Haberler
KONYA VERGİ DAİRESİ'NDEN MÜSİAD KONYA’YA ZİYARET

Konya Vergi Dairesi Baskani Musa Kazim Ünver, Konya Vergi Dairesi Baskanligi Gelir Idaresi Grup Müdürleri Veysel Bostan ve Tayfun Soysal, MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek ve Yönetim Kurulu Üyelerine ziyarette bulundu.

Ziyaretten duydugu memnuniyeti dile getiren MÜSIAD Konya Sube Baskani Dr. Lütfi Simsek, “Millet olarak zor ve sancili bir süreci geride biraktik. 7 Haziran seçim sonuçlari ile ortaya çikan siyasi belirsizlik ortami ve hemen ardindan bas gösteren terör olaylari ekonomimizi olumsuz etkiledi. Is aleminin aktörleri olarak bu anlamda milletimizin 1 Kasim seçimlerinde istikrardan yana ortaya koydugu iradeyi çok degerli buluyoruz. Ülkemizin özellikle 2002 yilindan bu yana yakaladigi istikrar döneminde özel sektör eliyle büyümesini sürdürdügünü görüyoruz. Geçen bu sürede özel sektör tarafindan gerçeklestirilen üretim, istihdam, ihracat ve yatirim alaninda yapilan artis hepimizin malumudur. Biz suna inaniyoruz ki; sanayicinin eli güçlendirilir, daha fazla destek verilir ve mali açidan önüne çikan engeller kaldirilirsa özel sektörümüzün ülkemizin ekonomisine olan katkisi her geçen gün artarak devam edecektir. Özellikle de üretim yapan sanayicilerimizin desteklenmesi büyük önem arz ediyor, çünkü ülkemizin büyümesinin temelini üretim olusturmaktadir. Bu dogrultuda devletimizin vergi konusunda da sanayicimizin yararina olacak yeni uygulamalar getirmesi gerektigine inaniyoruz. Is hayatinda yetismis insan gücü eksikligi, finans kaynaklari bulamadaki zorluklar gibi daha pek çok sorunla mücadele etmek zorunda kalan sanayicilerimize devletimizin vergi konusunda gerekli kolayliklari saglamasi sanayicilerimizi daha fazla üretmeye sevk edecektir. MÜSIAD Konya Subesi olarak bu konunun ülkemizin 2023 hedefleri açisindan üzerinde önemle durulmasi gereken en önemli konu oldugunu her platformda dile getiriyoruz. Is dünyasi olarak 1 Kasim seçimleri ile yeniden baslayan istikrar ortaminin ekonomik anlamda meyvelerini biran önce vermesi en büyük temennimizdir. Toplum olarak, Haziran ayindan Kasim ayina kadar geçen süredeki ekonomik anlamdaki kayiplarimizin telafi edilmesi, sehrimizin ve ülkemizin 2023 hedefleri için devletiyle, milletiyle, isçisiyle, isvereniyle daha fazla çalismamiz gerektigini ifade etmek istiyoruz. Bizler önümüzdeki dönemi yeni bir sayfa olarak görüyor, dört yil boyunca seçim yapilmayacak olmasinin, seçim psikolojisinden çabuk etkilenen piyasalari rahatlatacagini düsünüyoruz. Bu dogrultuda hükümetimizin önümüzdeki dönemde de yillardir uyguladigi ekonomiyi temel alan politikalari sürdürmesi gerektigi görüsündeyiz” ifadelerini kullandi.

Konya Vergi Dairesi Baskani Musa Kazim Ünver de, “Ülkemizin ekonomik gelisiminde özel sektörümüzün rolü yadsinamaz bir gerçektir. Gerek ülke olarak gerekse de sehir olarak özellikle kayit disi istihdam ve vergi konusunda önemli mesafeler kat ettik. Sanayicilerimiz bu konularda günümüzde çok hassas davranmaktadirlar. Bizler de kurum olarak, sanayicilerimizin ticaret hayatlarinda magduriyet yasamamalari ve herhangi bir olumsuz durumla karsi karsiya kalmamalari için mevzuatimizdaki degisiklikleri ve yeni uygulamalari kendilerine anlatmaya gayret gösteriyoruz. Kurum olarak teknolojinin getirdigi bütün imkanlardan yararlanarak isadamlarimiza ve mükelleflerimize daha kolay ulasmayi ve hizmet etmeyi amaçliyoruz. Bu noktada 1 Eylül 2015 tarihinden itibaren uygulanmaya baslanilan E-Yoklama ve 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yürürlüge girecek olan E-Tebligat uygulamasi hakkinda is çevrelerimize ve ilgili kuruluslara konferanslar düzenleyerek bilgilendirmelerde bulunmaya çalisiyoruz. Bu uygulama ile mükelleflerimize daha hizli bir sekilde ulasilmasi ve evrak kalabaliginin önüne geçilmesi planlanmaktadir. Mükelleflerimizin, bu uygulamaya yeni yil itibari ile zorunlu olarak dahil olacaklarindan magduriyet yasamamalari için Gelir Idaresi Baskanligi’nin veya kurumumuzun internet sitelerinden gerekli bilgilere ulasabileceklerini belirtmek istiyoruz.

Konya Vergi Dairesi olarak is adamlarimizin is yasamlarinda hangi zorluklarla karsilastiklarini incelemelerimizde ve denetimlerimiz esnasinda yakindan görme firsati buluyor ve sanayicilerimizin islerini kolaylastiracak uygulamalar gelistirmeye çalisiyoruz” seklinde konustu.

11.11.2015 

Önceki Haber Sonraki Haber