye ve Iran arasindaki ticaret hacmini artiracak olmasi bakimindan çok önemsiyoruz. Ayrica sinir komsumuz olan Iran ile ülkemiz arasindaki kültürel ve tarihi geçmis, nüfusun önemli bir kesiminin Türkçe konusuyor olmasi, Türkiye’ye karsi duyulan sempati ve Avrupali firmalarin Iran pazarinda yeterince bulunmamasi Türk sanayicilerimiz için Iran’i daha da cazip hale getirmektedir. 2023 ihracat hedeflerimize katki saglamak adina gerçeklestirecegimiz bu gezinin, bölgede yasanan olaylar ve ülkemizdeki bes aylik siyasi belirsizlik ortami nedeniyle ihracatta yasadigimiz kaybin telafisi açisindan son derece önemli olduguna ve 1 Kasim seçimleri ile yeniden yakalanan siyasi istikrarin ekonomimize de yansiyacagina inaniyoruz. Milletimizin 1 Kasim seçimleri ile ortaya koydugu istikrar talebinin her alanda bir an önce cevap bulmasi gerekmekte ve millet olarak hepimize büyük sorumluluklar düsmektedir. Ülkemizin gelecegi ve ekonomik anlamda yasadigimiz kaybin telafisi için daha çok çalismali ve daha fazla üretmeliyiz. MÜSIAD Konya Subesi olarak önümüzdeki aylarda meyvelerini alacagimiza inandigimiz is gezimize katilarak destek veren Konya Sanayi Odasi, Konya Ticaret Borsasi, Konya Ticaret Odasi ve Konyali sanayicilerimize tesekkür ediyorum” ifadelerini kullandi.

05.11.2015

Önceki Haber Sonraki Haber