Haberler
Konyalı iş adamları Mısır'a açılıyor

            Misir'da demokratik yollarla seçilen Cumhurbaskani Muhammed Mursi'nin 3 Temmuz 2013'te darbeyle görevinden uzaklastirilmasinin ardindan iki ülke arasinda duraksayan ekonomik iliskileri canlandirmak için Misir'dan ticari bir heyet Konya'ya geliyor.

            Müstakil Sanayici ve Isadamlari Dernegi (MÜSIAD) Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, yaptigi açiklamada, Türkiye'nin ihracatinda Konyali sanayici ve isadamlarinin önemli payi oldugunu söyledi. Ekim ayi ihracat rakamlarinin ülke ekonomisin gücünü ortaya koyduguna dikkati çeken Okka, yakin cografyada yasanan hadiselere ve dünyadaki ekonomik duraganliga ragmen Türkiye ekonomisinin saglam temeller üzerinde büyüdügünü aktardi.

       Okka, geçen ayin ihracat rakamlarinin da bunu teyit ettigini vurgulayarak, ekim ayinda gerçeklestirilen 13,5 milyar dolarlik ihracatin son 10 yilin en yüksek miktari oldugunu animsatti.Konya'nin da ekim ayi ortalamasinin üzerinde performans gösterdigine isaret eden Okka, kentte yüzde 17'lik bir artisla 139 milyon dolarlik ihracat gerçeklestirildigini dile getirdi. Okka, bu yilin 10 ayinda 1 milyar 277 milyon dolarlik ihracat performansinin 2016'nin tüm yilina denk geldigini ifade ederek, söyle devam etti:
       "Konyali sanayici ve is adamlarimiz 181 noktaya ihracat gerçeklestirmektedir. Bunlarin basinda Irak, Almanya ve Cezayir gelmektedir. Sektörel bazda ise en çok ihracatini gerçeklestirdigimiz ürünler; otomotiv endüstrisi, hazir giyim, gida, çelik ve kimyevi ürünlerdir. Konya olarak ekim ayinda Türkiye ortalamasinin üzerinde ivme kazanarak Türkiye ekonomisine katki saglayan önemli bir sehir konumundayiz."

        Konya'nin ihracatini daha da arttirmak için çalismalar yürüttüklerinin altini çizen Okka, Afrika kitasini stratejik hedef olarak belirlediklerini dile getirdi. Okka, birçok büyükelçi ve is adami heyetlerini Konya'da agirladiklarini, kenti tanitmanin yani sira ikili is görüsmeleri firsati sagladiklarini anlatti. Okka, Misir'da Mursi'nin 2013'te darbeyle görevinden uzaklastirilmasinin ardindan ekonomik iliskilerin duraksadigini animsatarak, sunlari kaydetti:
         

         "Misir ile darbe öncesi ticari hacme ulasmak amaciyla yakin zamanda çalismalarimiz oldu. Önümüzdeki günlerde Misir'dan ticari heyet Konya'ya gelecek. Bunun karsiliginda bizim heyetlerimiz de Misir'da ziyaretlerde bulunacak. Bütün bunlar, 2023 hedeflerini yakalamak amaciyla gerçeklestirdigimiz önemli proje ve çalismalardir. Yaklasik 80'e yakin is adami ve temsilci, fabrikalari, is yerlerini gezecek. Is kollarina ve meslek grubuna göre ikili is görüsmeleri yapilacak. Konya'nin tarihi ve ekonomik potansiyelini tanitacagiz."


 

Önceki Haber Sonraki Haber