Haberler
Konya Protokolü MÜSİAD Konya İftarında Buluştu

           Müstakil Sanayici Is Adamlari Dernegi (MÜSIAD) Konya Subesi’nde, Konya protokolü ve üyeler geleneksel iftar programinda bir araya geldi. Programa, AK Parti Il Baskani Musa Arat, AK Parti Konya Milletvekilleri Hüsniye Erdogan, Leyla Sahin Usta ve Mehmet Babaoglu, Büyüksehir Belediyesi Genel Sekreter Yardimcisi Abdülmelik Ötegen, Ticaret Odasi Baskani Selçuk Öztürk, Sanayi Odasi Baskani Memis Kütükçü, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sahin, Gida ve Tarim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüs, Esnaf ve Sanatkarlar Odasi Baskani Ali Osman Karamercan,  Il Müdürleri Daire Baskanlari, MÜSIAD Konya Sube Üyeleri ve Genç MÜSIAD üyelerinin yani sira çok sayida basin mensubu katildi.  

Programin açilis konusmasini yapan MÜSIAD Konya Sube Baskani Ömer Faruk Okka, Ülke ekonomisini ve gündemi degerlendirdi. Türkiye’nin vesayetten, ekonomik müdahalelere, darbelerden ve muhtiralardan çok çektigini ifade eden Baskan Okka, “Bugün, büyük Türkiye olma yolunda bu tür saldirilarla kaybedecek tek bir dakikamiz bile yoktur. 16 Nisan’daki tarihi referandumdan sonra ülkemizde yeni bir dönem baslamis, Anayasa degisikligiyle birlikte belirsizlik ortami ortadan kalkmistir. Yeni sistem ülkemizin ekonomik gücünü atesleyecek ve tesvik edecektir. Kendine güveni artan, gelecek kaygisi olmayan is dünyasi yatirimlarini artiracaktir. Issizlikten enflasyona, yatirimlardan sosyal adaletin tam olarak saglanmasina kadar birçok alanda son dönemde ortaya konulan gelismeler artik yeni bir seviyeye ulasacaktir. MÜSIAD olarak üretmeye ve büyümeye ara vermeden devam edip rehavete kapilmadan daha çok çalisacagiz. Ihracat rakamlarinda geçtigimiz yilin Nisan ayina göre yüzde 4’lük bir artis yasandi. Bu artis bizleri ziyadesiyle memnun etse de, ciddi fedakârliklar yapan sanayicilerimize ve is adamlarimiza verilen destek ve tesvikler devam etmeli, yapisal ekonomik reformlar daha da güçlü ve ivedi bir sekilde ortaya konulmalidir. Is dünyasinin önündeki bürokratik engeller ortadan kaldirilmali ve gündemimizin birinci maddesi ekonomi olmalidir. Is dünyasina saglanacak her türlü destek ve tesvik ile ekonomik reformlarin yeni yatirimlarin önünü açacagi unutulmamalidir. Dünya üzerinde, özellikle de Ortadogu’da yasanan savas ve çatisma ortami hem ülkemizin hem de sehrimizin ihracatini olumsuz etkilemistir. Yolumuza devam edebilmek ve Büyük Türkiye yolunda katkimizi artirmak için MÜSIAD Konya olarak yeni pazar arayislarimizi sürdürmekteyiz. Is adamlari ve Konya’miz açisindan son derece önemli olan Is seyahatlerimizi sürdürmeyi ve Konya is âlemine yeni açilimlar saglamayi planlamaktayiz.

            MÜSAD Konya, sehrimizin ihtiyaç duydugu ve ekonomik yapisini güçlendirecek projeler hazirlamaya, devam eden projelerinde sonuna kadar takipçisi olmaya devam edecektir. Özellikle üzerinde uzun yillardir çalistigimiz ve geçtigimiz Aralik ayinda ihalesi tamamlanan ve yapim asamasinda olan Lojistik Merkez Projesinin devreye girmesiyle birlikte Konya, Anadolu’nun lojistik üssü haline gelecektir. Konya, Karaman, Mersin Demiryolu hatti projesi ile limana ulasacak olan sanayicimiz dis ticarette büyük avantaj saglayacaktir. Bu projeler sadece Konya’nin degil bölgemizdeki tüm illerin ihracatini artiracaktir. MÜSIAD Konya, projelerin takipçisi olmaya devam edecektir” diye konustu.

            Konya Sanayi Odasi Baskani Memis Kütükçü ise “Ülke adina her birimiz ortak bir sorumlulugu paylasiyoruz. Her birimiz görev alanlarimizda ülke adina sorumlulugumuzu yerine getirmek için gayret gösteriyoruz. Görevlerimiz farkli olsa da sorumlulugumuz ortaktir. Dolayisiyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti son dönemlerde misyonu ve vizyonuyla bütün dünyada fark edilmis ve kendinden söz ettiren bir ülke haline gelmistir. Bizler is dünyasi olarak en basindan beri dogru olan her seyin arkasinda olduk bundan sonrada olamaya devam edecegiz. Is dünyasinin sikintilari ortada, ama yine üretmeye, yine ihracatimizi artirmaya devam ediyoruz. 2017 yilinin ilk 4 ayinda Ülkemiz ve Konya’miz ihracatinda artis kaydetti. Bu sehrimiz adina memnuniyet verici bir gelismedir. Artik her seyi bir tarafa birakarak çalisma zamanidir. Artik 2,5 yillik bir seçimsiz dönemi bir firsat olarak görüyoruz. Bu dönemde ihracatimizi artirmaya ve islerimize daha da yogunlasmaliyiz. Üretim Reform paketinde birçok soruna çözüm üretilecegini ve bazi yüklerin sanayicilerimizin üzerinden kalkacagini beklemekteyiz” dedi.

            AK Parti Konya Milletvekili Hüsniye Erdogan’in konusmasinin ardindan son olarak kürsüye gelen Milletvekili Mehmet Babaoglu da “AK Parti, demokrasi konusunda oldukça önemli kararlar aldi ve bundan sonrada almaya devam edecek. Özellikle is dünyasini rahatlatacak birçok çalisma yürütmektedir. Reformlarin zamani geldiginde Meclis’ten tek tek geçirecegiz. Özellikle is dünyasini rahatlatacak ve büyük katki saglayacak olan ‘üretim reform paketi son asamaya geldi ve en kisa sürede hayata geçecek. AK Parti Konya Milletvekilleri olarak her zaman is birligi içinde çalismaya haziriz” dedi. 

Önceki Haber Sonraki Haber